Megkezdődött a harc Biden posztjáért. Harris a favorit, de nem ő az egyetlen jelölt

Megkezdődött a harc Biden posztjáért. Harris a favorit, de nem ő az egyetlen jelölt

A novinky.cz cseh portál egy összeállítást közölt, amelyben számba veszi Joe Biden lehetséges demokrata párti utódait.

Mint a szerzők megállapítják: Joe Biden amerikai elnök bedobta a törülközőt, és hetekig tartó civakodás és huzavona után visszalépett az elnökjelöltségért folytatott versenyből.

A kérdés azonban az, kitől remélik a demokraták  hogy megakadályozza Donald Trump ismételt hatalomra kerülését.

A demokratáknak most azzal a problémával kell szembenézniük, hogy az előválasztások már lezajlottak, és a kiválasztott jelölt Joe Biden lett.

Nem szabad, hogy úgy nézzen ki, mintha trónutódlásról lenne szó, hanem demokratikus folyamatnak kell lennie”

– mondja Nancy Pelosi, a képviselőház volt elnöke és befolyásos demokrata párti politikus.

– írta elemzésében a Bild című napilap.

Több médium, így a Washington Post (WP) is bemutatta a lehetséges demokrata párti elnökjelöltek listáját, akik közül néhányan már támogatták Harrist, és az ő alelnökjelöltjei lehetnek.

Kamala Harris

A jelenlegi alelnök Kamala Harris számít a favoritnak. Joe Biden támogatását már elnyerte, a Clinton házaspár is mögé állt.

Ő maga már nyilvánosan bejelentette, hogy szeretné elnyerni a jelölést, és Donald Trumppal versenybe szállni az elnökségért.

Megtisztelő, hogy az elnök támogatja, és szándékomban áll megszerezni a jelölést”

– mondta nem sokkal azután, hogy Biden bejelentette, hogy visszalép a jelöltségtől.

Az ő jelölése a hierarchia szempontjából a leglogikusabb megoldás. A párt előválasztásainak eredménye nagyobb legitimitást ad neki, mint a többi jelöltnek, hiszen a győztes Biden mellett indult újra az alelnöki posztért. További előnye, hogy átveszi Biden már megalapozott és szervezett kampányát.

Harris ötvenkilenc évesen viszonylag fiatal. Amerikaiak milliói akarnak generációváltást. Nő és a kisebbséghez tartozik, ami sok olyan szavazót vonzhat, akik fenyegetve érzik magukat Trump által. Nők, latinok, feketék.

A volt kaliforniai igazságügyi miniszter és amerikai szenátor fontos nemzetközi tapasztalatokat szerzett a Fehér Házban töltött ideje alatt.

Hírdetés

Az első két alelnöki évében erőtlen és szervezetlen volt, a határpolitikájával pedig megbukott.

Mindeközben a migránsválság, amelynek megoldásával Biden őt bízta meg, továbbra is komoly gondot jelent az Egyesült Államok számára.

Számos prominens demokrata, köztük Barack Obama volt elnök és Nancy Pelosi, a képviselőház korábbi elnöke még mindig kivár a támogatásával.

Pete Buttigieg

A 42 éves közlekedési miniszter, az amerikai kormány első nyíltan meleg tagja, a fiatal demokraták egyik politikai sztárja. Amennyiben úgy dönt, hogy nem indul az elnökválasztáson, úgy Harris lehetséges alelnökjelöltje lehet.

Közlekedési minisztériuma régóta krónikus problémákkal küzd az Egyesült Államokban az elhanyagolt infrastruktúra miatt, és Buttigieg miniszterként összefüggésbe hozható ezekkel a az égető problémákkal.

A fő probléma azonban az, hogy Buttigieg egyáltalán nem vonzó az afroamerikai és más etnikai kisebbségi szavazók számára – támogatottsága e csoportok körében csekély. Harrist már vasárnap támogatta elnökjelöltként, aki lényegesen jobban áll. Így kettejük közös jelölésének demokrata szempontból van értelme.

Josh Shapiro

Egy másik név, amelyet a Fehér Házba való jelöléssel kapcsolatban emlegetnek, az ötvenegy éves Josh Shapiro pennsylvaniai kormányzó. Ő 2005-ben lépett be a politikába, és tagja volt a pennsylvaniai képviselőháznak. 2017 és 2023 között igazságügyi miniszter volt, majd megnyerte a kormányzói választást.

Harrist már vasárnap támogatta elnökjelöltként, így egyelőre nem úgy tűnik, hogy idén ő maga is megpályázza a jelöltséget. Ráadásul Shapiro az ország többi része számára ismeretlen és viszonylag tapasztalatlan – jelenlegi tisztségébe csak 2022-ben választották meg.

Bonyodalmat jelenthet zsidó származása is, ami a keresztény Amerikában nagy szerepet fog játszani – véli elemzésében a Bild című lap.

Gretchen Whitmer

Gretchen Whitmer, Michigan állam ötvenkét éves kormányzójának neve is felbukkant. Már 2022-ben, amikor kormányzóvá választották, lehetséges elnökjelöltként emlegették, ha Biden 2024-ben nem indul újra.

Ő Joe Biden rendkívül hűséges bizalmasa. Az elnök újraválasztási kampányában 2023 óta vesz részt. Azok számára, akik támogatják a jelenlegi elnök politikáját, de egy fiatalabb jelöltet szeretnének, ő jó választás lehet. Szülőhazája, Michigan szintén fontos állam az elnökválasztás szempontjából. Emellett meglehetősen tapasztalt politikus – 2019 óta kormányzó, és 2001-ben ült először az ottani állami törvényhozásban. A WP elemzése szerint Harris mellett Whitmer jelölésének lenne a legtöbb értelme – legalábbis papíron.

Gavin Newsom

Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója már egy ideje célozgat országos ambícióira, és rendszeresen nyilvános vitába keveredik más államok republikánus kormányzóival.

A Demokrata Párton belül centristának számít és viszonylag tapasztalt politikus, 56 évesen pedig  kora sem korlátozza, ráadásul rátermett szónok. 2019-től az Egyesült Államok legnépesebb, óriási gazdasággal rendelkező államát irányítja.

Joe Manchin

A Nyugat-Virginia tartomány prominens szenátora, aki a közelmúltban kilépett a demokraták soraiból, és nem védi meg a novemberi választásokon a mandátumát, vasárnapi amerikai médiajelentések szerint fontolgatja, hogy még az idén visszatér a demokata pártba és elindul az elnökválasztáson.

Manchin több évtizedes politikai tapasztalattal rendelkezik, még az 1980-as években lépett be a politikába. Harris mellett ő egyike azon kevés demokratáknak, akik nyíltan hangoztatták, hogy idén indulni kívánnak az elnökválasztáson.

Ami az erőssége, az egyben nyilvánvaló gyengesége is. Az általa képviselt konzervatív álláspontok valószínűleg sok demokrata szimpatizáns számára megemészthetetlenek lennének, és lehet, hogy egyáltalán nem mennének el szavazni. 76 évesen ő sem képviseli azt a generációváltást, amelyért a választók kiáltanak.

J. B. Pritzker

Az ötvenkilenc éves illinois-i kormányzó, J. B. Pritzker is szerepel a lehetséges jelöltek listáján. A Hyatt szállodalánc örököseként ő egyfajta „demokrata Donald Trump”-nak számít.

Trumphoz hasonlóan neki is nagy a szája, és nem fél keményen támadni. Ez szintén előny lehet, de sok demokrata szavazónak lehet, hogy más stílus tetszene jobban, mint amit a republikánus jelölt képvisel. A WP szerint Pritzker sem tűnik valószínűnek, hogy nagy lelkesedést váltana ki a választókból országszerte.

Michelle Obama

Az utolsó említett név a 60 éves Michelle Obama, sok demokrata álomjelöltje. A volt first lady a demokrata szavazók kedvence, és sok elemző úgy jellemzi őt, mint „Trump legrosszabb rémálmát”.

Megkérdőjelezhetetlen karizma és széleskörű, politikán túli népszerűség – többek között Obama többször is a világ legjobban csodált nőjeként került ki több nemzetközi felmérésből. Amennyiben Obama úgy dönt, hogy indul a jelöltségért, férje, Barack Obama volt elnök személyében kulcsfontosságú tanácsadója lesz. Az Ipsos közvélemény-kutató intézet felmérése szerint 50-39 százalékkal egyértelműen legyőzné Trumpot. A maradékot Robert F. Kennedy Jr. kapná.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »