Nyitókép: SITA
Az államfő közölte, hogy az új törvényhozás illegitim, úgyhogy nem távozik hivatalából decemberben, amikor lejár a mandátuma. Eközben egyre nagyobb tömeg tüntet a parlament előtt és szerte Grúziában a kormány lemondását követelve.
A választások óta tiltakozik a lakosság
A tűntetéshullám nem azután kezdődött Tbilisziben, hogy a kormány megszakította Grúzia uniós csatlakozásának folyamatát, hanem hetekkel ezelőtt, az október végi parlamenti választások eredménye miatt. Nemcsak a grúz ellenzék, hanem nemzetközi megfigyelők is vitatják a szavazás jogszerűségét, ezért az Európai Unió és az Egyesült Államok is vizsgálatot sürgetett. Az ügyészség eljárást is indított több feltételezett visszaélés ügyében, a választási bizottság pedig elrendelte a szavazatok újraszámlálását 14 választási körzetben. De végül is hivatalossá tették a Grúz Álomnak parlamenti többséget jelentő eredményt november közepén.
A grúzok többsége EU-párti, de félnek Oroszországtól
A kormánypártot Bidzina Ivanisvili, egy Oroszországban meggazdagodott árnyékmilliárdos alapította. A Grúz Álom az ellenzék és az államfő szerint is a Kreml kegyeit keresi, miközben egyre inkább tekintélyelvű módszerekkel irányítja az országot. Az úgynevezett ügynöktörvény elfogadásakor, ez év júniusában az Európai Unió felfüggesztette Grúzia csatlakozási kérelmének befogadását a civil szervezetek ellehetetlenítése miatt.vil szervezetek megbélyegző úgynevezett ügynöktörvényt.
A nyugati diplomácia fagyosan fogadta a választási eredményt, csak az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét adó Magyarország miniszterelnöke gratulált a grúz kormánypártnak, egyúttal a grúzoknak ahhoz, hogy – mint mondta – „nem lett Grúziából második Ukrajna”.
A felmérések azt mutatják, hogy a grúzok kétharmada az európai integrációt pártolja, és Grúzia első számú ellenségének tekinti Oroszországot. Ugyanakkor a két országnak több véres konfliktusa is volt az elmúlt száz évben, és egyikből sem Grúzia került ki győztesen, úgyhogy első számú félelmük is az orosz vezetéshez fűződik.
A Moszkva támogatta szakadár régiókkal 2008 nyarán vívott pár napos háború óta nincs diplomáciai kapcsolat a két ország között, de a repülőjáratok már újraindultak Tbiliszi és Moszkva között tavaly. Idén pedig megszűnt a grúz vízumkötelezettsége Oroszországban.
Euronews
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »