Az elmúlt néhány napban komoly offenzíva bontakozott ki az észak-kelet-ukrajnai Harkov (ukránul Harkiv) városa ellen, amit az ukránok még 2021-ben foglaltak vissza az oroszoktól egy meglepetésszerű ellentámadás során. A város elvesztése azóta is tüske volt az orosz hadvezetés körme alatt. Most olyan hadműveletek szöktek szárba, amely aggodalommal tölti el a nyugati vezetőket is, mert az ukrán ellenállás megtöréséhez is vezethet. Annyi biztos, hogy a Harkov körüli harcokat sokan a nyugati katonák beküldésének kieszközlésére fogják felhasználni. A brit külügyminiszter is megszólalt, egyelőre az USA-ra mutogat.
David Cameron brit külügyminiszter (aki a Brexit-népszavazás idején volt kormányfő) szerint az orosz offenzíva Harkov megyében „rendkívül veszélyes”, amely bizonyítja, hogy „Putyin inváziója egy független és szuverén ország ellen jogtalan és törvénytelen”.
Ezt követően Cameron odaszúrt az amerikaiaknak is, jelezve, hogy túl lassan érkeznek meg a 61 milliárdos ukrán támogatási keretből származó fegyverek a frontra, majd a britek 3 milliárd fontos katonai támogatását emelte ki. Megjegyezzük, hogy az amerikaiak kasszájából közvetlen fegyvervásárlásokra szánt összeg négyszer akkora, mint a britek rendkívüli 3 milliárdos támogatása. Cameron azonban elsősorban igyekszik a háború folytatásának pályáján tartani az USA-t.
Közben az oroszok bejelentették (vasárnap este), hogy újabb négy Harkov környéki települést foglaltak el (Hatiscse, Kraszne, Morohovec és Olijinyikove). Állításuk szerint öt frontszakaszon értek elő eredményeket.
Az orosz bejelentések – ha csak részben is igazak is, de – rávilágítanak az ukránok valós nehéz helyzetére.
Harkov megye északkeleti vonala folyamatos orosz tüzérségi tűz alatt van a nap huszonnégy órájában. Az elmúlt néhány napban több ezer civilt evakuáltak a térségből.
Vasárnap délután Olekszandr Szirszkij ukrán vezérkari főnök „rendkívül kiélezettnek” nevezte a harkovi helyzetet.
„A helyzet nagyon összetett, de a védelmi erők mindent megtesznek, hogy tartsák a védelmi vonalat és védelmi állásaikat, és súlyos károkat okoztak az ellenségnek”
mondta. Hozzátette, hogy a legdurvább összecsapások Kupjanszk, Sziverszkij, Liman és Pokrovszkij térségében zajlanak.
Az orosz offenzívával párhuzamosan az ukrán politika is egyre inkább szorongatva érzi magát, így elég elrugaszkodott nyilatkozatok is napvilágot látnak. Vasárnap Szirszkij vezérkari főnök és Andrij Juszov, a katonai hírszerzés vezetője is kijelentette, hogy ismerik az orosz offenzíva terveit, tudtak róla, hogy mi történik. Juszov ráadásul még az orosz katonákat is felszólította, hogy inkább adják fel.
Körkép-vélemény:
Ez a legátlátszóbb propaganda iskolapéldája. Könnyű belátni, hogy ha a hadsereg valóban rendelkezik az ellenség haditerveivel, azt nem fogja elmondani, mert akkor nyilván az ellenség alkalmazkodik a helyzethez. Az ukrán komnunikációs túlkapások azt jelzik, hogy az ukrán vezetés meggyengült, Zelenszkij elnök ellen belső merényletet terveztek, többször felmerült a katonai puccs lehetősége is, a választásokat elhalasztották, de ettől még Zelenszkij mandátuma május 20-án lejár. Azt látni, hogy a kijevi vezetés minden harctéri nehézségre egyre hisztérikusabban reagál vagy kényszeresebben (de átlátszóbban) tagad.
Körkép.sk, Ukrajinszka Pravda
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »