Fico Trumpra vár az orosz-ukrán háború kérdésében, Orbán egy napra elásta a csatabárdot von der Leyennel Lajos P. János2024. 11. 08., p – 16:21 Budapest |
Véget ért a budapesti dupla európai csúcstalálkozó. Az Európai Politikai Közösség csütörtöki találkozója után ma az Európai Tanács ülése volt a Puskás Arénában. Mindkét megbeszélésnek fontos témája volt az amerikai elnökválasztás eredménye, az orosz-ukrán háború és a menekültkérdés megoldása. Elfogadtak egy budapesti deklarációt, amelynek célja az uniós gazdaság versenyképességének javítása.
Nyugodt körülmények között zárult pénteken délután az informális uniós csúcs Budapesten, Orbán Viktor sem veszekedett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.
Mindenki tudja, hogy vannak köztünk komoly nézetkülönbségek, de az elnök asszony most a vendégünk volt, a harcainkat majd Brüsszelben fogjuk megvívni
– mondta a csúcstalálkozó záró sajtókonferenciáján a magyar miniszterelnök.
Az uniós vezetők elfogadtak egy úgynevezett budapesti deklarációt, amely elsősorban gazdasági kérdésekkel foglalkozik. Orbán szerint a deklaráció alapján az unió a következő 5 évben a versenyképesség növelését állítja fókuszba. “Egyszerűsítési forradalmat hirdetünk” – mondta Orbán arra célozva, hogy csökkenteni fogják a vállalkozások a vállalatokra nehezedő bürokratikus terheket. Részletes iparpolitikai tervet készítenek, és 2030-ra legalább az uniós GDP 3 százalékát az innovációra fordítják majd évente.
Mindannyian újra naggyá akarják tenni Európát
– emelte ki Orbán, hogy a gazdasági kérdésekben mindannyian egyetértettek.
Trumpról órákig vitatkoztak
Robert Fico szerint több órás téma volt az Európai Tanács ülésén Donald Trump megválasztása.
Ugyan egy ciklusban már megtapasztalhattuk, hogy milyen elnök Trump, mégsem teljesen világos, hogy milyenek lesznek az első lépései
– jelentette ki Fico. Azzal szerinte tisztában vannak az uniós vezetők, hogy Trump gazdaságpolitikája nem kedvez majd az Uniónak. „Mindenképpen az USA érdekei lesznek számára a legfontosabbak, vagyis nehéz tárgyalásokra számíthatunk” – mondta a szlovák kormányfő. Trump nem titkolta, hogy megválasztása esetén védővámokat vezet be elsősorban a kínai termékekre, de az európai termékek bevitelét is vámokkal akarja megdrágítani.
Fico nem adna több pénzt Ukrajnának
Trump lépéseire várnak az orosz-ukrán háború kérdésében is. Fico ugyan csak választási ígéretnek tartja Trump kijelentését, amely szerint „24 óra alatt véget vet az orosz-ukrán háborúnak”, de arra számít, hogy a megválasztott amerikai elnök határozott lépéseket tesz majd a harcok befejezésére.
Valószínűleg valamilyen kompromisszumos megoldást javasol majd
– mondta Fico, de jósolni ő sem mert. Azt azonban kijelentette, hogyha az USA leállítja Ukrajna anyagi támogatását, Szlovákia nem lesz hajlandó többet áldozni a keleti szomszédunk megsegítésére.
Ha az USA leállítja Ukrajna finanszírozását, nem fogom támogatani, hogy a kieső összeget az Unió pótolja
– jelentette ki Fico. Szerinte az EU stratégiája nem működik az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, mert a fronton folytatódik az oroszok lassú előre nyomulása.
Fico arról nem beszélt, hogy hogyan vélekedik Volodimir Zelenszkij csütörtöki felszólalásáról, aki arra figyelmeztette az európai országokat, hogy
ha hagyják győzni Putyint, akkor hamarosan Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor kegyeit is kereshetik majd, hogy ő is hagyja békén Európát.
A szlovák kormányfő az USA mellett kiemelte Kína és Brazília szerepét a háború lehetséges befejezésében, megerősítette, hogy támogatja a kínai-brazil „béketervet”, amely azonban az orosz érdekeket helyezi előtérbe.
Ursula von der Leyen szerint az azonban az unió 50 milliárd dolláros pénzügyi segélye szerinte viszonylag sokáig elég lesz Ukrajnának.
Figyelmeztetni akarjuk azonban amerikai barátainkat, hogy Oroszország egyre jobban közeledik a diktatórikus rendszerekhez
– utalt Von der Leyen arra, hogy feltehetően már észak-koreai katonák harcolnak Ukrajnában.
Kapcsolódó cikkünk Budapest |
Erős beszédet mondott Volodimir Zelenszkij az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján. Szerinte nem szabad engedni Putyinnak, mert aztán Kim Dzsongunnak is könyöröghet majd Európa. Elmondta azt is, hogy Ukrajna nyitott minden konstruktív ötletre az igazságos béke érdekében.
Az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján közvetlenül az ülést megnyitó Orbán Viktor után beszélt Volodimir Zelenszkij. A beszédét ugyan nem közvetítette a magyar közmédia, viszont az ukrán elnök nyilvánosságra hozta beszédét saját honlapján.
Az ukrán elnök már beszélt Donald Trumppal, az USA napokban megválasztott elnökével.
Eredményes beszélgetés volt, jó beszélgetés. Azt persze még nem tudhatjuk, milyen lépéseket tesz, de reméljük, hogy Amerika megerősödik
– mondta Zelenszkij. Szerinte ugyanis nem szabad engedményeket tenni Putyinnak. „Sok szó esik arról, hogy engedni kell Putyinnak, meghátrálni és „engedményeket” tenni. Ez elfogadhatatlan Ukrajna és egész Európa számára is – véli Zelenszkij. – És mi következik ezután? Európa keresni fogja Kim Dzsong Un kegyeit is abban a reményben, hogy ő is békén hagyja Európát?” A háború eszkalációja már elindult, Putyin indította el. “Észak-Korea jelenleg gyakorlatilag háborút folytat Európában. Észak-koreai katonák európai földön próbálják megölni népünket” – mondta Zelenszkij.
Az »az erőn alapuló béke« koncepciója már bizonyított
Úgy véli, a békét csak az erő tud biztosítani. „A »az erőn alapuló béke« koncepciója nem egyszer bizonyította már realizmusát és hatékonyságát. Most ismét szükség van rá” – jelentette ki az ukrán elnök. Szerinte ugyanis Oroszország nem azért indított háborút, mert területre van szüksége.
Oroszországnak több földje van, mint bárki másnak. Globális hatalmat akartak, kezdve Ukrajna feletti ellenőrzéssel, majd mindenki felett, ahogy egykor a szovjet vagy az orosz birodalmi uralom alatt tették
– magyarázta a jelen levő európai vezetőknek Zelenszkij. – Budapest emlékszik a szovjet tankokra. Az ukrán városok nem felejtik el az orosz bombákat.”
Kapcsolódó cikkünk Budapest |
Csütörtökön és pénteken két európai csúcstalálkozó helyszíne a budapesti Puskás Aréna: november 7-én az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozója, 8-án pedig az Európai Unió Tanácsának informális ülése zajlik. Mindkét rendezvényen Európa biztonságával, gazdaságával és a migrációs helyzettel foglalkoznak elsősorban. Az EPK megnyitóján Orbán Viktor után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszélt. Lehet, hogy egy videóhívásban Donald Trump, az USA frissen megválasztott elnöke is csatlakozik a konferenciához.
Már elkezdődött Budapesten a kétnapos diplomáciai csúcs, ma, azaz csütörtökön az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozója zajlik. Ezen az uniós vezetők mellett jelen van a legtöbb európai állam, köztük Nagy-Britannia, Törökország, az unión kívüli balkáni államok, a kaukázusi államok valamint Ukrajna vezetője is. A csoportnak, amelyet először Emmanuel Macron francia államfő javaslatára, 2022-ben hívtak össze, nem tagja Fehéroroszország és az Ukrajnát megtámadó Oroszország. Az állam- és kormányfők mellett Budapesten van Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Mark Rutte, a NATO főtitkára is. Szlovákiát Robert Fico kormányfő képviseli.
A megnyitón Orbán Viktor arról beszélt, hogy a helyzet, amelyben Európa van, nehéz, bonyolult és veszélyes helyzetben van. „Harmadik éve dúl Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, közel-keleti konfliktus eszkalációja, az észak-afrikai országokban több konfliktus dúl, az illegális migráció okozta helyzet továbbra is súlyos” – sorolta megnyitójában a problémákat Orbán Viktor magyar kormányfő. Szerinte a mai plenáris ülésen és a munkacsoportokban azt kell megvitatniuk, hogy hasonlóan látják-e az egyes országok vezetői a jelenlegi eurrópai helyzetet, és képesek-e közös megoldásokban gondolkodni.
Abban hiszünk, hogy együtt erősebbek lehetünk, mint külön-külön
– mondta Orbán.
A magyar kormányfő megnyitója után Volodimir Zelenszkij ismertethette országa aktuális helyzetét, de ez a média elől elzártan, zárt ülésen zajlott. Korábbi információk szerint nem kizárt, hogy egy videóhívásban Donald Trump, az USA frissen megválasztott elnöke is csatlakozik a konferenciához. Ezt azonban egyelőre nem erősítették meg a szervezők.
„Az orosz állam nem értékeli sem az emberi életet, sem az erkölcsöt”
Megköszönte az Ukrajnának nyújtott támogatást minden vezetőnek, de szerinte elsősorban fegyverekre van szükségük, nem a tárgyalásokon nyújtott segítségre. Nyitottak minden ötletre, ami elhozná a békét, de úgy véli, nekik kell kimondani az utolsó szót.
Ukrajna hálás partnereink minden támogatásáért, és nyitottak vagyunk minden konstruktív ötletre országunk igazságos békéjének elérése érdekében – mondta Zelenszkij. – De Ukrajnánnak kell eldöntenie, mi legyen és mi ne legyen napirenden a háború befejezése érdekében.
Szerinte a számlát aháborúért pedig Oroszországnak kell benyújtani. Ennek a számlának egy részét már most is lehet rendezni orosz pénzből, az unióban maradt orosz eszközök felhasználásával. Úgy véli, hogy Oroszországra csak a pénzzel, a pénz megvonásával lehet hatni. „Az orosz állam nem értékeli sem az emberi életet, sem az erkölcsöt – csak a pénzt” – mondta Zelenszkij.
Úgy véli, hogy a háború megmutatta, hogy a semlegesség nem megoldás.
Minél közelebb van egy ország Oroszországhoz, annál gyengébb lesz a semlegesség fogalma. Finnország és Svédország gyors NATO-csatlakozása megmutatta, hogy az európai és a szövetségi vezetők valóban hogyan képzelik el a garantált biztonságot – nem szavakkal, hanem a NATO-n keresztül
– mondta Zelenszkij.
Szerinte Oroszországot csak együtt éllíthatja meg Európa. „Ez lehetséges közös erővel, Európa számára, de egyedül ezt egyetlen vezető sem tudja megtenni” – mondta az ukrán elnök.
Migráció kérdésében nem döntöttek, Fico tovább gyártaná az autókat
A migráció kérdésében sem született konkrét döntés, de Fico szerint egyre elfogadottabb az az álláspont, hogy az unió külső határait kell védeni. Az Európai Tanács tárgyalt a Draghi-jelentésről is, amelynek célja az uniós gazdaság versenyképességének növelése. Fico kijelentette, hogy
olyan intézkedéseket nem támogatnak, amelyek hatására csökkenne a hazai szociális támogatások mértéke, vagy ártana a szlovák gazdaságnak.
A szlovák miniszterelnök továbbra is az autógyártást tartja a szlovák gazdaság motorjának, és további támogatásokat ígért ennek az ágazatnak.
Orbán: Európa veszélyes helyzetben van
Az Európai Politikai Közösség csütörtöki ülése is hasonló témákról szólt. Orbán Viktor magyar minisztrelenök a csütörtök esti sajtótájékoztatóját is azzal kezdte, amivel a délelőtti megnyitóbeszédét: szerinte „nehéz, bonyolult és veszélyes helyzetben” van Európa.
A kontinens békéjét, stabilitását és jólétét fenyegeti szerinte az orosz-ukrán háború, a lángokban álló Közel-Kelet, Észak-Afrikában is destabilizálódik a helyzet és az illegális migráció mértéke a korábbi csúcsot közelíti.
A gazdasági kihívások közül a blokkosodást említette. Szerinte ugyanis a globális gazdasági együttműködés a jólét alapja Európában is.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »