A falusi turizmus felvirágzását s egyidejűleg a helyi munkalehetőségek gyarapodását is célzó jelentős fejlesztések valósultak meg az utóbbi években a Komáromi járás keleti részében található Karván. Miközben a csupán 760 lakosú község sajátos arculata egyre szebb, részben az év végére elkészült Karva–Párkány kerékpárútnak köszönhetően a bringások körében is kihagyhatatlan célpontnak számít. A vonzerejét növeli az éppen berendezés alatt álló ökoturisztikai központ is, amelynek a tevékenységi köre tavasztól újdonságokkal bővül.
A Folyóparti élővilág egykor és napjainkban című projekt az Interreg V-A Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program keretében valósult meg a fő partnernek számító Bükki Nemzeti Park igazgatóságával együttműködve. A projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és saját költségvetésből finanszírozták. A közös turisztikai szolgáltatások biztosítása mellett a helyi attrakciókat tematikusan összekötő élővilág bemutatása a célja. A részletekről Virág Ilona, Karva alpolgármestere tájékoztatta olvasóinkat.
Átgondolt, folyamatos fejlesztések
Az alpolgármester elöljáróban felidézte a korábbi idegenforgalmi fejlesztéseket, amelyek pozitív hozadékait a helyi lakosok és a községbe látogató turisták egyaránt élvezhetik.
– A kúriák és kastélyok falujának is nevezett Karván mintegy másfél évtizede egymás után valósultak meg az idegenforgalom fellendítését célzó, hiánypótló beruházások. A szakemberek először a falu főterét alakították ki, majd a várva várt dunai átkelő nyílt meg, amelyen át a szemközti Lábatlan község és Karva között 30 személyes kishajóval közlekednek a gyalogosok és a kerékpárosok. Később felépült a 16 méter magas kilátónk, majd tavaly december végére elkészült a Duna bal partján, a Karvától Párkányig húzódó, 12,31 kilométer hosszú kerékpárútszakasz, amely a kontinentális EuroVelo6 részét képező, európai jelentőségű dunai kerékpárúthoz csatlakozik. Mostantól pedig már ökoturisztikai központtal is büszkélkedhetünk.
Tavaly nyár óta a Dunakorzón működő büfé a korábbinál több turistát vonz a községbe, ahol ételt-italt vásárolhatnak, a központban körülnézhetnek, a vízparti nyugágyakkal felszerelt „Duna-moziban” pedig gyönyörködhetnek a természet szépségeiben. Csöppet sem mellékes, hogy a mobiltelefonok és laptopok feltöltését, illetve a biciklikerekek felfújását is lehetővé tették a pihenőponton.
A jelmondatunkkal összhangban Karva élni akar, és az önkormányzat mindent elkövet azért, hogy Karván jó legyen élni
– tette hozzá Virág Ilona alpolgármester.
Mit kínál az új Danubium?
A létesítményt Dunai Élménypontnak, illetve ökocentrumnak is nevezik.
Községünk a Duna mellett korábban megvásárolt egy többhektáros területet egy rossz állapotú kúriával együtt. Az épületet eredetileg fel akartuk újítani, ám az ingatlan állapota miatt erről lemondtunk, helyette újjáépítettük, több régi tégláját felhasználva az új épülethez. A teljes fejlesztésre, tehát a régi épület bontásával és az új felépítésével együtt 531 666 eurót fordíthattunk az interreges pályázaton nyert keretösszegből.
Elkészült a Danubium, amely korszerű infrastruktúrával, fűtéssel és kamerarendszerrel is rendelkezik. November 28-án volt a létesítmény hivatalos átadása, de további támogatásból hamarosan megérkeznek a még hiányzó berendezési tárgyak.
Smidt Tamás építész az eredeti U alakú kúria helyett L alakút tervezett, s bár megvolt a hivatalos átadás, a teljes épület megépítéséhez további pályázati forrásokat kell szerezni.
Elkészült a látogatóközpont a 6,5 méter széles és 1,4 méter magas interaktív tapogatófallal együtt, amelyre rávetítették a Dunát annak növény- és állatvilágával együtt, valamint a faluközpont nevezetes épületeit, így a templomot, a kápolnát, a Danubiumot, sőt, az említett, nagy forgalomnak örvendő büfét is.
E fal játékos ismeretgyarapítás formájában, érintésmentes kijelző segítségével, kézmozdulatok hatására mutatja be a Duna és környéke élővilágát, valamint a tájat és az itt élő emberek jellegzetes tevékenységét. Ha például valaki megérinti a templom fotóját, akkor harangzúgás hallatszik. Az óvodai és iskolai csoportok papíron kiszínezhetik a különféle őshonos halfajtákat, amelyek beszkennelhetők, s a tapogatófalon látható folyóba is belerakhatók.
Az információs táblák a falon megjelenő állatokról részletes leírást adnak az érdeklődőknek. Elkészült egy tízperces kisfilm is, amely három képernyőn mutatja be Karva település történelmét, a Duna kialakulását, mitikus történeteit.
További tervekből sincs hiány
Egy pihenőszobát is terveznek a Danubiumban, ahol a Dunáról vetített képekkel, nyugtató zenét hallgatva, babzsákokon relaxálhatnak majd a látogatók. Tavasztól ismeretgyarapító előadásokat is műsorra tűznek.
– Egy további teremben pedig helyi kézművesek ajándéktárgyait szeretnénk árusítani. Tudvalevő, hogy a közeli Dunakorzón piac is működik, s a hóhullásban megtartott, nagyszabású karácsonyi vásár egyes árusai bekéredzkedtek a Danubiumba, s ott kínálták portékájukat. Ekképp melegebb környezetben folyt az adok-veszek, miközben az újdonsült ökocentrumban a helyi és máshonnan érkezett vásárlók is körülnézhettek.
A Danubium tervezett másik épületszárnyában az ismeretterjesztés mellett majd különféle családi és közösségi rendezvényeknek, például keresztelőknek, születésnapi ünnepségeknek, érettségi találkozóknak is helyet adnának.
A termek bérleti díja gyarapítaná a falu kasszáját, és többeknek biztosítanának helyben munkát. Sőt, már arról is folytak egyeztetések, hogy a központban komáromi és túlparti intézményekkel, társulásokkal szerveznének közös programokat. Az efféle fejlesztéseknek, rendezvényeknek köszönhetően Karva egyre vonzóbb helyszínné válik, hiszen egy-egy község nagyságát nem csak a lakosai létszámában mérik…
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/2. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »