Az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola immáron negyedik éve részese a magyarországi Boldogságóra programnak, amely idén ünnepelte 10. évfordulóját.
Az újabb sikeres pályázatról szóló tanúsítványt a czuczorosok ünnepélyes keretek között vehették át Budapesten, az Erkel Színházban. Az esemény apropóján beszélgettünk Priskin Zoltán iskolaigazgatóval és Salgó Gabriella igazgatóhelyettessel, aki egyúttal a program helyi koordinátora.
A program a tanév minden hónapjában körüljár egy olyan témát, amely segíti és támogatja a gyerekeket a hétköznapi problémák leküzdésében. Folyamatos önismereti fejlesztéssel, boldogságérzetet fokozó technikákkal járul hozzá a gyermek személyiségének fejlődéséhez.
A Boldogság Programba külhoni magyar iskolák és óvodák is bekapcsolódhatnak. Az erős szakmai háttérnek köszönhetően már több, mint 1500 oktatási intézményben 7500 Boldogságóra-csoport működik, és a programnak köszönhetően 100 ezernél is több a boldogabb gyerek. Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, a Boldogságóra könyvek társszerzője a program fővédnöke.
Iskolánk 2018-ban kapcsolódott be a programba az SZMPSZ galántai szervezetének felhívására. Miután részt vettem egy magyarországi tanfolyamon, az iskolában beszámoltam róla, a kollégáim pedig rögtön felismerték a programból származó nevelési előnyöket, amit egy mondatban úgy tudnék megfogalmazni, hogy próbáljuk meg mindenben meglátni a jót.
A tanév minden hónapjára lebontott témakörök mentén haladunk különböző tanítási órák keretén belül. Különböző segédeszközök – tankönyvek, kártyák, játékok, társasjátékok, módszertani útmutatók segítik a képzést minden osztályban, korcsoportban. Széles a Boldogságprogram tárháza, a következő tanévben újratölthető más formában.
Nagy szükség van az ilyenfajta személyiségfejlesztő képzésre, mivel minden évfolyamban egyre több a csonka családban felnövő, hátrányos lelkivilágú gyermek- tette hozzá az elhangzottakhoz Priskin Zoltán iskolaigazgató, majd így folytatta: a program segít megvilágítani a gyereknek, hogy mennyire fontos a szülei, a közössége, az osztálytársai, valamint az iskola számára is. Már kiskorukban sok negatív hatás érheti a gyerekeket, de minden rosszban van valami jó, ezt kell keresni, megtalálni. Hogyan tudja jobbá tenni a közösséget és vele együtt a világot is. Ha például negatív hatás éri őt az iskolában, ne adj isten, rossz jegyet kap, annak is a jó oldalát kell nézni: többet fognak majd vele foglalkozni otthon a szülei, vagy segítőkészebbek lesznek az osztálytársai.
Hogyan működik egy Boldogságóra?
Nálunk nincsenek ilyen különórák – folytatja az igazgatóhelyettes, a meglévő tanítási órákba – etika, írás, olvasás, számtan, különböző délutáni szakköri foglalkozásokba építjük be az óriási módszertani csomagból az elemeket. Négy korcsoport számára biztosítottak ezek az elemek: 3-6, 6-10, 10-14 és 14-18. A teljes Boldogságóra program 10 egymásra épülő témából áll, amelyek fokról fokra ismertetik meg a boldogság különböző összetevőit, feltételeit. Az egyes témakörök sorrendben: 1. A hála gyakorlása; 2. Az optimizmus gyakorlása; 3. Társas kapcsolatok ápolása; 4. Boldogító jócselekedetek; 5. Célok kitűzése és elérése; 6. Megküzdési stratégiák; 7. Apró örömök élvezete; 8. A megbocsátás gyakorlása; 9. Testmozgás; 10. Fenntartható boldogság.
Prtiskin iskolaigazgató szerint a gyerekek nagyon jól viszonyulnak a programhoz, kedvelik a boldogságóra elemeit, érzik, hogy a hasznukat szolgálják, jó érzéssel töltik el őket, mert játékos formában képesek legyőzni a kellemetlen hatásokat.
Segítségével jobban megszeretik az osztálytársaikat, a tanáraikat és az intézményüket is. Vannak, akik nehezebben tudták a múltban kifejezni érzéseiket, akár otthon is, most azoknak is segíteni tudunk.
Az igazgatóhelyettes szerint nagyon népszerűek például az etika órákon együtt készített hálakuponok, amelyeket a gyerekek aztán odahaza köszönetként különböző helyeken elrejtenek a szüleik, testvéreik számára. Ezzel fejezik ki hálájukat az élet apró örömeiért – finom tízórai, tiszta, vasalt ruha, testvéri szeretet megnyilvánulásai stb. Egyfajta érzelmi tartást tudunk nyújtani a program segítségével a gyerekeknek. És ezért hálásak is. Egyfajta kölcsönhatás tapasztalható. A programnak köszönhetően (is) boldogok a gyerekek, a boldog gyerekeknek köszönhetően pedig boldog az iskola is.
Öt év „boldogság” után lehet megpályázni az Örökös Boldog Iskola címet. Azon vagyunk, hogy ezt elérjük, talán az iskola fennállásának közelgő 100 évfordulója alkalmával erre sort tudunk keríteni – teszi hozzá befejezésként az iskolaigazgató.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »