Harmincadik születésnapját ünnepelte október 28-án saját székhelyén, Komárom-Örsújfalun a mai igényeknek megfelelően újjávarázsolt Kultúr-ÉS?! Közösségi házban a közkedvelt ÉS?! Színházban. A színház hét tagja ötévnyi kényszerszünet után Miloš Karásek építész, performer, díszlet- és jelmeztervező A peron című abszurd drámáját mutatta be.
A megérdemelt tapsvihar után a csoport rendezőjével, Szabó Csillával, valamint az ÉS?! Polgári Társulás elnökével, Várady Kornéliával az eddigi történésekről és a további terveikről beszélgettünk. A két színházkedvelő pedagógust a több évtizedes barátságon kívül a kulturális munka is összeköti, amelynek gyümölcsei a Jókai Napok fődíjas és más, díjazott produkciói.
Emlékezés és tervezgetés
Örsújfalun a 20. század 1950-es évei-re nyúlnak vissza a műkedvelő színjátszás gyökerei. Erre a hagyományra épült a ´89-es rendszerváltás után a fiatalok kezdeményezése a színjátszó csoport létrehozására.
– Bár én Perbetéről származom, de mivel Várady Nellivel és Panyi Bahorec Ágival már akkoriban is barátkoztam, csoporttagként szívesen bekapcsolódtam a munkába. Szükségünk volt szakmai segítségre, amit Kiss Péntek József, a Komáromi Városi Művelődési Központ hajdani szakreferens-rendezője ajánlott fel, s ezt Varga Anna, a VMK volt igazgatója is pártolta. 1993-ban Klimits Lajos Névtelen levél című előadása volt az első közös produkciónk, s az ÉS?! Színház nevet is akkor vettük fel. Szép emlékként maradt meg bennünk ez az időszak, amely során nálunk Jóska hat előadást rendezett – idézte fel a kezdeteket Szabó Csilla.
Amikor aztán Kiss Péntek József 1999-ben a komáromi színtársulat igazgatója lett, adódott az ötlet, hogy Csilla váltsa őt a rendezői székben, mert időközben Zsámbékon drámapedagógiát is tanult.
– Szívesen vettem át a stafétabotot Jóskától, de továbbra is számíthattunk a szakmai útmutatására, sőt, az egyik előadásunkban szerepelt is. Az én rendezői időszakom legnagyobb sikere a Petőfi-örökzöldnek számító, A helység kalapácsa című előadás, amellyel a Jókai Napokon fő- és rendezői díjat kaptunk, de színészeink alakításait is díjakkal ismerték el. Sorsfordító előadásnak tartom Kárpáti Péter Pájinkás János című, felnőtteknek szánt meséjét, amit ugyan az országos fesztiválon nem díjaztak, de mi nagyon szerettük.
Az ÉS?! Színház alapító tagjai közül jelenleg is játszik Nelli, Ági és Panyi Zoltán, Csilla pedig rendezi az előadásokat.
– Ötévnyi kihagyás után, ami részben a Covidnak is köszönhető, az idei, 30. születésnapunk alkalmából állítottuk színpadra Miloš Karásek A peron című abszurd drámáját, s nagyon örült a közönség, hogy a napokban Várady Kornélia, Panyi Ágota, Botka Kamilla, Panyi Zoltán, Mészáros György, Zsidek Pál és Panyi Gergő szereplésével új bemutatót tarthatunk. A Jókai Napokon már nem akarunk versenyezni, ezt a lehetőséget meghagyjuk a fiatalabbaknak, de vendégelőadásként ott is szívesen bemutatnánk. Bárhova elmegyünk, ahová meghívnak bennünket, és biztosítani tudják az előadás lebonyolításának a feltételeit. Jövő tavasszal készülünk a balassagyarmati Madách Imre Irodalmi és Színjátszó Napokra, ami meghívásos alapon működik. A válogató bizottság egyik tagja, Regős János, a Színjátékos Szövetség elnöke megnézte, és bemutatásra alkalmasnak tartotta az előadásunkat.
A kulturális élet fellendítéséért
Várady Kornéliától, az ÉS?! Polgári Társulás elnökétől megtudtam, azért hozták létre a társulást, hogy anyagi támogatást kérhessenek Nyitra megyétől, Komárom várostól, illetve a Kisebbségi Kulturális Alaptól.
– Másrészt ezért, mert önként felvállaltuk Örsújfalu városrész kulturális életének fellendítését. A kapott pályázati támogatásokból meghívhattuk más csoportok vendégelőadásait, zenekarokat, a felnőtteknek falunapokat, a gyerekeknek Szöszmötölés névvel játszóházakat szerveztünk. A Főzés az ÉS?! Színházzal című rendezvénysorozatunk is sikeres volt, de az idős, volt Csemadok-tagokat is felköszöntöttük jubileumuk alkalmából – mondta Várady Kornélia.
Azt is elárulta, hogy kedvence Fazekas István Elvira című tragédiája, amelyet Csilla rendezett, ő pedig a címszereplő volt.
– Balatonfüreden ismertem meg ezt a darabot, amikor a helyi könyvtár kiírta a kisebbségi léttel kapcsolatos drámaírói pályázatot. Csillával együtt mi is a bíráló bizottság tagjai lettünk, az Elvira pedig dobogós helyezést ért el. Majd a szerző megkérdezte, hogy az ÉS?! Színház eljátszaná-e a háromfelvonásosát, amit Csilla 50 perces egyfelvonásosra módosított, s azzal végül kiérdemeltük a Jókai Napok fődíját.
Várady Kornélia a terveikkel kapcsolatban elmondta, hogy a helyi kultúrház teljes felújítása után már csak a kulturális munkára szeretnének fókuszálni.
– Végre úgy szeretnénk a saját lábunkra állni, hogy a tevékenységünkből, például a meghívott vendégelőadások becsületkasszába gyűjtött bevételéből, saját pénzre is szert tegyünk. Persze, az továbbra sem a csoporttagok keresete lesz, hiszen ezt a munkát mindnyájan ingyen, a szabadidőnkben végezzük. Abból az előadásainkkal kapcsolatos költségeket szeretnénk fedezni. És folytatjuk, amit harminc évvel ezelőtt elkezdtünk…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »