A nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes Rozsnyón tartotta új táncszínházi előadásának premierjét. A Jó szerencsét! című produkció a bányászok zárt, összetartó közösségének életét mutatja be a néptánc formanyelvének segítségével.
A táncszínházi előadás címe, a Jó szerencsét! a hagyományos bányászköszöntés is utal arra, milyen témát dolgozott fel ezúttal az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes. Párhuzamot vonnak az „alvilágba” alászálló mitikus hősök és a bányászok között, akik szintén a föld gyomrából hozzák fel a kincset, a számukra vagy a közösség számára fontos dolgot. Ez nem veszélytelen feladat, így szakmai felkészültségük mellett hivatástudatra és szerencsére is szükségük van. Talán ezért is hoztak létre a bányászok az évszázadok során zárt, összetartó közösségeket.
A rendezői-koreográfusi feladatokat Bacsó Lilla, Módos Máté, Kupec Zsófia, Kupec Zsolt és Kupec Mihály osztották meg egymás között, a zenét ifj. Csoóri Sándor szerezte, a dramaturg pedig Nagy Orsolya volt.
Autentikus forma modern elemekkel vegyítve
Kupec Mihály, a darab producere elmondta, hogy a produkcióban három fő tájegység, Gömör, Rábaköz és a Vág-Garam köze táncai szerepelnek, de Kalotaszeg, Moldva és más tájegységek táncainak bizonyos elemei is megjelennek.
Igyekeztünk az autentikus formát színpadra vinni, de azért a mai kornak, a 21. századnak megfelelő táncszínházi elemek is felfedezhetők. A táncba és a zenébe is olyan figurasorokat tettünk, amelyeket „bányásztunk”, amelyek után kutatnunk kellett.
Ezeket aztán olyan közegbe ágyaztuk, hogy könnyen felismerhetőek legyenek a közönség számára, ugyanakkor szakmai szemmel nézve tudjunk újat mutatni.
A közösség ereje
Az előadással a bányászok összetartozása előtt tiszteleg az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes. Céljuk annak az erőnek a bemutatása, amely ezt a közösséget jellemzi, érzékeltetni, milyen fontos szerepet töltött be az egykori selmecbányai akadémia, amelynek diákjai közt olyan egyedülálló hagyományrendszer alakult ki, aminek hatását a bányászok még ma is élik itt, a Kárpát-medencében.
Mi a néptánccal szeretnénk ennek az erős közösségnek köszönetet mondani. Ráadásul fontosnak tartjuk, hogy a mi közösségünk is erős legyen. Ezzel is üzenjük, fontos, hogy a 21. században erős legyen a magyar közösség. A bányászok olyan példát mutattak, amit követhetünk
– mondta Kupec Mihály.
Megjelent a Magyar7 2023/50. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »