Rekordgyorsasággal csökken az Atlanti-óceán hőmérséklete, és a tudósok sem értik, miért

A jelek szerint az Atlanti-óceánra és a Csendes-óceánra is jellemző időjárási jelenség, a La Niña egyszerre alakul ki, aminek globálisan is érezhető hatása lesz az időjárásra.

Több mint egy éve rekordmagas értéket ért el a tengerek globális hőmérséklete, az Atlanti-óceán északi részének fő tengeri áramlata – az AMOC – pedig közel járt ahhoz, hogy összeomoljon. Mindez nem túl jó hír akkor, amikor a globális felmelegedés egyre nagyobb mértéket ölt, most azonban valami olyasmi történik, amire eddig nem volt példa: az Atlanti-óceán exponenciális mértékben kezdett el hűlni.

Az óceán vize általában egész évben változtatja a hőmérsékletét. A kutatók szerint azonban az úgynevezett Atlantic Niña (Atlanti-óceáni La Niña) nevű jelenség sokkal gyorsabban alakult ki, mint korábban. Az Atlanti-óceáni La Niña egy természetes éghajlati mintázat hűvösebb időszaka, ami néhány évente alakul ki. Bár a hőmérséklet csökkenése kifejezetten jó hír, ennek globális hatása lehet az időjárásra – írja a HVG.

A Colorado Boulder Egyetem tudósai szerint a mérések azt mutatták, hogy 2024 júliusában a tengerfelszín globális hőmérséklete valamivel alacsonyabb volt, mint 2023 júliusában, ami így egy 15 hónapos melegedést állított meg. A miértre azonban egyelőre nincs magyarázat.

Hírdetés

Két La Niña lesz egyszerre

A Csendes-óceáni El Niño idén májusban sokat gyengült, ami szeptember és november között valószínűleg az átlagosnál hidegebb La Niña-t eredményez majd. Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal tudósai szerint ezt részben az Egyenlítő mentén megerősödő szelek teszik lehetővé, amelyek az óceánok mélyéről hidegebb vizet hoznak a felszín felé. Az El Niño azonban gyengébb passzátszelet eredményez, ami lassítja a hidegebb víz feláramlását. Ezt a több éven át tartó ciklust El Niño Déli Oszcillációnak (ENSO) nevezik.

Bár az éghajlatra jóval kisebb hatása van, az Atlanti-óceán egyenlítői része néhány évente hasonló módon ingadozik a meleg „Niños” és a hideg „Niñas” ciklusa között. Az ENSO-hoz hasonlóan ezt az oszcillációt is gyakran hozzák összefüggésbe a passzátszelek erejével.

Bővebben a HVG cikkében.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »