Amnesty International: Mélyponton az emberi jogok védelme Szlovákiában, és a helyzet csak romlik Lajos P. János2024. 12. 10., k – 14:29 Pozsony |
Kritikus a helyzet az emberi jogok területén Szlovákiában, állítja az Amnesty International. A helyzet sok területen romlott 2024-ben, de a szervezet azt tartja a legrosszabbnak, hogy a kormány intézkedései szisztematikusan az emberi jogok korlátozása irányába mutatnak. A kisebbségek jogait is semmibe veszi a kabinet.
Az emberi jogok betartása Szlovákiában idén elérte a mélypontot, állítja az emberi jogok világnapja alkalmából kiadott jelentésében az Amnesty International.
Szlovákia az emberi jogok semmibe vételének útját választotta
– jelentette ki Rado Sloboda, az Amnesty International Slovensko igazgatója. A jelentés szerint a helyzet romlott a lakhatási jogok, az általános polgári jogok és a kisebbségek diszkriminációja területén is. „Szlovákia komoly válságban van az emberi jogok területén és folyamatosan kudarcot vall ezeknek a jogoknak a garantálásában” – állítja Sloboda. De a legsúlyosabb megállapítása a jelentésnek, hogy a kormány nem is igyekszik javítani a helyzeten.
Ma azzal a riasztó jelenséggel kell szembenéznünk, hogy a helyzet javítása helyett olyan politikákat és törvényeket fogadnak el, amelyek rendszerszinten korlátozzák az emberi jogokat
– magyarázza Sloboda.
A lakhatás nem árucikk, hanem emberi jog
A szervezet négy területet emelt ki, ahol a helyzet egyre romlik. Az első a lakhatási jog, amely az emberhez méltó élet egyik alappillére. Az Amnesty vizsgálata szerint nincs elég elérhető közösségi bérlakás és rendszerszintű a hátrányos helyzetű csoportok diszkriminációja.
A közösségi bérlakásokat gyakran olyan túlzó feltételek alapján osztják szét, amelyek kizárják a leghátrányosabb helyzetben lévőket
– írja a jelentés. Súlyosnak tartják egyes roma közösségek lakhatási helyzetét is, akiket gyakran szegregált területekre telepítenek, emellett pedig általában csak rövid távú bérleti szerződéseket kapnak. „A lakhatást nem lehet árucikként kezelni, ez emberi jog. Szlovákiában emberek ezrei élnek elviselhetetlen körülmények között” – mondta Sloboda. Szerinte a lakhatási válság a kormányzat hosszú távú nemtörődömségének következménye.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
Az ellenzéki Progresszív Szlovákia az Alkotmánybírósághoz fordul az ún. lex merénylet törvénycsomag miatt, jelentette be Lucia Plaváková és Zuzana Števulová, a párt két képviselője kedd reggel.
A Progresszív Szlovákia parlamenti képviselői elsősorban arra figyelmeztetnek, hogy a törvénycsomag korlátozza a gyülekezési jogot és beavatkozik a véleménynyilvánítás szabadságába. Az ellenzéknek egyúttal azt is kifogásolja, hogy a jogszabály sorsáról gyorsított eljárásban döntöttek.
„Kifogásoljuk a gyorsított eljárást is, amit a Robert Fico (Smer-SD) elleni merénylettel indokoltak. Emellett olyan törvényeket is módosít, amelyek semmilyen módon nem függenek össze a merénylettel, ilyen például a kormányfő életjáradéka, vagy a gyülekezési jog általános korlátozása. A törvény egyes elemei pedig alkotmánysértőek – ilyen a gyülekezési jog általános korlátozása egyes helyszíneken, vagy az, hogy az állam letesz arról a kötelezettségéről, hogy megvédje egy békés tiltakozás résztvevőit az ellentüntetőktől” – mondta Plaváková.
A módosítás lehetővé teszi, hogy a kormánykoalíció ellehetetlenítse a tiltakozó gyűlések megtartását, ezért minden okunk megvan azt hinni, hogy a lex merénylet valójában azért készült, hogy a kormány elhallgattassa a kritikus hangokat
– jegyezte meg Zuzana Števulová.
A lex merényletet a kormányfő ellen elkövetett támadást követően, idén júniusban hagyBírálták és szintén alkotmánysértőnek tartják az információhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény módosítását is, melyet Peter Pellegrini államfő megvétózott, és a most zajló ülésen kellene újratárgyalni.
A lex merényletet júniusban fogadta el a parlament, egyebek mellett új jogalapot vezet be egy-egy gyülekezés betiltására. Emellett ingatlanhoz való jogot biztosít a legfőbb közjogi méltóságoknak, és életjáradékot vezet be nekik bizonyos feltételek teljesülése mellett.
A polgári szabadságjogokat szándékosan korlátozza a kormány
Bizonyos szempontból rosszabb a helyzet a gyülekezési és az egyesülési szabadság területén, mert itt nem a kormányzat „nemtörődömsége” a probléma, hanem az, hogy aktívan próbálja korlátozni ezeket a jogokat. Az elfogadott törvénymódosítások korlátozzák a békés gyülekezéshez való jogot, és kibővítették az önkormányzatok jogköreit a békés tiltakozások betiltására. A civil szervezetekre vonatkozó szabályozást is szigorítani akarja a kormány, a koalíciós szándék az, hogy szigorítsák az ellenőrzéseket és olyan homályos jogi környezetet teremtsenek, amelyben önkényesen dönthetnek a szervezetek sorsáról.
A békés gyülekezés és az egyesülési jog korlátozása a kormány aljas szándékát mutatja az egyet nem értő hangok elhallgattatására
– jelentette ki Sloboda.
Az Amnesty szerint komoly probléma, hogy egyre több esetben derül ki a túlzott rendőri erőszak. „Az ellenőrizetlen és korlátlan erőszak a szlovák rendőrség válságát mutatja, amit nem szabad szó nélkül hagyni” – véli az Amnesty igazgatója. Szerinte a kormánynak alapos meg kell reformálnia a rendőrséget, fel kell számolnia a rendőrök büntetlenségét a rendőri erőszak ügyében.
A kisebbségek jogait sem garantálják
Ugyancsak súlyos a helyzet az Amnesty szerint a kisebbségi jogok betartása területén.
A kisebbségi csoportok diszkriminációja az emberi jogok nyílt és brutális megsértése. Ha roma valaki, az LMBTQ közösségekhez tartozik vagy bármilyen kisebbség tagja, nincsenek azonos jogai Szlovákiában
– mondta az igazgató.
A szervezet felszólítja a kormányt, hogy fordítsa meg az emberi jogokat fenyegető trendet, kezelje a rendszerszintű egyenlőtlenséget és szüntesse meg a korlátozó törvényeket.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »