WSJ: Az USA kifogy a légvédelmi rakétákból – túl nagy a kereslet

WSJ: Az USA kifogy a légvédelmi rakétákból – túl nagy a kereslet

Az Egyesült Államok kezd kifogyni néhány kulcsfontosságú légvédelmi rakétából, ami megkérdőjelezi az USA azon képességét, hogy reagálni tudjon a közel-keleti, európai konfliktusokra és a távol-keleti potenciális jövőbeli konfliktusokra – írja a The Wall Street Journal.

Az amerikai légvédelmi rakétákra vonatkozó hiány tovább súlyosbodhat azt követően, hogy Izrael a minap légicsapásokat hajtott végre Irán ellen, ami ismét eszkalációs lejtőre tette a közel-keleti konfliktust.

A drága, precíziós munícióra szükség van a Vörös-tengeren is, ahol a húti (húszi) lázadók nemrég hadat üzentek az Egyesült Államoknak, és folyamatos fenyegetést jelentenek a Szuezi-csatorna felé igyekvő kereskedelmi hajókra nézve.

A légvédelmi rakétákra és más fegyverekre vonatkozó készletek adatai nem nyilvánosak, azokat a védelmi minisztérium titkosítottnak minősíti.

Hírdetés

Az amerikai fegyveripar többször jelezte, hogy készen áll növelni a gyártókapacitásait, de ehhez előbb hosszútávú szerződéseket akar kötni a vevőivel.

Körkép-vélemény:

Érdemes kiemelni, hogy hosszútávú szerződésekhez nem árt egy hosszan elhúzódó háború sem, nem csoda, hogy a fegyverlobbi bőszen dolgozik az orosz-ukrán háború eszkalálásán. Az érem másik oldalán azonban súlyos tényeket találunk. Vegyük például a Patriot légvédelmi üteget. Maga a rendszer több mint egymilliárd dollárba kerül darabonként, és nehéz hozzájutni, mert mindenki átadta a saját meglévő rendszerét Ukrajnának, a várólista pedig nagyon hosszú. A hozzá való rakéták két típusának ára 1-2 illetve 3-4 millió dollár darabonként. Az USA évi 500 darabot tud legyártani a rakétákból, még csak most dolgoznak azon, hogy 750 darabra növeljék az éves gyártókapacitást. Ilyen termelési tempó mellett nehéz fenntartani egy intenzív háborút…

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »