Nálunk is problémát jelent, hogy a törvények ellenére továbbra is sokan ülnek ittasan a volán mögé. Az ittas állapotban elkövetett balesetek megelőzése érdekében 2024. július 7-től az Európai Unióban értékesített összes új autót fel kell szerelni egy ittasságfelismerő rendszerrel, amely nem teszi lehetővé az autó elindítását alkoholszondás teszt nélkül. Az alkoholzár kötelezővé tételét Brüsszel már 2018-ban elfogadta, csak eddig valahogy feledésbe merült.
Az alkoholzár rendszer állítólag megbízható, pontos, olcsó és könnyen integrálható lesz az autók belső terébe, s ha alkoholt észlel a gépjárművezető leheletében, egyszerűen megakadályozza az autó mozgását.
Nem valamiféle újdonságról van szó, egyes országok már jó ideje alkoholtesztet írnak elő a taxisofőrök, valamint a busz- vagy teherautó-vezetők számára.
Ilyen gyakorlat például Svédországban vagy Finnországban is elterjedt. Hollandiának is van tapasztalata az alkoholszondákkal kapcsolatban, ahol ez a készülék 2011 óta kötelező a korábban pozitív alkoholteszten átesett járművezetők számára. Most azonban minden új autóban kötelezővé kellene tenni az alkoholszondát, amit az Európai Unió már 2018-ban jóváhagyott.
Az első lépés nem magának az alkoholszondának a beszerelése lesz, hanem azé az interfészé, ahová a készülék csatlakoztatható.
Az újonnan homologizált autókra ez már tavaly óta vonatkozik, de 2024. július 7-étől az Unióban minden újként értékesített autónak rendelkeznie kell ilyen interfésszel.
Ezzel is az ittas járművezetők számának csökkentése a cél. A statisztikák szerint ugyanis Európában az összes közlekedési baleset mintegy egynegyedét az alkoholos befolyásoltság okozza. A Közúti Biztonsági Tudományos Kutatások Alapítványa szerint az alkoholzár hatékonynak bizonyult. „Ez kevesebb visszaeséshez vezet, mint a vezetési tilalom vagy a jogosítvány elvétele” – állítja az alapítvány.
Természetesen az alkoholzárnak is megvannak az ellenzői. Először is, ennek az új elemnek a beszerelése az autókba áremelést jelent.
A rendszerek ára 1500-2000 euró között mozog. Az autógyárak ugyan lenyomhatják az árat, hiszen több millió alkoholzárat fognak vásárolni, de mi mindenképpen plusz árat fogunk fizetni érte.
Egy másik ellenérv, hogy a blokkoló eszköz megkerülhető. Egyszerűen egy olyan utas fújja meg az alkoholszondát, aki nem fogyasztott alkoholt.
Végül is a magas költségek, a biztonságra gyakorolt tisztázatlan hatás és a csalásra való lehetőség miatt az alkoholszonda-projektet a fent említett Hollandia is megszüntette 2018-ban. De egyelőre még nem kell aggódnunk, most még csak az interfész beszerelése lesz kötelező, nem az alkoholzáré. Innen azonban már csak egy lépés annak a kötelezővé tétele is.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »