Egy fiatal, gyermektelen család autós szabadságra készül, és szeretné megspórolni a szálloda költségeit. Két klasszikus lehetősége van: berámolni a kofferbe egy hagyományos sátrat, vagy vásárolni/bérelni egy lakókocsit. A harmadik lehetőséget egy InNature csomaggal felszerelt Dacia Jogger személyképkocsi kínálja, amelyben egyrészt aludni lehet, másrészt kapitális méretű sátor bontható ki a csomagtartójából. Két előszobával, nappalival, ernyős terasszal, hálófülkével, lásd a megfelelő ábrákat. Ez a hozzáadott érték ennek az autónak az abszolút különlegessége.
Egyéb tulajdonságairól – beleértve a hátrányokat is – az alábbiakban lesz szó, miután egyhetes tesztünk során közelebbről is megismerkedhettünk vele.
Alaktan, belvilág
Mivel a Jogger kempingverziója a turistacsomagot kivéve azonos a standard Extreme (értsd: csúcsszerelt) típussal, a külalakot és az utasteret most külön nem tárgyaljuk. Erről már korábban írtunk, bár ott még a régi márkaembléma látható az autó orrán.
Két fejezetet ezzel tehát gyorsan letudtunk, mehetünk tovább.
Ezer kilométert meghaladó hatótávolság
Sátor ide vagy amoda, a tesztautó vitathatatlanul legnagyobb pozitívumával folytathatjuk. Jelesül az egyliteres turbómotor benzin+gáz (LPG) üzemmódjával. Eredeti gyári konstrukcióról van szó, nem holmi utólag összebarkácsolt átépítésről. A benzintank 50, a gáztartály 40 literes, ami együttesen ezer kilométer feletti akciórádiuszt jelent! Nekem például a kocsi átvételekor 630+400 kilométert jelzett a fedélzeti számítógép, lásd a megfelelő ábrákat.
Az üzemmódváltás gombnyomásra történik, és két kísérőjelensége van: a gázüzem kissé nyersebb hangja és érezhetően nagyobb teljesítménye, lásd a műszaki adatokat. Viszont itt távolról sem csak a négy számjegyű hatótávolságról van szó, hanem arról is, hogy a „gázos” 400 kilométert a benzinár feléért tehetjük meg! Ja, és kevesebb károsanyag-kibocsátással, hogy a környezetvédelemről se feledkezzünk meg.
Csak megismételni tudom: óriási előny ez a kettős üzemmód, amelyhez tesztkocsinkban kitűnő beosztású és rendkívül simán kapcsolható hatgangos kézi váltó társult.
A túracsomag
A hálófülke maga az autó hátsó szektora. Kialakításához le kell dönteni a második üléssor támláit, végigfektetni rajtuk a rakodóboksz tetejét képező összehajtogatott furnérlapot, majd rácsúsztatni a 190×102 cm méretű matracot (329 €). Pusztán alváshoz ennyi is elég lenne két felnőtt számára, sőt ekkor még 220 liternyi rakodótér is marad alattunk, lásd ismét a megfelelő ábrát.
Mi több, a boksz kihajtható hátsó fala kempingasztalként is használható. Ha viszont a sátrat is megrendeljük (379 €), azt egyéb kellékeivel együtt csakis ott szállíthatjuk, tehát még ez a miniatűr koffer is gyakorlatilag megszűnik létezni. Magyarán ez egy eléggé visszás helyzet: oké, lesz egy hatalmas, három helyiségből álló sátrunk, de egyéb holmit gyakorlatilag nem vihetünk magunkkal. Előny viszont, hogy a kempingszettet tetszés szerint állíthatjuk össze a rendelkezésre álló tételekből, bár a matrac opciós voltára nehéz magyarázatot találni. A komplett csomag egyébként 1659 euróba kerül, és olyasmiket is tartalmaz, mint például az ablaksötétítő redőnyök.
Aláhúzva és összeszámolva: a Dacia Jogger ebben a kivitelben kétségtelenül egzotikus, ám túl sok ellentmondással terhelt autó.
Leginkább használható kivitelének én személy szerint a szimplán csak matracosat, tehát a hálófülkéset tartom. A sátrat már nem vásárolnám meg, bár elismerem, hogy van egyfajta varázsa, és a kempingben is csodájára járnának…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »