A németeknél még mindig fennál a gázhiány veszélye

A németeknél még mindig fennál a gázhiány veszélye

A Welt német lap közlése szerint Németország 2022 júniusától folyamatosan „gázellátási vészhelyzeti állapotban” van. Vagyis, továbbra sem biztosított az ország megfelelő szintű gázellátása.

A háború kitörése, majd az Északi Áramlat felrobbantása és a két időpont közti brutális energiaválság hatására Németország 2022-től rohamtempóban építi a tengeri LNG-terminálokat, hogy be tudja tárolni az orosz vezetékes egyetlen alternatíváját: a globális piacról drágábban vásárolt LNG-t.

Nemrég a német kormány bedőlt, és február 23-ra előrehozott választást írtak ki. Elindult a kampány. Mivel a kormány összeomlása már egy ideje benne volt a levegőben, nem meglepő, hogy Robert Habeck (a balliberális, az USA meghosszabbított kezeként működő Zöldek első embere) gazdasági miniszter néhány héttel ezelőtt már bejelentette, hogy „véget ért a gázvészhelyzet”.

„Az orosz gázra már egyáltalán nincs szükségünk”

mondta akkor. A valóság azonban alapvetően más képet mutat.

Hírdetés

Habeck minisztériumának alkalmazottai azonban arra kérték a német törvényhozást, a Bundestagot, hogy nem hagyja jóvá a gázvészhelyzet visszavonásának javaslatát.

A minisztériumi alkalmazottak szerint az Északi Áramlat felrobbantása miatt „már nem lesznek Németországban és Európában jelentős mennyiségű gázkészletek”, miközben a gázimport 2022 óta jelentősen zuhan. 

Az sem mellékes, hogy Németországban az energiaválságot megelőző időszakhoz képest még mindig 50 százalékkal magasabbak a gázárak, ami a lakosságot és a vállalkozásokat is súlyosan érinti. Az energiahiány küldte padlóra a német versenyképességet.

A szövetségi kormány azonban eredményeket akar felmutatni a választások előtt, ezért ragaszkodik a gázvészhelyzet eltörléséhez. Arra hivatkoznak, hogy az LNG-infrastruktúra kiépítésével a vészhelyzet nem indokolt.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »