Az EP-választások előtti hónapokban folyamatosak voltak az gazdatüntetések Európában. Az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság – amely korábban bankokkal és befektetőcsoportokkal karöltve sarcolta meg az európai agráriumot – figyelmen kívül hagyta minden követelésüket. A cinizmusuk nem ismert határokat, ám von der Leyennek még erre is sikerült rátennie egy lapáttal.
A bizottsági elnök 149 ezer eurót fizetett ki egy történésznek (tehát nem egy témában járta szakértőnek), hogy dolgozza ki az agrárágazat várható kihívásait taglaló stratégiai jelentést. A munkáért az illető történész napi ezer eurót kapott.
Ursula von der Leyen épp akkor kötött szerződést Peter Strohschneiderrel, amikor a gazdatüntetések Európa-szerte lendületet vettek.
Strohschneider napi bére ráadásul kétszerese az EU szabályzata által maximálisan javasolt szerződéses bérezés nagyságát.
A Politico azt írja:
„Peter Strohschneider napi 973,79 eurós bére a ‘Stratégiai párbeszéd az EU mezőgazdaságának jövőjéről’ című jelentés elkészítéséért jelentősen meghaladja az Európai Bizottság tanácsadóira vonatkozó maximálisan javasolt 594,22 eurós bérhatárt”
írja a brüsszeli lap.
Elég nyilvánvalóan közpénzek elherdálásáról és az uniós állampolgárok problémáinak semmibe vételéről van szó, ráadásul a kedvezményezett tanácsadó még csak nem is szakértője az agrárágazatnak.
Ennek ellenére von der Leyent nehéz felelősségre vonni. A Bizottság szabályai ugyanis nem tiltják az ilyen „túlárazásokat”.
A Politico ugyanakkor azzal védi von der Leyent, hogy egyes esetekben a tanácsadók nem kapnak juttatásokat. Mario Draghi, az Európai Központi Bank egykori elnöke például ingyen és bérmentve dolgozta ki azt a jelentését, amelyet pár napja nagy sajtófelhajtás mellett mutattak be Európa gazdasági jövőjével kapcsolatban.
Tegyük azonban hozzá, hogy Draghi volt bankárként a pénzszektor embere, és amit papírra vetett Európa gazdasági jövőjéről, azt alapvetően a bankszektor érdekei mentén világította meg.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »