Az ukrán-amerikai kapcsolatok mélypontra süllyedtek

Az ukrán-amerikai kapcsolatok mélypontra süllyedtek

Közeleg az amerikai-ukrán biztonsági paktum aláírása, annak ellenére, hogy az amerikai-ukrán kapcsolatok a legalacsonyabb szinten vannak az Ukrajna elleni orosz fegyveres agresszió 2022 februári kezdete óta. 

A megállapodás aláírására a Financial Times forrásai szerint június közepén, a G7-ek olaszországi találkozójának alkalmából kerülhet sor, közvetlenül az ukrajnai békecsúcs kezdete előtt, amelyet Svájcban tartanának.

Távolabb vagyunk egymástól, mint a háború kezdete óta bármikor. Nagyon-nagyon feszült a helyzet”

– idézett egy Volodimir Zelenszkij elnök által kinevezett magas rangú ukrán tisztviselőt a Financial Times. Ennek számos oka van – de a legutóbbi az, hogy Kijev elkeseredett amiatt, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb vezetése nem támogatja az Ukrajnával kapcsolatos békecsúcsot.

Washingtont a maga részéről nagyon felzaklatta a két orosz nukleáris korai előrejelző radarrendszer elleni közelmúltbeli ukrán támadás, attól tartva, hogy ez provokálhatja Moszkvát és tovább eszkalálhatja a háborút.

Hírdetés

Összesen negyven ország, köztük a Cseh Köztársaság, írt alá kétoldalú biztonsági megállapodásokat Ukrajnával, mintegy ellenszolgáltatásként azért, hogy a harcok sújtotta ország tagja lehessen az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének.

Május 30-ig Ukrajna 15 ilyen megállapodást írt alá, amelyekben az országok csak erre az évre legalább 26 milliárd dollár katonai és pénzügyi támogatást ígérnek Kijevnek. A legutóbbi aláírásokra pénteken került sor, Svédországgal és Norvégiával – írja a Reuters.

Több fontos megállapodás, köztük a nem európai államokkal – például Japánnal – kötött megállapodások még váratnak magukra – jelentette az ukrán Jevropejszka Pravda (JP). Közeleg a megállapodás Lengyelországgal és a Cseh Köztársasággal is.

Gyakorlatilag e megállapodások végrehajtása megerősíti Ukrajna katonai képességeit, és növeli a NATO hadseregeivel való interoperabilitását.

Az aláíró országok azonban politikai, nem pedig jogi kötelezettségeket vállalnak. A megkötött megállapodásokat nem kell ratifikálni.

Amint arra a Jevropejszka Pravda is rámutat, Ukrajnának nincs sok választása a kérdésben. A nyugati államokkal kötött kétoldalú biztonsági megállapodások nem jelentenek alternatívát Ukrajna NATO-tagságára (amelyet jelenleg nem ajánlottak fel az országnak). Kijevnek csak azt a lehetőséget kínálják fel, hogy rendelkezik ezekkel a megállapodásokkal vagy nem.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »