Ferenc pápa a bíborosokhoz: Törekedjünk a veszteségmentes működésre!

Ferenc pápa a bíborosokhoz: Törekedjünk a veszteségmentes működésre!

Szeptember 20-án tették közzé Ferenc pápa négy nappal korábban, a bíborosi kollégiumhoz intézett levelét, melyben köszönetet mond legközvetlenebb munkatársainak a Római Kúria reformjáért végzett munkájukért. Egyúttal pedig arra kérte őket, hogy tegyenek további erőfeszítéseket annak érdekében, hogy a „zéró deficit” jelszó ne csak elméleti, hanem ténylegesen elérhető cél legyen.

Tíz évvel ezelőtt kezdtük meg a Római Kúria reformját, és a Predicate Evangelium apostoli konstitúció révén megalakult a Szentszék új szervezete, meghatározva annak alapelveit és céljait – kezdte levelét a pápa. Ecclesia semper reformanda (Az Egyház mindig megújítandó) – a közismert mondatban megfogalmazott lelkület vezette a reformot, hogy a Római Kúria segítse Péter utódját legfőbb lelkipásztori hivatalának gyakorlásában az egyetemes egyház és a részegyházak javára és azok szolgálatában. A bíboros testvérek feladata a római pápa egyetemes kormányzásának segítésében az volt, hogy kísérjék az átalakulás folyamatában résztvevőket. A nehézségek és időnként a változással szembeni mozdulatlanság és merevség kísértése ellenére az elmúlt években számos eredményt sikerült elérni. A Szentatya ezért levelében megköszönte a bíborosok segítséget, majd a konklávé előtti kongregációs ülések közös témájára emlékeztetett, mely éppen a Szentszék gazdasági reformját sürgette.

Az elmúlt évek tapasztalatai igazolják, hogy a bíborosi kollégium számos képviselője által szorgalmazott reformkérések előrelátóak voltak, és lehetővé tették annak felismerését, hogy a misszió szolgálatában álló gazdasági erőforrások korlátozottak, éppen ezért azokat szigorúan kell kezelni, hogy az eddigi erőfeszítések kárba ne vesszenek. Ennélfogva most mindenki részéről további erőfeszítésekre van szükség, hogy a „zéró deficit”, a veszteségmentes működés ne csupán elméleti, hanem ténylegesen elérhető cél legyen. A reform megtette az erkölcsös politikai alapvetést a meglévő eszközök gazdasági teljesítményének javítására, amit külső források bevonásával lehet még erősíteni. A költségcsökkentés tekintetében a szolgálatot lényegre törően, a feleslegest elkerülve, jól megválasztott prioritásokkal, kölcsönös összefogással és szinergiával kell végezni – hangsúlyozta a pápa.

A Szentszék sokat tanulhat a jólelkű családok szolidaritásából, ahogyan a tehetősebb a rászoruló segítségére siet. Ez azt jelenti, hogy gondoskodunk közösségünk javáról, nagylelkűen járunk el a szó evangéliumi értelmében, ami elengedhetetlen feltétele annak, hogy kívülről is kérjünk nagylelkű segítséget. Végül a pápa levelében arra hívja a bíborosokat, hogy fogadják bátran az üzenetét, és szolgáló lelkülettel, meggyőződéssel, hűséggel és nagylelkűséggel támogassák a folyamatban lévő reformokat.

Hírdetés

A Szentszék valamennyi intézménye egy testületet alkot az összes többivel együtt, ezért a hiteles összefogás és az Egyház javát szolgáló közös együttműködés elengedhetetlen feltétele a Római Kúria küldetésének. Ferenc pápa ezzel a lelkülettel kéri a bíborosokat, hogy hűséggel és bizalommal kísérjék a közös munkát.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican Media; Vatican News Facebook-oldala

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »