Korčok érkezése a PS-be végzetes lehet az ellenzéki partnerekre. Heger és Majerský sem örül

Korčok érkezése a PS-be végzetes lehet az ellenzéki partnerekre. Heger és Majerský sem örül

Ivan Korčok volt (és bukott) elnökjelölt, egykori külügyminiszter, magyarellenes megnyilvánulásairól is ismert diplomata és Magyar Péter magyar ellenzéki politikus barátja a héten belépett a progresszív, ellenzéki PS-be. A baráti sajtó kényelmes kérdéseihez és az erősen kontrollált, kedvező irányba befolyásolt stúdióbeszélgetésekhez szokott Korčok ezzel belépett a nagypolitikába – alig titkoltan azzal a céllal, hogy ő legyen az ellenzék új vezére. Az elnökválasztáson szerzett 1,2 millió szavazat feljogosítja, hogy így gondolja, csakhogy PS-beli tagsága első hetében utolérte a valóság: a KDH és a Demokrati is jelezte, hogy Korčok érkezése nem használ az ellenzéknek. És nem véletlenül.

Az előzményekről röviden

A 2023-as előrehozott parlamenti választásokon a PS nem tudott sem győzni, sem kormányt alakítani. Ennek ki nem mondott oka az volt, hogy a PS saját sikerének maximalizálása érdekében elszipkázta a szavazókat az olyan kis, atlantista pártoktól, amelyek tőle jobbra helyezkedtek el, így nem volt elég mandátuma a kormányalakításhoz.

Röviden: hiányoztak a centrista jobboldali, Európa-párti szavazók.

A néhány hónappal később megvalósuló elnökválasztáson az ellenzék Ivan Korčokot indította, aki mélyatlantista, Washingtion és Brüsszel felé szolgalelkű politika hirdetése mellett konzervatív, jobboldali centristának vallotta magát (bár sosem volt az).

Ezzel sikerült 1,2 millió szavazatot összegyűjtenie. Hónapokig halogatta politikai jövőjének tisztázását, bár végig világos volt, hogy vagy pártot alapít, vagy belép a PS-be. Az utóbbi valósult meg.

Hogyan reagálnak az ellenzéki pártok?

A PS természetesen örömét fejezte ki. Mivel az ellenzéki sajtó zöme kiáll Korčok mögött, a pozíciójában meggyengül PS-es pártelnöknek, Michal Šimečkának nem nagyon volt választása, mint ajtót nyitni Korčoknak.

A nagy kérdés most, hogy Korčok PS-hez csatlakozása hozadék vagy probléma az ellenzék számára?

A kisebb pártoknak megvan a maguk véleménye.

Mit mond a Demokrati?

A 2,97 százalékkal választáson elbukó egykori kormánypárt, a Demokrati politikusa, Eduard Heger exkormányfő szerint Korčok „nem a legjobban használta ki a benne rejlő potenciált”.

„Ivan Korčok, mint elnökjelölt potenciálja eltűnt. (…) Úgy gondlom, hogy a választásokon kapott politikai tőkéjét nem a legjobban használta ki”

mondta Heger.

Jaroslav Naď, a Demokrati jelenlegi elnöke (aki Korčoknál jóval agresszívebb atlantista és háborúpárti politikus) korábban felkínálta Korčoknak a pártelnöki pozíciót a Demokratiban. 

Egy júliusi Focus-felmérés szerint ha Korčok Naďékhoz csatlakozott volna, a Demokrati 13 százalékra erősödött volna, miközben a PS 18 százalékra esett volna vissza, az SaS pedig kiesett volna a parlamentből. 

Heger szerint Korčok mostani döntésével a PS-en kívül az összes többi ellenzéki párt pozícióját súlyosan meggyengítette. Feltette a kérdést, hogyan akarhatja a PS legyőzni Robert Ficot koalíciós partnerek nélkül?

Heger tehát a 2023-as fiaskó megismétlődésétől tart.

Mit mond a KDH?

Hírdetés

A Postoj kereszténydemokrata lapnak Milan Majerský, a KDH elnöke is nyilatkozott az ügyben.

„Ivan Korčok nem aszerint hozott döntést, hogy ő milyen adottságokkal bír, hanem egy felmérés szerint, ami megmondja, az emberek szerint mit kellene tennie. Ő nem az lesz, aki valójában, hanem olyan, amilyennek az emberek akarják”

mondta Majerský, hozzátéve, hogy szerinte Korčok a legkönnyebb utat választotta:

„Könnyebb egy már 20 százalékos pártba belépni, mint felvállalni és végigvinni azt a munkát”

fogalmazott. Majerský nem csinált titkot belőle, hogy Korčokot immáron konkurensnek tekinti – és nem partnernek.

Majerský nyíltan nem támadta Korčokot, ugyanakkor burkoltan kétségbe vonta azt, hogy Korčok „mérsékelten konzervatívnak” mondott politikai agendája valóban az lesz, és ha az lesz, azt a PS el tudja majd fogadni.

Nem csak a jobbközép pártoknak árt, hanem mindenkinek

A jobbközép politikusok nyilatkozatai után érdemes kiemelni, hogy ha a Focus felmérés kicsit közelít a valósághoz, akkor az azt jelenti, hogy az egész ellenzék ráfarag Korčokra.

A Demokrati nyilván meggyengül, bár parlamenti képviselői vannak, de ütőképes politikai arca nincs – Jaroslav Naď rendkívül agresszívan képes védeni igazát, de számos botrány és kínos ügy terheli a megítélését.

Például Ukrajna ész nélküli támogatása a szlovák alkotmány megsértésével is, vagy arrogáns viselkedése a békepárti polgárok irányába, hogy csak kettőt említsünk a listáról.

Hasonlóan a parlamenti küszöb alá süllyedhet az SaS. Ő volt az, aki Korčokot visszahozta a nagypolitikába, mikor külügyminiszternek jelölte 2020-ban. Az SaS is felajánlotta neki anno a pártelnöki, majd listavezetői pozíciót a pártban – Korčok elutasította.

Sulík azóta politikai nyugdíjba vonult, a pártot Branislav Gröhling vezeti, aki egy szintén gördülékenyen beszélő, de konstruktivitást nélkülöző, agresszív rétor. A párt napjai most meg vannak számlálva.

KDH: jobbra el

A KDH-t szintén meggyengítheti Korčok PS-hez igazolása. Őt leginkább azért, mert ahogy Korčok, a KDH is kereszténydemokratának vallja magát, pedig tetteiben nem az. Inkább hasonlít az Európai Néppárt látens progresszív, áljobboldali tömörüléséhez. De…

Korčok érkezése a KDH-t jobbra fogja tolni. Ha  PS a centrista és jobboldali választókra akar vadászni, akkor a KDH-nak törvényszerűen tőlük jobbra, a progresszívok felé kevésbé nyitott választók felé fordul.

Ennek első lépése meg is történt: együttműködési megállapodást kötöttek a Keresztény Unióval (KÚ), amely a KDH-tól jobbra található, és amely a KDH-tól jóval markánsabban állt ki az abortusz progresszív erőltetése ellen.

Most a KDH azt állítja, támogatni fogja a KÚ ezirányú törvényjavaslatát.

Széteshet a PS

A PS-nél sem lehetünk biztosak semmiben. A pártot nem a közös érdek és cél, hanem szinte csak az ideológia tartja egyben. A nyáron már megjelentek az első repedések. Az izraeli-arab háború kapcsán a párt sok prominens tagja elégedetlen volt a párt hivatalos álláspontjával.

Az ugyanis az amerikai hivatalos álláspontot követte, holott a progresszívek alapvetően zsidóellenes álláspontot képviselnek. Emlékezzünk vissza, hogyan nevezte „érthetőnek” Tomáš Valášek, a PS külpolitikai szakértője és parlamenti képviselője a Hamász 2023. október 7-i terrortámadását.

Vagy ott volt a PS ifjúsági szervezetének botránya, amely idén szeptemberben „háborús bűnösnek” kiáltotta ki Izraelt.

Korčok ezzel szemben teljesen következetesen követi az amerikai álláspontot, ami minden támogatást megad Izraelnek.

Korčok arról beszél, hogy a pártot szalonképessé akarja tenni a jobbközép szavazók számára is. Ezt a PS radikális aktivista részt nem fogja elfogadni.

A fentiek alapján teljesen valószerű, hogy Korčok egymaga szétveri az egész ellenzéket, vagy kénytelen lesz a háttérbe vonulni és a PS fizetett elnökségi tagjaként néhány százalékponttal hozzájárulni a progresszív politikához – anélkül, hogy bármibe érdemi beleszólást kapna…

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/Tomáš Susko


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »