2006 óta nem látott szinten a felvidéki magyar iskolakezdők száma

2006 óta nem látott szinten a felvidéki magyar iskolakezdők száma

2023-ban Szlovákiában 3852 kisdiák kezdte meg alapiskolás tanulmányait magyar nyelven, ami 2006 óta a legjobb eredmény a magyar iskolaválasztás szempontjából. A Rákóczi Szövetség 2022-ben indult iskolabusz-programja az érintett településeken kiemelkedően pozitív hatást gyakorolt a magyar iskolaválasztásra, és sikeresen járult hozzá a nyelvhatáron fekvő, illetve kiemelt tehetséggondozó tevékenységet végző intézmények létszámának stabilizálódásához, több esetben növekedéséhez. A felvidéki magyar iskolakezdők számának szinten tartása, sőt növekedése az elmúlt másfél-két évtized során a tavaly nyilvánosságra hozott, a magyar nemzetiségű és anyanyelvű lakosság csökkenését kimutató népszámlálási adatok fényében különösen jelentős teljesítmény, amelyhez számottevően hozzájárult a magyar iskolaválasztás vonzerejének növekedése. A jelenlegi tanévben tapasztalt növekedés vélhetően már a magyar kormány által biztosított oktatási-nevelési támogatás jelentős megemelésének hatását is tükrözi.

A 2023-as szlovákiai beiskolázási adatok rövid értékelése

2023-ban Szlovákiában – a speciális alapiskolákat nem számolva – 2006 óta a legtöbb, összesen 3852 kisdiák kezdte meg alapiskolás tanulmányait magyar nyelven. Az 2023/2024-es tanévben regisztrált növekedés annak fényében különösen figyelemre méltó, hogy már az eggyel korábbi tanévben is elmúlt két évtizedhez képest kiemelkedően magas, 3819 fő volt a felvidéki magyar iskolakezdők száma. A növekedés mértéke 2022-höz képest 33, 2021-hez képest 185 fő volt.

A hivatalos statisztikában rögzített létszám mellett a Rákóczi Szövetség Magyar Iskolaválasztási Programjának felületére feltöltött iskolakezdő adatok száma is növekedett. A felületre – a speciális alapiskolákat nem számolva – összesen 3472 iskolakezdő adatai érkeztek be (az ösztöndíjat 3312 tanuló vette át). Ebből az következik, hogy az ösztöndíjra összesen 380 gyermek (az összes iskolakezdő 10%-a) nem volt jogosult, azaz vélelmezhetően évet ismételt. Ez az arány valamennyivel alacsonyabb az előző évben tapasztaltnál.

A 2023/2024-es beiratkozási adatok kedvező alakulása egy hosszútávú folyamat újabb állomása. A jelenlegi tanévben a magyar és a szlovák iskolakezdők száma országos szinten egyaránt kb. 1 százalékkal haladta meg a 2022-es értéket, ami kedvező demográfiai folyamatokra utalhat. A magyar iskolakezdők számának további növekedéséhez vélhetően számottevően hozzájárult a magyar kormány által a Szülőföldön magyarul program keretében nyújtott oktatási-nevelési támogatás igen jelentős, mintegy négy és félszeres emelésének bejelentése a beiratkozási időszak elején.

Hírdetés

A Magyar Iskolaválasztási Program 2004-es elindítása óta eltelt két évtized távlatából megállapíthatjuk, hogy Felvidéken Pozsonyban és Kassán érte el a legkiemelkedőbb növekedést a magyar iskolakezdők száma az elmúlt húsz évben. Fontos eredmény, hogy az elmúlt évek kedvező tendenciája a 2023/2024-es tanévben sem tört meg: a két pozsonyi magyar nyelvű alapiskolában az előző évi 43 helyett 47, míg Kassán 2021-hez és 2022-hez hasonlóan 32 magyar elsős kezdte meg tanulmányait magyar nyelven, ami kiugróan magas érték mindkét nagyváros esetében. Mindez arra enged következtetni, hogy a jó minőségű magyar nyelvű oktatás vonzereje a vegyes családok körében is tartósan magas.

A kirajzolódó tendenciákat vizsgálva megállapítható, hogy a kiemelkedő színvonalú, tehetséggondozó tevékenységet is folytató iskolák helyzetének stratégiai megerősítésével a magyar oktatásban részt vevő diákok száma olyan városokban is stabilizálható, sőt növelhető, ahol a magyar lakosság aránya csökkenést mutat.

A felvidéki magyar iskolaválasztók számának, illetve arányának stabilizációja, sőt növekedése az elmúlt másfél évtized során a tavaly nyilvánosságra hozott népszámlálási adatok fényében különösen jelentős teljesítmény. 2011-ről 2021-re a magyarok, illetve a magyar identitást első helyen megjelölők száma 7,9 százalékkal, a magyar anyanyelvűeké ennél nagyobb mértékben, 8,5 százalékkal csökkent. A felvidéki magyar népesség kedvezőtlen korfája és demográfiai mutatói miatt ugyanakkor a születésszám, illetve a családalapítás előtt álló fiatalok száma ennél nagyobb arányban esett vissza, azonban e kedvezőtlen hatásokat részben ellensúlyozni tudta, hogy a korábbinál jóval kevesebb magyar család választott gyermekei számára szlovák iskolát.

Figyelemmel arra, hogy a magyar iskolakezdők számát a Felvidéken a kedvezőtlen demográfiai adatok fényében is évek óta sikerül növelni, azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a magyar iskolaválasztás ösztönzése a magyar nemzetpolitika egyik legsikeresebb eleme, így annak jövőbeni fenntartása kiemelt nemzetstratégiai érdek. Indokolt tehát a magyar iskolaválasztás valamennyi eszközének fenntartása, illetve a sikeres eszközök, így különösen a magyar iskolaválasztásra kiemelkedően pozitív hatást gyakorló iskolabusz-hálózat más határontúli magyar régiókra történő kiterjesztése is.

Az elemzést készítette: Tárnok Balázs, a Rákóczi Szövetség alelnöke, intézetvezető, NKE Európa Stratégia Kutatóintézet. Sullivan Ferenc, a Rákóczi Szövetség munkatársa, a Mathias Corvinus Collegium kutatója.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »