Csaknem egy éve nem mért mélypontra csökkentek a brit gazdaság aktivitásának mérőszámai októberben. Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) csütörtökön ismertetett előzetes októberi felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási ágazat szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 51,7-re esett vissza a szeptemberi 52,6-ról.
Az elemzői előrejelzések a szeptemberivel azonos kompozit mutatót valószínűsítettek októberre.
Az októberi kompozit BMI-mutató 11 havi mélypont.
Az 50 feletti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának élénkülését jelzik, vagyis az 51,7-es előzetes októberi kompozit adat a jelentős és váratlan csökkenés ellenére még mindig a brit üzleti magánszektor teljesítményének növekedésére vall.
A kompozit adaton belül a brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási ágazat októberi aktivitási indexe 51,8-ra csökkent a múlt hónapban mért 52,4-ről. Ez a részindex is 11 havi mélypont.
Az előzetes S&P Global/CIPS-felmérés 50,3-as gyáripari indexet jelez októberre a szeptemberben mért 51,5 után. Az októberi feldolgozóipari BMI hathavi mélypont.
Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence üzleti főközgazdásza az előzetes októberi kompozit BMI-index csütörtöki ismertetéséhez fűzött elemzésében kiemelte: az aktivitás élénkülésének megtorpanását mindenekelőtt az okozta, hogy a komor kormányzati retorika és a jövő héten esedékes új költségvetési tervezettel kapcsolatos bizonytalanság nyomán lanyhult az üzleti bizalom és az üzleti szektor ráfordításainak lendülete is.
Williamson szerint mindemellett a közel-keleti és az ukrajnai konfliktus, valamint a közelgő amerikai elnökválasztás is erősíti a gazdasági kilátásokkal kapcsolatos idegességet az üzleti vállalkozások körében.
Hozzátette: a friss aktivitási indexekből levezetett modellszámításokból az következtethető, hogy a brit hazai össztermék negyedéves összevetésben számolt növekedési üteme jelenleg mindössze 0,1 százalék.
Williamson külön is aggasztónak nevezte, hogy az üzleti bizalom romlása az idén először létszámleépítésekre késztette a brit vállalati szektort.
Kiemelte ugyanakkor, hogy az üzleti szektor ráfordítási költségeinek szintjén számolt infláció négyévi mélypontra lassult, és ez lehetőséget teremt a Bank of England számára az agresszívabb kamatcsökkentésekre.
A brit jegybank inflációs célja 2 százalék, szeptemberben viszont e szint alá, 1,7 százalékra csökkent a tizenkét havi brit infláció.
A Bank of England a korábbi időszak kiugróan magas inflációjának környezetében 2021 decemberétől – 0,10 százalékos mélységi kamatrekordról indulva – tizennégy kamatemelést hajtott végre. A szigorítási ciklus végére elért 5,25 százalékos alapkamat 16 évi csúcs volt.
A Bank of England – az euróövezeten kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – augusztusban negyed százalékponttal 5 százalékra csökkentette alapkamatát, és bár szeptemberben szünetet tartott, az általános piaci és elemzői várakozások szerint novemberben folytatja kamatcsökkentési ciklusát.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »