Balassa Babitscsal ragyog Esztergomban

Balassa Babitscsal ragyog Esztergomban

Esztergomnak nagy kincse a Keresztény Múzeumban őrzött Balassa Bálint-portré, és a Főszékesegyház Könyvtárban őrzött Balassa-Biblia a családi adatok bejegyzéseivel, és további értékes relikviák. De ahhoz, hogy ezek az emlékek ÉLETTÉ váljanak, ahhoz egy élő emberi közösség kell, a mindenkori honfitársak – vallja Prokopp Mária.

Kép: magyarnemzet/Bach Máté

A Balassa Bálint Társaságot éppen 100 évvel ezelőtt, 1924-ben a nyári hónapora Esztergomba költözött Babits Mihállyal együtt alapította Esztergom szellemi elitje. Prokopp Mária műveszettörténész professzort, a Balassa Bálint Társaság elnökét kérdezte Gondola.

– Professzor asszony, „Balassa verstörténeti fontossága nyilván az ősmagyar verselésnek a nyugateurópai gazdagsághoz, könnyűséghez és változatossághoz való közelítése és az ősi népitől való eltávolodás” – írta Babits Mihály Könyvről könyvre című művében. Miért volt fontos, hogy a XX. századi költő a XVI. századi poéta vereseinek mélyebb megértésére bátorítsa az esztergomiakat?

– Köszönöm a kérdést! Babits Mihály nagyon megszerette Esztergomot és a lakóit. Már a betegsége előtt is örömmel töltött egy-egy órát az esztergomi artézi forrásvízű Szent István fürdőben, az esztergomiak kedvelt strandján és annak a napozó teraszán, ahol örömmel társalgott az egyre több ismerőssel, tisztelőivel, – ezt igazolják a fényképek!

Babits – ujszo.com

Babits mélyen átérezte Esztergom földjének szakralitását, amely 900 év után is sugározza a Magyar nemzet példás virtusát, amelyben fizikai és a lelki ERŐ, vagyis a férfias hadi győzelem és az ERÉNYES élet szervesen összetartozik! – amint magyar és a latin nyelvben azonos szótőből ered a megnevezés!
A Balassa Társaság esztergomi alapításával, verseinek mélyebb megértésével buzdítani kívánta az esztergomiakat, hogy tekintsék hivatásuknak Balassa Bálint mély, hősies hazaszeretetének, Isten- és az általa teremtett világ szeretetének, vagyis az ember örömteli életének a sugárzását a környezetükben, az első világégés és a trianoni békediktátum nemzetpusztító borzalmai után IS!

S a betegségében, a beszélgető füzetének a lapjai, amelyek főképpen a Dr. Lepold Antal tudós, nagyműveltségű kanonok úrral és Rosta József tanár úrral folytatott beszélgetést őrzik, ugyanazokról a napokról szólnak, mint a kérdésben szereplő fenti idézet. A hatalmas szenvedései, a testi nyomorúsága közepette is élénk szellemmel foglalkoztatta az irodalom, és mindenekelőtt a hazai irodalom értéke, színvonala. Errő szól a Balassa Bálint Társaság alapító ülésén tartott székfoglló előadása 1926-ban. Nagyra értékelte Balassa Bálint európai színvonalú költészetét, amely 1874-től egyre teljesebben vált ismertté az újabb és újabb kutatások, felfedezések révén. Az Isten-es versek mellett a szerelmi líra és a vitézi énekek költői gazdagsága, bebizonytotta, hogy Balassi Bálint magyar lelkéből, magyar nyelven szóló költészete is az európai szellemiség magas színvonalú hangja, a nyugati kortárs irodalom méltó társa.

Hírdetés

– Esztergomban Balassa Múzeum van, és itt, a Keresztény Múzeumban található az a festmény, amely az egyetlen hiteles ábrázolás a reneszánsz Európa egyetemes értékű magyar költőóriásáról. Miért kellett és kell ráadásként ma is, hogy egy polgári szervezet, a Balassa Bálint Társaság is elevenen tartsa a ránk hagyott életművel való kapcsolatot?

– Esztergomnak nagy kincse a Keresztény Múzeumban őrzött Balassa Bálint-portré.

Kattintásra nagyobb kép

minden-ami-magyar.hu

És a Főszékesegyház Könyvtárban őrzött Balassa-Biblia a családi adatok bejegyzéseivel, és további értékes relikviák. De ahhoz, hogy ezek az emlékek ÉLETTÉ váljanak, ahhoz egy élő emberi közösség kell, a mindenkori honfitársak, akik ezt az ízig-vérig életvidám, hús-vér fiatalembert társukként tisztelik és szeretik.
Ezt szolgálja a Balassa Bálint Társaság Esztergomban!
Ez egy Országos Társaság, amely szeretné minél jobban összefogni a Kárpát-medence, sőt a Nagyvilágban szétszórva élő honfitársainkat is, hogy „Emberségről példát, vitézségről formát” mutassanak fel a mindenkori Nagyvilágnak!

– Hazaszeretet, bátorság, a szépség keresése… Ezek is fontos Balassa-értékek. Hogyan lehet és kell esztergomi kisugárzással átadni ezt az értékrendet a mai fiatal nemzedékeknek?

– Csakis PÉLDÁVAL! Ezt igyekszik tenni Esztergomban a Balassa Báint Társaság az évi 3-4 összejövetelével, mindenekelőtt a február 14-ei Bálint napon, amit sajátosan Balassa Bálint szellemiségének szentelünk, és tartunk az Ő hősi halálának május 30-ai emléknapján az Országunk első egészalakos szobránál, amely 1938 óta, a Várhegy oldalában felmutatja az Ő győzelemre vezető eszközeit. a kardot és a verseinek a kötetét.

archív

A 2038. évi Szent István-évre készülő nemzetünket a 21. században is bátorságra, hősiességre és a belső világunk művészi mgjelenítésére ösztönzi Dózsa Farkas szobrászművész alkotása. 

Molnár Pál


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »