A francia kormány bukása után valami megváltozott: Le Pennel is tárgyalna az új miniszterelnök

A francia kormány bukása után valami megváltozott: Le Pennel is tárgyalna az új miniszterelnök

Francois Bayru új francia kormányfő találkozni akar Marine Le Pennel, a Nemzeti Tömörülés nem hivatalos első emberével. Ez jelentős változást jelent a francia politikában, ugyanis a Nemzeti Tömörüléssel való bármilyen együttműködéstől eddig elzárkóztak a mainstream pártok. Csakhogy az Emmanuel Macron által meghirdetett izolációs taktika kudarcba vallott. Az idén nyáron felálló francia kisebbségi kormány, Michel Barnier vezetésével nemrég megbukott. Mivel új választást csak jövő nyáron lehet kiírni, a francia liberális-centrista blokk kénytelen szövetségeseket keresni. Bayrou pedig úgy fest, megteszi az első lépést.

Macron pártblokkja, az Ensamble az elbukott EP-választások előtt arra alapozta stratégiáját, hogy Le Penék háttérbe szorításával legalább minimális nemzetgyűlési többséget szereznek. Csakhogy a választók máshogy döntöttek: Le Pen pártja ugyan megnyerte a választást, de pártszövetségek szintjén elvesztette. A gond ott volt, hogy Macronék is vesztettek, és a migránsok szavazataira is támaszkodó szélsőbaloldali blokk győzött.

Kormánykoalíció tehát nem jött létre, kisebbségi kormány jött, amely pár hete belebukott egy 60 milliárd eurós megszorítást is tartalmazó költségvetési javaslatba. Le Pen és a szélsőbal bizalmi szavazáson a Barnier-kormány ellen voksolt.

Most új szelek fújnak. Bayrou most a La Tribune Dimanche nevű lapnak azt nyilatkozta, hogy két napon belül minden parlamenti frakcióval tárgyalni akar. Ez a Nemzeti Tömörülés elleni elszigetelődési taktika végét jelenti.

Hírdetés

Az ügynek egyébként messzeható következményei lehetnek. Németországban ugyanúgy alkalmazzák Macron taktikáját, csak az AfD ellen. A francia tapasztalatok valószínűleg megjelennek majd a német politikusok számításaiban is. Németországban február 23-án tartanak előrehozott választást, az eredmény függvényében kiderül, mennyire lesz megkerülhető az AfD.

A francia belpolitikai helyzetet külső nyomás bonyolítja. A francia államadósság a GDP 115 százalékára hízott, működő kormány nélkül pedig az ország adósbesorolása romlani fog. A Moody’s AA2-ről AA3-ra rontott a francia gazdaság megítélését. Ez pedig növeli az állam által felvett hitelek kamatait is.

Körkép.sk

Nyitókép forrása:


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »