Hosszú interjút adott péntek reggel a miniszterelnök a Kossuth rádióban. Szerinte az ukrajnai háború ügyében az emberséges politika iránytűjét kell kézbe venni. Szerinte a francia Nemzeti Tömörülés várható választási győzelme egész Európára azonnal hatással lesz.
Terjedelmes interjút adott Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban.
Kijevi látogatás
Elsőként a napokban tett kijevi látogatásáról számolt be.
„Óvatosnak kell lenni, amikor erről beszélünk. Nehéz felmérni egy-egy ilyen találkozó hatását. Legjobb, ha először is a saját szándékaival van az ember tisztában. Ma nincs párbeszéd, márpedig párbeszéd nélkül nehéz elképzelni, hogyan mozdulunk a béke irányában. Közben százezrek halnak meg a frontvonalon, az ő szempontjukról alig van szó” – említette. Szerinte ennek az emberséges politika iránytűjét kell kézbe venni.
Ő „egyetlen dolgot tesz”, elmegy olyan helyekre, ahol Magyarországra és Európára nézve negatív következmények vannak, és megkeresi, hol van az a vörös vonal, ameddig el lehet menni a béke érdekében, e mentén „nem lehet Brüsszelben ülni”, igaz, tárgyalásra nincs EU-elnökként mandátuma és politikai ereje sem megítélése szerint, eszköz azonban tud lenni „Isten kezében”.
„Mindenki attól fél, hogy aki tűzszünetet köt, azt a másik fél kihasználja.
Ezen akkor lehet túllépni, ha van valamiféle perspektíva a felek előtt” – mondta a miniszterelnök, aki fel tudja tárni, a felek meddig tudnak elmenni, de a békéhez vezető út első lépését lehet csak megtenni.
„A következő lépés a következő lépés” – említette ezek után.
Békepárti többség
Kommentálta annak a felmérésnek az eredményeit is, amely szerint 15 vizsgált európai országban a többség már annak pártján van, hogy Ukrajnát kényszerítsék békére.
Szerinte az ilyen felmérések manipuláltak.
„Van egy morális nyomás az embereken; ha a szomszédban kitör egy háború, akkor azt gondolják, Európának többet kell tenni, hogy béke legyen, azt látják, hogy nem Amerikára kell várni. Másrészt aggódnak a háború Európára gyakorolt hatásától. Nyugat-Európában megélhetési válság indult, ezért nem értenek egyet azzal, hogy Brüsszelből Kijevbe megy a pénz” – fejtette ki gondolatait.
Patrióták Európáért
Szólt ezt követően a formálódó új európai pártcsaládról.
„Hétfőn lesz alakuló ülés. Akkor lesz egy listánk, és láthatják majd, hogy nem a levegőbe beszéltem”
– mondta tömören a Patrióták Európáért szövetkezésről, utalva arra, hogy ma még sokan nem vállalják nyíltan a csatlakozásukat.
Választások
Ezt követően elemezte a francia választások körüli történéseket, szerinte
a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés olyan változást idéz elő majd, amely azonnali változást gyakorol az egész európai kontinensre.
Felhívta a figyelmet, Marine Le Pen is csak hétfőn tesz bejelentést arról, hogyan helyezkednek majd el az Európai Parlamentben – ismert, a hétvégén lesz a francia választások második fordulója.
Azt is aláhúzta, a pártcsaládhoz tartozhat az egyik olasz kormánypárt, a holland választás győztes pártja, a leendő cseh választás várható győztese, egy belga csoport és a Fidesz is Magyarországról, a Patrióták tehát egyre erősebb lesz, ez az erő pedig hamarosan láthatóvá is válik.
Büntetővám a kínaiakra
Bízik abban, hogy a „fenyegető kereskedelmi háború” Kínával csak 4 hónapos lesz, utalt a kínai e-közlekedési eszközök büntetővámjára, amit egyébként még a nagy európai autógyártók sem akarnak, „nem akarják, hogy átkísérjék őket az út egyik oldaláról a másik oldalra”.
Emellett felhívta a figyelmet arra is, hogy a magyar munkaerő alkalmas arra, hogy a gyártási, a vezetési és a szellemi szinten is részt vegyen a közlekedési iparban, amelynek termékeit nem csupán a magyarok, de a világ is fogyasztja.
„Nekünk az az érdekünk, hogy ne legyen kereskedelmi háború” – szögezte le Orbán Viktor.
Légi közlekedési nehézségek
A hétközi kormányülésen tárgyalták a légi közlekedési nehézségek ügyét, de a benzinár kérdését is.
Előbbiről elmondta, az emberek felháborodása jogos, egy évben egyszer mindenkinek joga van arra, hogy elmenjen nyaralni, de a repterek és a cégek ilyen helyzetben van, hogy „semmilyen emberséget nem mutatnak”.
„Ez mégiscsak Magyarország, ennek nem lenne szabad megtörténnie” – mondta.
E mentén azt várja a magyar állami tulajdonszerzéstől a Budapest Airport esetében, hogy az ilyen esetek száma csökkenni fog, a minisztereket fel is szólította intézkedésre.
Benzinár
Szerinte nem helyes, ha egy miniszterelnök fenyegetőzik, ezt a benzinár mostani emelkedéséről szólva mondta.
„Márpedig Magyarországon nem fizethetnek többet az üzemanyagért, mint a szomszédos országokban.
Most szóval kérjük, de nem mondjuk kétszer, nem tűrjük el, hogy Magyarországon többet fizessenek, mint a szomszédos országok átlagára”
– nyomatékosította.
Turizmus és „egy másik világ”
Orbán Viktor megítélése szerint a turizmus is mutatja, hogy azért vannak biztató jelek, „a háború után egy másik világban fogunk élni”. Ennek egyik jó előkészítője a BRICS országcsoport, amelyhez először a nem nyugati országok csatlakoztak, de egyre inkább ki fog nyílni.
Hogy a kiút mikor látszik az átlagemberek szintjén, arról azt mondta, a családok előtt már a felújítási pályázatok képében már most is.
Közben a munkaadókkal próbál úgy megegyezni, hogy jó bérek legyenek Magyarországon, „mind a két végén égetjük a gyertyát” – fogalmazott Orbán Viktor.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »