Már a Hlas képviselői is lázadnak, ez pedig az orvosokat érintő módosítás elfogadását is veszélyeztetheti

Már a Hlas képviselői is lázadnak, ez pedig az orvosokat érintő módosítás elfogadását is veszélyeztetheti Tilajcsík Dóra2024. 12. 10., k – 19:09

Alig néhány nap van hátra az év utolsó rendes parlamenti üléséből, a plénumban azonban ismét patthelyzet van kialakulóban. Ezúttal azonban nem a Rudolf Huliak körül tömörülő egykori nemzetiek lázadnak, most a Hlas egyes képviselői akadályozták a törvényhozás munkáját.

Ján Ferenčák, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš tegnap nem jelentkeztek be a szakmák szabályozására vonatkozó arányossági tesztről szóló szavazáskor, döntésük pedig új frontot nyitott a korábban nyugvópontra jutott koalíciós válságban. Nem ez az első eset, hogy bizonyos hlasos honatyák különcködnek, a most tapasztalt összehangolt eljárás azonban a kormánypártokat is meglepte. 

Azt akartam, hogy méltósággal fejezzük be ezt az ülést. Mostanra azonban hatra emelkedett azok száma, akik segítik és kiegészítik egymást, ami számomra rejtély 

– jelentette ki az SNS elnöke, Andrej Danko, aki nyíltan elismerte, hogy a koalíció most egy teljesen új helyzetben találta magát. A szintén nemzeti színekben politizáló Roman Michelko pedig egyenesen arról beszélt, hogy Ferenčák, Migaľ és Šalitroš az „ellenállás fészke”. 

A nem várt fordulat okán a kormányzó trió arra jutott, hogy minden vitás kérdést elnapolnak. Mivel továbbra sincs konszenzus a felek között, így a képviselők legkorábban februárban tárgyalhatnak a civil szervezeteket érintő módosításról, az STVR tanácstagjainak megválasztásáról, valamint a sporttörvényről. 

Ezek az ügyek elnapolhatóak, a honatyáknak azonban gyorsított eljárásban kellene jóváhagynia a lakosság védelméről szóló polgári törvény módosítását, amellyel a kabinet végső esetben munkára kényszerítheti az orvosokat, ezzel megakadályozva a szlovák egészségügy teljes összeomlását. A hlasosok ellenállását látva a koalícióban egyre nő a feszültség. A Rudolf Huliak körül tömörülő képviselők ugyanis továbbra sem hajlandóak együtt szavazni a koalícióval, az egészségügyet érintő változtatásokat pedig kategorikusan elutasítják. Támogatásuk nélkül azonban akár egyetlen elégedetlenkedő honatya is kútba ejtheti a kabinet titkos fegyverének elfogadását.

Kapcsolódó cikkünk Pozsony |

A kormány a vasárnapi, soron kívül összehívott ülésen drasztikus lépésre szánta el magát. A miniszterek úgy döntöttek, kompromisszum helyett kényszermunkával vennék elejét a szlovák egészségügy készülő összeomlásának. A módosítás értelmében az orvosoknak a felmondások ellenére is munkába kellene állnia. Ha az egészségügyi dolgozók ezt megtagadják, egy év börtönt kockáztatnak.

Hogyan akadályozná meg a kormány az egészségügy összeomlását;Milyen biztonsági intézkedéseket épített be a tervezetbe az egészségügyi tárca;Születhet -e kompromisszum a kabinet és a szakszervezet között;Mi a véleménye az ellenzéknek a kormány javaslatáról;

A jövő év elején akár 3 400 orvos hiányozhat a szlovákiai kórházakból, december végén ugyanis lejár a felmondási idejük. Az egészségügyi miniszter, Kamil Šaško (Hlas) és a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) képviselői hetek óta tárgyalnak, a felek álláspontja azonban nem közeledik egymáshoz. Mivel a kormány ideje vészesen fogy, a miniszterelnök, Robert Fico (Smer) pedig külföldön tölti a következő napokban, így a kormány vasárnap soron kívül ülésezett.

Hírdetés

Drasztikus megoldás

Az egészségügyi tárca vezetőjének javaslatára a miniszterek megállapodtak, hogy a kormány módosítja a lakosság polgári védelméről szóló törvényt. A döntés értelmében a jogszabály a rendkívüli helyzet fogalmával egészül ki, amely az egészségügyi ellátás kritikus elérhetetlenségét is magába foglalja. Amennyiben kihirdetik a rendkívüli helyzetet, az orvosok a felmondások ellenére is kötelesek munkába állni. Ha ezt elmulasztják, akár egy év börtön is várhat rájuk.

A kabinetnek lehetősége lett volna a szükségállapot kihirdetésére, ugyanakkor nem szerettek volna beavatkozni a polgárok személyiségi és szabadságjogaiba, ezért döntöttek a törvénymódosítás mellett. Érdemes megjegyezni, hogy így a kiszabható szankciók is mérsékeltebbek. A változtatás lehetővé teszi továbbá, hogy a kormány csak bizonyos régiókban vezessen be rendkívüli helyzetet.

A számok egyértelműen rámutatnak, hogy a 79 járásból ez jelenleg 12-t érintene 

– hangsúlyozta Kamil Šaško, aki azt is megjegyezte, a kabinet legfeljebb 60 napra hirdethet rendkívüli helyzetet, amit egyszer újabb 60 nappal meghosszabbíthatnak.

Betegség kizárva

Szlovákia nem először néz szembe tömeges felmondásokkal. A Radičová-kormány akkori egészségügyi minisztere, Ivan Uhliarik a helyzet stabilizálása érdekében szükségállapotot hirdetett, amit az orvosok többsége kijátszott, mivel betegszabadságra mentek. Ficóék azonban ezzel az eshetőséggel is számoltak. Az érintett egészségügyi dolgozók kizárólag abban az esetben mehetnek majd betegszabadságra, ha azt az adott kerület által kijelölt orvos is jóváhagyja.

Folytatódnak a tárgyalások?

A rendkívüli helyzet kihirdetésére azonban egyelőre nem kerül sor. Šaško kijelentette, folytatja a tárgyalást az orvosokkal, a célja továbbra is egy kompromisszumos megoldás megteremtése. A javaslat biztosította lehetőségekkel kizárólag abban az esetben szeretnénk élni, ha nem jutnak közös nevezőre a szakszervezettel. A Szlovák Orvosszakszervezet úgy véli, a kormány beismerte, nem tudja és nem is akarja megoldani a szlovák egészségügy problémáit. A szakszervezet elnöke, Peter Visolajský egyúttal közölte, az egészségügyi miniszter kijelentéseivel ellentétben nem tájékoztatta őket a következő találkozó időpontjáról.

Ezzel nem tudnak hatni az orvosokra

– üzente Visolajský, aki szerint a módosítás nemzetközi színtéren is szégyent hoz Szlovákiára. Šaško azonban azt állítja, a javaslat összhangban van az alkotmánnyal és a nemzetközi egyezményekkel.

Terror és elnyomás

Az ellenzék szerint a kormány a megállapodás helyett az elnyomást és a terrort választotta, amely következtében még több orvos távozhat Szlovákiából. Egyúttal arra is figyelmeztetnek, hogy az egészségügy a teljes összeomlás felé robog, amely főként a Smer 13 éves kormányzásának tudható be.

A tervek szerint a parlament gyorsított törvényalkotási eljárás keretében tárgyalt a módosításról. Az azonban kérdéses, hogy a szóban forgó szavazás időpontjában lesz -e elég képviselője a koalíciónak. A Rudolf Huliak körül tömörülő rebellis honatyák ugyanis továbbra sem szavaznak együtt a kormánypárti képviselőkkel. Emiatt akár egyetlen elégedetlenkedő honatya is kútba ejtheti a kabinet titkos fegyverének elfogadását. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »