A fül-orr-gégészeti műtétre szoruló betegeket átmenetileg a győri vagy a szombathelyi kórházakba irányítják át Sopronból, az intézkedés oka, hogy „az osztályon nyugdíjazás miatt történt létszámcsökkenés” – tudta meg a Telex a Soproni Gyógyközponttól.
Sopron–Győr, Sopron–Szombathely: 70-120 km-es távokat kell megtenniük a betegeknek
Attól függően, hogy kit hová irányítanak, milyen útvonalon megyünk. Helikopterrel nyilván nem távolság, és persze, vannak betegszállítók, de a helyzet nagyon messze van az ideálistól.
A Soproni Gyógyközpont 120 ezer ember egészségügyi ellátásáért felel, de egyes speciális diagnosztikai területeken 220 ezer lakost lát el. A gyógyközponthoz tartozik a balfi rehabilitációs intézet és a szívszanatórium a Lőverekben.
Mindhárom intézményre igaz, hogy egyre kevesebb az orvos és egyre leterheltebb a személyzet
– mutat rá a Telex.
A szakemberek elvándorlása különösen nagy az egészségügyben, Sopront tömegek hagyják hátra az ausztriai (vagy még távolabbi) magánklinikák kedvéért. Az ok nem csak a magasabb bér:
A fizetés még mindig nem piacképes, a hálapénz megszűnt, a rossz struktúrában, feudális, erős hierarchiában működő rendszer pedig elriasztja a fiatalokat. Nincs utánpótlás, aki még dolgozik, az egyre leterheltebb és fásultabb. De hiába minden figyelmeztetés, a rendszer nem tűri a kritikát
– mondja Szijjártó László. A Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron Vármegyei Területi Szervezetének elnöke szerint az egészségügy helyzete társadalmi probléma, ezt a társadalomnak végre fel kellene ismernie, és itt az ideje a cselekvésnek is. A Soproni Gyógyközpont sem küzd több problémával, mint az összes többi kórház – ez itt baj.
Csak bajunk ne legyen
Sopronból a betegek átszállítását Győrbe vagy Szombathelyre éppen meg lehet oldani. Viszont azt látni kell, az ellátórendszer nincs felkészülve arra, hogy egy műtét utáni, hirtelen jött komplikáció esetén a mentő Sopronról hipp-hopp Győrbe érjen. „A kamara többször figyelmeztetett már a kórházi osztályok megszűnéséből eredő veszélyekre, de hiába” – mondta erről Szijjártó László. A főorvos gyerekosztályt vezet a mosonmagyaróvári Karolina-kórházban, tudna tragikus véget érő példákat sorolni arra, amikor
hatvan kilométernyi plusz út is az életébe került a betegnek.
De ha ezt teszi, őt – és az újságírót – vádolják rémhírterjesztéssel.
(Címlapkép: Unsplash)
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »