Hét világcsúcs a Duna Arénában

Hét világcsúcs a Duna Arénában

Hét világcsúcs a Duna Arénában Orosky Tamás2024. 12. 10., k – 19:06 Budapest |

Nem akárhogy kezdődött a rövid pályás úszó-vb Budapesten: hét világcsúcs dőlt meg az első versenynapon.

A rekordok gyártása már a délelőtti előfutamokon megkezdődött. Az amerikai Gretchen Walsh 50 m pillangón döntötte meg a 15 éve, még cápadresszben elért csúcsot (a női mezőnyben ez volt az utolsó, ilyen típusú rekord). Aztán az esti középdöntőben Walsh még rápakolt egy lapáttal, és elsőként a világon benézett 24 másodperc alá.

A telt házas Duna Aréna azonban már előtte, az esti program nyitányán ünnepelhetett: Párizs háromszoros olimpiai bajnoka, Summer McIntosh favorithoz méltón húzta be a 400 gyorsot. Első rövid pályás vb-aranyát pedig világcsúccsal szerezte meg, 3:50,25-tel, ami több mint egy másodperccel (!) jobb az eddigi csúcseredménynél.

A sorban a negyedik a svájci Noe Ponti volt, aki az 50 m pillangó középdöntője után emelhette a magasba a világcsúcsért járó, 25 ezer dollárról szóló táblácskát. A számban Szabó Szebasztián is ott volt, és nyolcadik idővel még éppen befért a mai fináléba. Ugyanúgy bejutott a döntőbe Kós Hubert is 100 háton, aki országos csúccsal nyerte az előfutamot és a középdöntőt is.

„Az olimpián fordítva alakult, ott a reggeli úszásom volt jobb. A középfutamban kicsit lassabban kezdtem, a fináléban ezt jobban meg kell nyomnom. Kicsit fájt azért a lábam, éreztem pici görcsöt, de szerdán kell majd a legjobbamat nyújtanom” 

– jegyezte meg Kós az M4 Sportnak.

Hétfőn az egyéni számokban kisebb meglepetésre magyar úszó nem került be esti döntőbe az előfutamokból, szlovák viszont volt. Tamara Potocká a nyolcadik helyen becsusszant a 200 m vegyes fináléjába, ahol végül elveszítette a hetedik helyért folyó küzdelmet. A győzelmet az amerikai Kate Douglass szerezte meg, aki átadta a múltnak Hosszú Katinka világcsúcsát 2:01,63-mal. 

„Nem kifogást keresek, de nem vagyok hozzászokva, hogy egy napon kétszer ússzam le versenyen ugyanazt a távot. Mindent kiadtam magamból az előfutamban, örülök, hogy megdöntöttem Martina Moravcová szlovák csúcsát” 

– nyilatkozta Potocká.

Férfi 1500 m gyorson – amelyen két futam összesítése alapján alakult ki a végeredmény – Sárkány Zoltán képviselte a hazai színeket. A 21 éves úszó 8. lett.

A nap két utolsó világcsúcsa a 4×100-as gyorsváltókban született, mindkét esetben az amerikaiak révén. A magyar női négyes (Ugrai Anna, Senánszkiy Petra, Ábrahám Minna és Pádár Nikolett) hetedik lett.

Kapcsolódó cikkünk

Bő két év után ismét a budapesti Duna Arénában gyűlnek össze a világ legjobb úszói, akik ezúttal a rövid pályás világbajnokságon mérik össze erejüket.

Persze, a magyar főváros esetében mindez nem meglepő: a Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-szövetség (World Aquatics) novemberben ideiglenes irodát nyitott Budapesten, ahová 2027-től véglegesen átteszi a székhelyét. A város nem kis sporttörténeti elsőséget szerzett: az említett nagy medencés világbajnokság mellett rendezett már junior-vb-t és világkupát is, a rövid pályás vb-vel pedig – a világon először – teljessé válik egy helyszín „vizes Grand Slame”.

A keddtől vasárnapig tartó, 25 méteres medencében zajló versenyeken a részvétel is rekordszámú lesz: a két évvel ezelőtti csúcsot (176 ország) nem kicsit szárnyalja túl a mostani (194).

Hírdetés

Nem lesz visszavágó

Pedig ahogyan az általában lenni szokott, nem egy nagy medencés sztár mondta le végül a szereplését az eseményhez közeledve. A legnagyobb érvágás a francia Léon Marchand távolmaradása, aki két éve éppen a Duna Arénában robbant be az úszóvilágba, két aranyat szerezve a „rendes” vb-n, és aki a párizsi olimpián elképesztő módon tarolt négy aranyat és egy bronzot bezsebelve.

Az ötkarikás „visszavágó” Milák Kristóffal nem csak emiatt marad el: a 200 pillangón ezüst-, féltávon viszont aranyérmes magyar úszófenomén – új edzője közvetítésével – már bő egy hónapja tudatta, hogy nem áll rajthoz Budapesten. A szervezőknek ettől függetlenül nem kell, hogy főjön a fejük a látogatottság miatt, a hírek szerint gyakorlatilag az összes napon telt ház közeli az eladott jegyek száma.

34-en hazai pályán

Hogyne lenne, hiszen Párizs másik magyar úszóbajnoka, Kós Hubert ott lesz a medencében. Fő száma, 200 méter hát mellett 100 és 50 m háton, valamint 100 m pillangón is elindul a vb-n.

 „Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy hazai környezetben úszhatok egy világbajnokságon, az pedig különösképpen jó érzés, hogy Budapesten rendezik a vb-t, hiszen így sok időt tölthetek a családommal, amire az elmúlt időszakban, mivel az Egyesült Államokban készülök, nem volt lehetőségem” 

– mondta a 21 éves úszó.

Rajta kívül 33-an képviselik még a magyar színeket a Duna Arénában. S míg az utóbbi évek vb-in nem sok babér termett a számukra (2022-ben Melbourne-ben csak egy magyar érem született, 2021-ben Abu-Dzabiban egy sem), ezúttal többek is dobogós reményekkel ugranak majd a vízbe.

Szabó Szebasztián például, aki az előbb említett, Ausztráliában 50 m pillangón szerzett bronzával az eddigi utolsó magyar rövid pályás vb-érmes. De ott lesz a mezőnyben Németh Nándor is, aki nem mindennapi sorozattal büszkélhedhet: 100 m gyorson 2018 óta az összes világversenyen döntőbe jutott, nyáron például hajszállal maradt le az olimpiai dobogóról. 

„Sajnos sokat voltam beteg, a vállammal és a csípőmmel is voltak problémáim, de nem fogok kifogásokat keresni. Egy rövid pálya mindig könnyebb, mint a nagy medence. Utóbbiban viszont mindig be tudom lőni, milyen idő kellhet egy top 3-hoz vagy top 8-hoz, de rövid pályán feltűnhetnek olyan úszók, akik egyébként elvesznek a középmezőnyben 50 méteres medencében, így nehéz jósolni” 

– nyilatkozta Németh a magyar szövetség közösségi oldalán.

Kapás elbúcsúzik

„Ugrai Panna és Késely Ajna is nagyszerűen versenyzett idén. Mellen kíváncsian várom Fángli Henrietta teljesítményét is. Jackl Viviennek nem sikerült az olimpia, de ő egy kiugró tehetség, ami nem múlik el, a párizsi szereplés csak kisiklás volt 

– jegyezte meg Sós Csaba szövetségi kapitány. 

– Szabó Szebasztian rövid pályás specialista, bármikor nyerhet érmet, még akkor is, ha kockázatosak ezek a távok, most minden össze kell, hogy álljon neki. Kós Hubert mindent elért már az úszásban, de nem volt kérdés, hogy indul a budapesti világbajnokságon és az sem, hogy az igazi Kós Hubertet látják majd a nézők. Miláknak nem fekszik a rövid pálya, amikor felkészül, akkor mindenkinél jobban úszik a világon, de ebben a szakágban kevesebbet kell úszni, neki ez nem a kedvenc műfaja. Hosszabb pihenőt tart, szíve joga. Az új edzőjét, Szabó Álmost régóta ismerem, a lényeg, hogy harmonikusan tudjanak együtt dolgozni, a tudása és a tapasztalata bőven elég ahhoz, hogy egy ilyen úszót is a csúcson tartson.”

A 67 éves szakember hozzátette, számára is nehéz lesz megélni, hogy Kapás Boglárka végképp búcsút vesz a versenysporttól.

„A versenyzés nagyon fog hiányozni, én mindig is a versenyeken éltem igazán. Biztos visszavágyódom majd, kell majd pár év, amíg megszokom” 

– mondta az olimpiai bronz-érmes, világ- és Európa-bajnok Kapás, aki Budapesten három számban indul.

Kiket figyeljünk még?

A magyarok mellett számos külföldi világsztár is ott lesz a Duna Arénában: például a kanadaiak kiválósága, Summer McIntosh, aki Hosszú Katinka világcsúcsát adta át a múltnak 400 méter vegyesen, vagy az amerikai Kate Douglass, aki az olimpiát követő rövid pályás világkupa-sorozatban 1,44 másodpercet faragott a 200 m mell világrekordjából.

A szlovák küldöttség rekordszámú, 17 úszóból áll. Közülük heten vívták ki a szereplés jogát az A szintet megúszva. A legjobb eredményre Andrea Podmaníkovától számít a szakvezetés.

A délelőtti előfutamokat minden nap 9-től rendezik, ezeket az M4 Sporton lehet figyelemmel követni. A délutáni programok 17.30-tól zajlanak majd, a Duna World (M4 Sport+) és az STVR Šport élő közvetítésében.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »