Már több mint 200 ezren írták alá azt a petíciót, amelyet a magyar agrárium működésében meghatározónak számító területlapú támogatások fenntartása érdekében indítottak – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke csütörtökön, Pécsen.
Papp Zsolt György a NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) közös sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy egy brüsszeli terv szerint a következő uniós fejlesztési ciklusban megszüntetnék a magyar mezőgazdaság támogatásának gerincét biztosító területalapú támogatási formát.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ez a döntés Magyarország esetében legalább 162 ezer, agráriumból élő családot hozna nehéz helyzetbe, s gyakorlatilag minden magyart negatívan érintene, ugyanis így megnövekedhetne a kétes eredetű külföldi áruk aránya az élelmiszerpiacon.
Kijelentette: a területalapú támogatás nem ajándék, hanem a magyar gazdálkodók hatékony munkájának feltétele, továbbá az uniós előírásoknak, az élelmiszerbiztonsági feltételeknek való megfelelés egyik alapja, ezért e támogatási formát mindenképpen fenn kell tartani 2027 után is.
Közölte: a NAK kiáll a magyar és a közép-kelet-európai gazdák érdekében, s fellépéséhez mindenki támogatását várja egy online petíció formájában, amelyhez már több mint 200 ezren csatlakoztak.
Papp Zsolt György azt mondta, a petícióval a gazdák után a magyar élelmiszereket fogyasztó embereket is meg kívánják szólítani, ugyanis minél többen csatlakoznak felhívásukhoz, annál hatékonyabban képviselhetik a gazdák érdekeit az Európai Unióban.
Beszámolt arról is, hogy egyes brüsszeli tervek a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére hivatkozva az állattartás megnehezítéséről, az embereknek a növényi alapú táplálkozás irányába való tereléséről is szólnak, ami szintén nehézséget okozna a gazdálkodóknak.
Közölte: a Magyarországon évente 550 milliárd forintot kitevő területalapú támogatások megvonásáról és az állattartás megnehezítésével járó elképzelések megvalósulása a közép-kelet-európai országok mindegyikére negatívan hatna. Éppen ezért a NAK szorosan együttműködik a V4-államok gazdaszervezeteivel, hogy közösen tudják megvédeni a régió gazdáinak érdekeit – fűzte hozzá.
Papp Zsolt György közölte: azért fognak küzdeni, hogy 2027-től az európai mezőgazdászok rendelkezésére álljanak a ma is meglévő támogatások, s összesen legalább 387 milliárd euró jusson el az agráriumból élők számára.
Rittlinger József, a NAK és a MAGOSZ Baranya vármegyei elnöke közölte: a magyar gazdák keményen megdolgoznak a támogatásért és vállalják érte cserébe, hogy egészséges, magas minőséget képviselő termékeket állítanak elő. Ha viszont ez a támogatási forma megszűnne, illetve ha Ukrajna csatlakozna a támogatási rendszerhez, a magyar gázdáknak jutó forrás erősen megcsappanna – hívta fel a figyelmet.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »