Megszűnnének a Pozsony és Kassa közti IC-vonatok

Megszűnnének a Pozsony és Kassa közti IC-vonatok

Megszűnnének a Pozsony és Kassa közti IC-vonatok Czímer Gábor2024. 10. 16., sze – 16:10 Pozsony |

Az állami vasúttársaság leállítaná a főváros és Kassa között közlekedő InterCity-járatokat, mivel nem kifizetődő az üzemeltetésük. A közlekedési minisztérium ugyanakkor állami támogatással újraindítaná a légiközlekedést Pozsony és Kassa között. A környezetvédők tiltakoznak.

A december első felében életbe lépő 2024/25-ös vasúti menetrend tervezete már nem számol a Pozsony és Kassa között közlekedő InterCity-járatokkal. A Denník N információi szerint a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) azért szüntetné meg a jelenlegi négy pár IC-vonatot, amelyekből kettő egészen Bécsig jár, mert veszteséges az üzemeltetésük. Cserébe inkább a valamivel lassabb expressz-, vagyis gyorsvonatok gyakrabban járnának a két nagyváros között.

Idő, pénz, politika

Az IC-vonatok menetrend szerint 4 óra 45 perc alatt teszik meg a Pozsony és Kassa közötti távot, a két végállomást leszámítva mindössze hét helyen, pl. Zsolnán, Liptószentmiklóson, Poprádon állnak meg. A másodosztályra szóló, egyszerű jegy 24,90 euróba kerül. Ha késések vannak, az IC-vonatoknak van „előnye”, a többi vonatot várakoztatják, hogy ezek a járatok tovább tudjanak haladni. Az expressz-, más néven gyorsvonatok ugyanezen a vonalon közlekednek, de 15 helyen állnak meg, így a menetidő is hosszabb, 5 óra 26 perc. A jegy viszont olcsóbb, a másodosztályon már 18,68 euróért utazhatunk a két nagyváros között.

Az IC-vonatok kisebb megszakítással már 1993 óta közlekednek a Pozsony és Kassa vonalon. Egy rövid ideig szüneteltették ezeket a járatokat, de 2016-ban, a 3. Fico-kormány idején az akkori koalíciós SNS vezetőjének, Andrej Dankónak a nyomására újraindították azokat. Az IC-vonatokat az állam nem támogatja, tisztán piacról kell megélniük. A 2. Fico-kormány 2014-ben ráadásul ingyenessé tette a gyorsvonatokat a nyugdíjasok és a diákok számára, így ez az utazóközönség nem jelenik meg az IC-ken. Ebből is adódhat a sajtóinformációkban megjelenő veszteségesség. Ugyanakkor az új menetrend tervezete szerint az expressz-, vagyis gyorsvonatok decembertől gyakrabban járnának, a jelenlegi kétórás intervallum helyett, óránként indulnának ilyen járatok Pozsony és Kassa között. A ZSSK lényegében ezzel próbálná meg helyettesíteni a megszüntetett IC-ket. Az új menetrendre ugyanakkor még az ifjabb Jozef Ráž (Smer-jelölt) által vezetett közlekedési minisztériumnak is áldását kell adnia, és nem zárható ki, hogy Danko ismét politikai nyomást gyakorol a témában.

A változással kapcsolatban a vasúttársaság azt közölte, a cél több vasúti járat üzemeltetése a Pozsony-Zsolna-Kassa vonalon kívül is, ami nagyobb rugalmasságot biztosítana az utazóknak. „Az új járatok bevezetésével módosulnak a csatlakozások, hogy hatékonnyá tegyük az új járatok bevezetését, a minőség és a kényelem megőrzése mellett” – jelentette ki Dominik Drevický, a ZSSK szóvivője a TASR hírügynökségnek. Hozzátette, a módosítás után több távolsági és regionális vasúti járat lesz. „A végső döntés az új menetrend elfogadása után születik meg, a fő célunk a lehetőségek bővítése, a szolgáltatás minőségének csökkenése nélkül” – tette hozzá a szóvivő.

Hírdetés

Elfeledett vonal

Pozsony és Kassa között azonban van egy másik vasúti összeköttetés is, mégpedig az ún. „déli vonal”. Ez a magyarlakta vidéken halad keresztül, olyan jelentős magyar lakossággal rendelkező városokat érint, mint Galánta, Vágsellye, Léva, Losonc, Fülek, Tornalja, Rozsnyó, Szepsi. De például Rimaszombat vasútvonala is ehhez csatlakozik. A korábbi években ezen a vonalon is közlekedett egyenes járat Pozsony és Kassa között. A jelenlegi menetrend viszont szinte alig kínál olyan lehetőséget, hogy az utazók ezen a vonalon tegyék meg a két nagyváros közötti távot. A „legpraktikusabb” ilyen összeköttetés 6 óra 46 perces menetidővel és két átszállással számol. Így például aki Pozsonyból Rozsnyóra tart, a jelenlegi helyzetben jobban teszi, ha az északi vonalon először Kassára utazik, majd onnan közel egy órát visszafelé, nyugati irányba Rozsnyóra vonatozik. Az új menetrend tervezetében nem találtuk, hogy a déli vonalon való vonatközlekedés kedvezőbb irányba módosulna. Ugyanakkor itt a befektetések is régóta elmaradtak, a vonal egy szakasza például nincs villamosítva.

A déli vonatközlekedés hiányosságai azért is kiütközőek, mert a régióban szinte alig vannak autópályák. Bár itt érdemes azt is megemlíteni, hogy Szlovákia területén Pozsony és Kassa között sincs összefüggő autópálya, még annak ellenére sem, hogy ezt Robert Fico 2007-ben, az első kormánya idején már 2010-re ígérte. A két szlovákiai nagyváros között ugyanakkor Budapest érintésével, a magyarországi autópályán haladva kb. 4 óra 50 perc az út.

Vonat helyett repülő

A tömegközlekedéssel kapcsolatos másik friss hír, hogy a közlekedési minisztérium április és március fordulóján újra szeretné indítani a Pozsony és Kassa közötti légiközlekedést. A repülőjáratokat államilag támogatnák. Hétfőn, szerdán, pénteken reggel és este, vasárnap pedig csak este közlekedne a járat. Hamarosan kiírják az üzemeltető kiválasztására vonatkozó versenytárgyalást is. A nyertes cég 2027 októberéig, működtetheti a járatot azzal, hogy a megbízást 2028 októberéig meghosszabbíthatják. A feltételek szerint egy-egy járaton legalább 40 helynek kell lennie. Bár az ilyen utakra használt repülőgépek kapacitása ennek néhányszorosa is lehet, összehasonlításképpen érdemes elmondani, hogy a pénzügyminisztérium elemzése szerint a Pozsony-Kassa vasútvonalon egy-egy vonat kapacitása 510-591 utas között van. Ha Pozsony belvárosából szeretnénk eljutni Kassa centrumába, ahol mindkét esetben a főállomás található, akkor az a légi közlekedés igénybevételével is nagyjából két és fél óráig tart. Bár a repülési idő mindössze 50 perc, a biztonsági ellenőrzés miatt, jóval a felszállás előtt ki kell érkezni a reptérre, illetve a városközpontokba való eljutás is időt vesz igénybe. A két nagyváros között 2019-ben szüntették meg a légiközlekedést, mert a cseh ČSA légitársaság már nem tudta azt költséghatékonyan üzemeltetni. Akkor a legolcsóbb repjegy 18 eurónál kezdődött, de csúcsidőben egy ilyen jegy ára akár ennek a sokszorosa is lehet. A ČSA egyébként abban az időben Pozsonyból Prágába folytatta az útját, így tulajdonképpen biztosította a légi összeköttetést Prága, Pozsony és Kassa között. Korábban még az azóta már megszűnt SkyEurope és Danube Wings légitársaságok is üzemeltettek járatokat az ország két legnagyobb városa között.

A PS petíciót indít

Az IC-vonatok megszüntetése ellen tiltakozik az ellenzéki Progresszív Szlovákia (PS), és a döntés megváltoztatására szólította fel a közlekedési minisztert. „Petíciót indítunk a Kassa és Pozsony között közlekedő IC-vonatok megmaradása érdekében” – jelentette be szerdán Kassán Martin Dubéci, a PS parlamenti frakcióvezetője. A témát a parlament közigazgatási és régiófejlesztési bizottságában is megnyitják. „A Fico-kormány miatt 45 perccel tovább fogunk Kassáról Pozsonyba utazni, holott a jó és gyors vasúti összeköttetés a régió fejlődésének egyik kulcsa” – szögezte le Dubéci a párt sajtótájékoztatóján. Hozzátette, jelenleg nincs jobb alternatívája a megfelelő vasúti közlekedésnek, az autópálya nem készült el, a tervezett légi összeköttetést pedig csak néhány tehetős ember használná, a többi adófizető pedig évi egymillió euróval dotálná. „Eközben arra hivatkozva akarják megszünteti az IC-vonatokat, hogy költséges a fenntartásuk” – tette hozzá. A párt találkozni akar a ZSSK vezérigazgatójával, Peter Helexával is. Richard Dubovický és Zuzana Mesterová, a PS képviselői rámutattak, az IC-vonatok megszüntetése nehezítené a keleten élők munkába járását és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést.

A Greenpeace tiltakozik

A Greenpeace Slovakia abszurdnak tartja a Pozsony-Kassa vonalon közlekedő IC-vonatok megszüntetésére vonatkozó javaslatot, és felszólítja a Szlovák Vasúttársaságot, ne rontsa tovább az amúgy is rossz közlekedési lehetőségeket azzal, hogy megszünteti a leggyorsabb járatokat – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Miroslava Ábelová, a Greenpeace Slovakia szóvivője. A környezetvédők leszögezték, a vonat a legkörnyezetkímélőbb közlekedési eszköz. Ahhoz, hogy minél többen válasszák a vonatot, olcsónak, elérhetőnek, kényelmesnek kell lennie a vasúti közlekedésnek, valamint sűrűn és késések nélkül kell járniuk a vonatoknak. „Fejleszteni kell a vasúti közlekedést, nem pedig megszüntetni a leggyorsabb járatokat. Ahelyett, hogy a vasút működésének javítására keresne forrásokat, a közlekedési miniszter a Pozsony és Kassa közötti légi közlekedés visszaállítását tervezi, amit állami pénzből akarnak támogatni” – mondta Ábelová. A szervezet egyúttal arra szólítja fel a kormányt, hogy növelje a környezetszennyező közlekedési módok, például a repülőjáratok, és csökkentse a környezetbarát közlekedés, például a vasút adóterheit. Emellett az úgynevezett klímajegyek bevezetését is szorgalmazza a Greenpeace, amelyek megfizethető árúak, és az ország, vagy egy-egy régió valamennyi tömegközlekedési eszközére érvényesek lennének. A Greenpeace elemzéséből kiderül, hogy Szlovákia sereghajtó a tömegközlekedés szempontjából. A környezetvédők szerint mindenki számára elérhetővé kell tenni a tömegközlekedést, mert csak így tudnak az autó helyett környezetbarát közlekedésre váltani az emberek.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »