Az AGEL komáromi kórháza októberben a mellrák elleni küzdelmet a tudatos odafigyelés növelésével igyekszik erősíteni, annak hatékony megelőzése, vagy kezelése érdekében. Ez a betegség világszerte évente több mint 600 ezer életet követel. Szlovákiában a halálozási arány az egyik legmagasabb, és több mint 20%-kal meghaladja az európai átlagot.
Az esetek 60-80%-ában a betegség a közismert kockázati tényezők megléte nélkül is kialakulhat. A mellrákot tehát teljes mértékben megelőzni nem lehet, de tény, hogy a korai diagnózis növeli a sikeres kezelés esélyét. A megelőzés alapja a mell önvizsgálata, amelyet minden nőnek havonta el kellene végeznie. Ennek fő célja, hogy időben észlelje az esetleges problémákat vagy változásokat.
A szakértők a mell önvizsgálatát húszéves kortól ajánlják, háromhavonta egyszer. Harminc éves kor után havonta szükséges elvégezni, leginkább a menstruáció befejezését követő 3-5. napon, az ujjbegyekkel. Az elvégzése mindössze 5-10 percet vesz igénybe. Természetesen, ha a nő az önvizsgálat során csomót tapint, vagy bármilyen eltérést észlel a normál állapottól, mielőbb nőgyógyászhoz kell fordulnia.
– mondja MUDr. Erika Bese Jóbová.
A mellrákot klinikai vizsgálattal, képalkotó vizsgálatokkal és biopsziával diagnosztizálják. Rák gyanúja esetén biopsziát végeznek, amely fontos információt ad a mellrák típusáról. Ennek az elváltozásnak 5 stádiuma van. Általánosságban elmondható, hogy minél alacsonyabb a stádium, annál jobb a prognózis és nagyobb a gyógyulás esélye. Ezután meghatározzák a betegség kiterjedését, amely döntő tényező a kezelési mód meghatározásában. Korai stádiumban általában sebészeti beavatkozást alkalmaznak, míg előrehaladott vagy áttétes rák esetén szisztémás kemoterápiát javasolnak.
„Fontos, hogy folyamatosan felhívjuk a nők figyelmét, és emlékeztessük őket arra, hogy ne becsüljék alá az önvizsgálatot, és rendszeresen járjanak nőgyógyászati szűrővizsgálatokra. Minél előbb felismerik a betegséget, annál kevésbé agresszív kezelésre van szükség, és annál nagyobb az esély a betegség előtti életbe való visszatérésre”
– teszi hozzá MUDr. Jóbová.
Körkép.sk, Agel sajtóhír
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »