Az elmúlt napokban a Magyar Szövetség szakpolitikusai tartottak sajtótájékoztatót, amelyen részletesen bemutatták a kormány intézkedéseinek hatásait az önkormányzatokra nézve. Élesztős Pál szakértő a Felvidék.má-nak megerősítette az ott elhangzottak summáját: az intézkedések „árát” végső soron a lakosság fogja megfizetni.
Mint ismert, január elsejétől az állam az iskolákhoz hasonlóan az óvodák működtetését is átveszi. Ez azt jelenti, hogy az adott településen állandó lakóhellyel rendelkező polgárok személyi jövedelemadójának 13,9%-át utalja át az önkormányzatoknak, amelyek ezt változtatás nélkül az óvodák működésére fordítják – fogalmazott Élesztős Pál.
Somorja példáján szemléltetve mindez a következőképpen néz majd ki: idén a karbantartási és felújítási munkálatokon kívül 1 730 000 eurót költött az önkormányzat az óvodák működésére. Jövőre ez az összeg, a jelenlegi személyi jövedelemadó alapján hozzávetőlegesen 1 466 000 euró lesz. Vagyis a várható összeg az üzemeltetési költségek 85%-át fedezi. És ebben még nincsenek benne az új játékok, a modernizáció vagy a karbantartás költségei – sorolja Élesztős.
Ez jelentős kiesés az önkormányzatok számára, amelyeknek, ha szeretnék biztosítani a megszokott színvonalú működést, saját forrásokból kellene pótolniuk a hiányt.
Az áfa is emelkedik, és egy 20 milliós költségvetésből, ha levonjuk az óvodák és iskolák működtetésére szánt pénzeket, kiderül, hogy körülbelül negyedmillió euró többletet kell áfaként befizetnünk az államkasszába. Ezen felül a tranzakciós adó is megjelenik, ami Somorja esetében 85–100 ezer euró pluszköltséget jelent.
„Ez azt jelenti, hogy jövőre legalább 1 millió eurós többletkiadással kell számolnunk a 20 milliós költségvetésünkben, mivel az állam által az önkormányzatokra átruházott terhek ennyit tesznek ki.”
És mivel az állami bevételek nem, vagy nem ilyen mértékben fognak növekedni,
a városoknak és falvaknak új bevételi forrásokat kell találniuk, hogy fedezzék ezeket a megemelkedett költségeket.
Azt pedig innentől kezdve nem nehéz elképzelni, melyek lesznek ezek az „új bevételi források” – túl sok választást nem hagynak az önkormányzatoknak. Élesztős Pál szerint elsősorban a helyi adók, különösen az ingatlanadók változnak majd, amiről az önkormányzatok jelenleg is tárgyalnak. Várható továbbá a szemétdíjak drasztikus emelése.
„Somorja esetében sincs még végleges döntés, de előzetesen mintegy 50%-os emelés várható a szemétszállítási és újrahasznosítási díjakban. Elmondhatjuk, hogy a konszolidációs csomagnak az önkormányzatokra vetített terhei 5-7%-os költségvetési hiányt okoznak, amit önerőből, egy amúgy is szorított helyzetben, kizárólag adminisztratív intézkedésekkel képtelenség kigazdálkodni. A megszokott működés fenntartásához mindenképpen szükség lesz több pénzt beszedni a lakosoktól.”
Hová tűnik az önkormányzatok pénze?
(HA/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »