Egyre több a gombával mérgezett páciensek száma a kassai kórházakban Németi Róbert2024. 10. 22., k – 00:22 Kassa |
A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) toxikológusai szerint a gombaszezon megérkezése az egészségügyi intézmény osztályain is jól érezhető. Az UNLP vezetősége szerint az elmúlt két hétben tizenegy embert kellett kórházba szállítani nem megfelelő gombafogyasztás miatt, közülük heten az intenzív osztályon szorultak orvosi ellátásra. Egy esetben zöld vargánya okozott erős mérgezést az egyik páciensnél.
Az őszi idill az erdőben gyorsan drámává válhat, különösen, ha egy gyönyörű gombás „fogás” becsap minket. Ahogy azt lapunkkal Ladislava Šustová, a kassai UNLP kommunikációs szakembere közölte,az emberek néha olyan gombákat szednek, amelyek túl öregek vagy túl fiatalok ahhoz, hogy egyértelműen felismerhetőek legyenek.
„A mobilalkalmazások gyakran segíthetnek a gombák azonosításában, de nem biztos, hogy 100%-ig megbízható tanácsadók. A gombafogyasztás utáni egészségügyi problémák elkerülhetők, ha a természetbe látogatók betartják a szakértői ajánlásokat” – tudatta lapunkkal Šustová azzal, hogy ne gyűjtsünk és ne fogyasszunk olyan gombákat, amelyeket nem ismerünk vagy nem vagyunk biztosak benne, hogy ehetőek.
„A gombát nem szabad hosszú ideig tárolni, és kellően meg kell főzni. A vitatott gombákat nem szabad fogyasztani, és különösen a tíz év alatti gyermekek, valamint a terhes és szoptató nők számára jelentik a legnagyobb kockázatot” – tette hozzá Šustová.
Eltérő tünetek
Mint kiderült, a gombamérgezés tünetei függnek az adott fajtól, a mennyiségtől és a feldolgozás módjától, mivel a különböző gombafajták különböző toxinokat tartalmaznak, de a fogyasztó életkora és az esetleges krónikus betegségek jelenléte is nagy eltérést okozhat.
„A leggyakoribbak a gyomor-bélrendszeri tünetek, mint például a hányinger, rosszullét, hányás, hasmenés, görcsök és hasi fájdalmak. Ezek mérgező gombamérgezés esetén jelentkezhetnek, olyan ehető gombák elfogyasztása után is, amelyeket hosszú ideig helytelenül tároltak, illetve nem megfelelően vagy nem megfelelően készítettek el” – tolmácsolta lapunknak Lucia Kizeková, az UNLP IV. belgyógyászati klinikájának helyettes vezetője szavait a szóvivő.
Egyes fajok, mint például a szegfűgomba és néhány szálas gomba, neurotoxikus tüneteket okozhatnak. Ide sorolandó például a szájszárazság, arcpír, erős szívdobogás, emelkedett hőérzet, összezavarodottság vagy nyugtalanság.
Azonnali segítség
Kizeková arra is figyelmeztetett, hogy sohasem szabad alábecsülni a tüneteket, és a nehézségek jelentkezése után minél hamarabb orvoshoz kell fordulni. Ha az elfogyasztott gomba részei vagy teljes darabjai megmaradtak, azokat is magunkkal kell vinni és meg kell mutatni az orvosnak.
„A mérgezett beteg kivizsgálása után felvesszük a kapcsolatot az Országos Toxikológiai Központtal. Vér- és vizeletmintát, esetleg gombamintát veszünk, és elküldjük az Igazságügyi Orvostani Intézetbe elemzésre. A gombával mérgezett páciens általában kórházba kerül. A kezelés a tünetektől és a toxikológiai elemzés eredményeitől függ” – tette hozzá az orvos, aki különösen a zöld vargányára mutat rá, amely megjelenésében hasonlíthat más ehető gombákra. Kizeková szerint a kezdeti kellemetlenségek a mérgezés után enyhülhetnek, de ez általában csak átmeneti javulást jelent.
„A súlyosabb esetekben a negyedik-ötödik napon a páciens kómába eshet, illetve máj- és veseelégtelenség is felléphet” – figyelmeztet a szakértő.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »