Kísért a Colectiv

Kísért a Colectiv

Gyilkosság, vadászbaleset, öngyilkosság, tűzesetek, hegyi balesetek a karácsonyi hosszú hétvégén, és szinte kivétel nélkül emberéleteket követeltek. Noha valahol méltatlan és talán kegyeletsértő a tragikus eseményeket rangsorolni, a Prahova megyei Tohani településen kedden történt panziótűz sajnos kimagaslik a többi közül. Hét ember vesztette életét, köztük gyermekek és fiatalok, és a jelek egyre erőteljesebben arra mutatnak, hogy ismét csak a korrupció, a nemtörődömség és a jól bevált ügyeskedés vétlen áldozatairól beszélhetünk.

A tűzoltók még jóformán le sem győzték a lángokat, kiderült, hogy a porrá égett Ferma Dacilor szálláshellyel több gond is volt, tűzvédelmi engedélye nem volt, de az építkezési engedélye körül sem volt tiszta minden. Nem mellékesen a katasztrófavédelem csekély öt éve már rászállt a tulajdonosra, de eredménytelenül, minden maradt a régiben. Jogosan tevődik fel a kérdés, hogyan volt lehetséges mindez? Részben választ adhat a kérdésre, hogy a tulajdonos távolról sem ártatlan bárány, a kétezres években a bukaresti alvilág ismert figurája volt. Feltételezhető, hogy a „régi jó szokásait” a későbbiekben sem hagyta el, azaz a törvénykerülés, vagy legalábbis a szabályok lefitymálása, az ügyeskedés nem jelentett számára gondot. Mindezt megerősíteni látszik az is, hogy a létesítmény kapcsán egyre több zavaros, ellentmondásos információ kerül elő, amelyek arra engednek következtetni, számos jóváhagyást, engedélyt fű alatt intéztek, az esetleges rendellenességekkel, hibákkal különösebben nem foglalkozott senki (legfeljebb a bírság szintjén), a panzió pedig háborítatlanul virágzott.

Amint ilyenkor megszokhattuk, megkezdődött a hatósági tüsténkedés, ellenőrzéseket, vizsgálatokat, nyomozást folytatnak, mások mellett a korrupcióellenes ügyészek is felfigyeltek az esetre. Mint más hasonló alkalmakkor, várhatóan fejek hullanak majd egyes intézményeknél, sőt, a felelősök egy része – köztük a tulajdonos – valószínű, a börtönt sem ússza meg. Nehéz szabadulni ugyanakkor az érzéstől, hogy nyolc évvel a rendszerváltás utáni egyik legsúlyosabb – a bukaresti Colectiv Klubban történt, több mint hatvan ember halálát okozó – tűzeset után valójában nem sok minden változott. Újból ártatlan embereknek kellett szörnyű halált halniuk annál az egyszerű oknál fogva, hogy egyesek még mindig a kiskapukat, a mellékutakat választják, kényük-kedvük szerint kezelve a szabályokat.

Hírdetés

Még hány borzalmas esetnek kell bekövetkeznie, amíg végre mindenki ráébred, hogy az emberéletnél nincs értékesebb, a nemtörődömségért és ügyeskedésért pedig előbb-utóbb súlyos árat kell fizetni?

 

Borítókép: Facebook / ISU Prahova


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »