Identitátmegőrzés és hagyományápolás a 12. Barsi találkozón

Identitátmegőrzés és hagyományápolás a 12. Barsi találkozón

Barsbesén 12. alkalommal valósult meg a Barsi találkozó, amely a szórvárnyvidéken élő helyi Csemadok alapszervezetek népművészeti csoportjainak adott otthont. A rendezvény a Nyitrai és a Lévai járás Csemadok alapszervezeteinek a közös szervezésében jött létre.

Černák Tímea: Tovább kell vinni a fáklyát

Az ünnepi eseményt Černák Tímea, a barsbesei Csemadok alapszervezetének az alelnöke nyitotta meg. Felszólalásában elmondta,

örömmel tölti el, hogy Bese község már harmadik alkalommal adhat otthont ezen a peremvidéken élő magyar hagyományőrző népművészeti csoportok fellépésének.

Ez az esemény mindig kiváló lehetőség arra, hogy megünnepeljük közösségünket, és megmutathatjuk kultúránk gazdagságát. Napjainkban is folytatni kell elődeink nemes hagyományait, akik hittel vallották, hogy jövőt csak a kultúráját, múltját ismerő és tisztelő nemzedékre lehet építeni. Tovább kell adni a gyermekeinknek a magyar néptánc, és népzene szeretetét, hogy megőrizzük az utókornak.

Kiss Beáta: Hektikus világunkban különösen fontos anyanyelvünk megőrzése

Kiss Beáta, a Csemadok Lévai Területi Választmánya, és a Csemadok országos elnöksége nevében is köszöntötte a vendégeket. Beszédében kihangsúlyozta, hogy

hektikus világot élünk, ezért különösen fontos Európában, vagy a szűkebb régiókban, a peremvidéken, hogy a magyar anyanyelv kultúráját tovább tudjuk ápolni, és meg tudjuk őrizni.

Ez különösen igaz a lévai és a nyitrai, zoborvidékre is, ahol már a magyarok száma szórványban éli meg mindennapjait. Kiemelte, hogy november 15-e a magyar szórványvidék napja, ekkor emlékezünk meg a szórványvidékben élő magyarokról.

November továbbá azért is egy fontos hónap, mert november negyedikén, annak idején 1956-ban bevonultak Budapest utcáira a szovjet tankok, így gátat vetettek mindannak a törekvéseknek, amelyet annak idején a magyarországi forradalmi ifjúság el akart érni. Annak idején, 1956-ban a felvidéki magyar diákságnak egy komoly része a Dunának innenső oldaláról igyekezett támogatni, segíteni az anyaországi forradalomban való résztvevőket, ezzel is kifejezték sokan a szolidaritásukat. Ezért komoly retorziók érték őket. De mindezt annak reményében tették, hogy a nemzet egységesülni tud. Ma, ha a politikai határok el is választanak minket, szellemi, lelki, kultúrális, és nyelvi közösségben van az egész magyar nemzet. Csak az nem tartozik bele, aki nem akar.

-fogalmazott Kiss Beáta, aki hozzátette, hogy a peremvidéken élő magyarságnak ezért különösen fontos megőrizni az anyanyelvet és a hagyományainkat, hogy aztán a következő generációnak tovább lehessen adni.

Jancsó Károly: Meg kell mutatnunk kultúránkat, népművészeti kincseinket

Hírdetés

Jancsó Károly, a Csemadok Nyitrai Területi Választmányának az elnöke is köszöntötte az egybegyűlteket. Köszönetet mondott a Lévai Csemadok Területi Választmányának és a járásban lévő többi alapszervezetnek, hogy a peremvidéken élő zoboraljaiak is megmutathatják kultúrájukat, népművészeti kincseiket, örökségeiket.

Černák Miroslav: Községünk gazdag történelemmel rendelkezik

Černák Miroslav, Bese község polgármestere is üdvözölte az egybegyűlteket. Beszédében kihangsúlyozta, megtiszteltetésnek tartja azt, hogy a község már harmadik alkalommal ad otthont ennek a neves rendezvénynek. Röviden ismertette a falu történetét, amely régmúltra nyúlik vissza.

Az ünnepség kultúrműsorral folytatódott, a Nyitrai és a Lévai járásbeli Csemadok helyi alapszervezeteinek a népművészeti csoportjai léptek fel.

 

 

 

 

 

 

Az ünnepség az emléklapok kiosztásával ért véget. Zárásként Kálnay Tibor, a barsbesei Csemadok alapszervezetének az elnöke mondott köszönetet minden helyi szervezetnek, és fellépőnek, akik részt vettek a találkozón.

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »