A határmenti, közös, mezőgazdasági termékek feldolgozásához, vagy forgalmazásához kapcsolódó és egyben a munkanélküliség szempontjából leghátrányosabb magyar-szlovák határ menti térségben a mezőgazdasági beruházások támogatására kiírt Baross terv keretén belül nyertes, vissza nem térítendő 403 millió forintot elnyerő Agro Somotor kft. szomotori mezőgazdasági üzemi fejlesztésének ünnepélyes átadására került sor tegnap délben. A cég mintegy 100 partnereként a felvidéki magyar agrár kis-és középvállalkozón túl kiemelten meghívott vendégként a Szövetség elnöke és Kassa megyei képviselőjelöltjei, valamint Magyarország diplomáciai képviselete is jelen volt.
A felvidéki gazdasági élet újabb mérföldkövének tekinthető, az agrárágazat legkorszerűbb technológiáit alkalmazó integrációs központ ügyvezető igazgatója, Bárány Péter röviden bemutatta immár másodgenerációs családi vállalkozásukat, melynek anyacége a kisvárdai barimfivágó-feldolgozó üzeme, a Master Good kft.
Elmondta, hogy a folyatosan fejlődő és bővülő tevékenységeik során rájöttek, hogy át kell lépniük az országhatárokat. Igy, az Alsó-Bodrogközből rálátva a kistérség határon túli felére is, a szomotori telephelyük megálmodásával folytatosan bővülnek. A meglévő szakmai tudásuk és saját tőkéjük mellé a hathatós magyar kormánytámogatásnak köszönhetően 2020- ban első ütemben megépülhetett Szomotoron a terményszárító – és tisztító részlegük, amelyben a felső-bodrogközi gazdáktól felvásárolt termést feldolgozzák majd kereskedelmi partnereiknél értékesítik. Ezen kívül megépült már és működik az európai színvonalú szójabab-feldolgozó üzemük is, a frissen felavatott és hivatalos átadott részlegben pedig a termőföldek számára szükséges folyékony műtrágya tárolására alkalmas tartályrendszerek vannak.
A rendezvényen másodikként felszólaló Forró Krisztián, a Szövetség országos pártelnöke örömét fejezte ki, hogy részese lehet egy, az ország hátrányos helyzetben lévő, leszakadó keleti régiójában munkahelyeket teremtő és egyben a helyi gazdákat is segítő, jelentős vállalkozásfejlesztés ünnepi átadásán. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a régió gazdasági fejlődése szempontjából ezzel új lehetőségek nyíltak.
Aláhúzta, hogy ez az agrár nagyüzemi beruházás is a határ két oldalán meglévő magyar-magyar összefogás szimbóluma, ami igazán akkor lehetne egy összetartozási projekt, ha a szlovák kormány is legalább mértékben gondolna segítségével a régió gazdáit. Tapasztalhattuk, hogy amióta nincs magyar képviselet a szlovák parlamentben, a déli és keleti régióink mezőgazdászairól, vállalkozásairól rendre megfeledkeznek. Emlékeztetett arra, hogy a felvidéki gazdák, máig legsikeresebb és egyben egyetlen fejlődést és haladást hozó korszakuknak azokat az éveket tudhatják, amikor képviselőinket bejuttattuk a szlovák törvényhozásba. Éppen ezért arra buzdított, hogy a régóta fennálló áldatlan helyzeten változtassunk. Saját érdekünkben, a saját gazdáink és vállalkozóink, közösségünk, régióink fejlődése érdekében parlamenti képviseletre van szüksége.
Szeptember 30-án, szombaton mindannyian szóljunk barátainknak, ismerőseinknek, rokonainknak szóljunk a választások tétjéről és ne hagyjuk többé, hogy rólunk dönthessenek, nélkülünk. Megígérte, biztos lehet a felvidéki magyarság, hogy ha a Szövetséget bejuttatja a parlamentbe, érdeküknek eleget téve segíteni és támogatni fogják a magyar gazdákat, a magyar vállalkozásokat.
Hangsúlyoyta, azt szeretnék, hogy a már ezer éve lakott szülőföldünkön, saját régióinkban még ezer év múlva is éljenek magyarok, azt, hogy utódaink a hiányzó életfeltételek miatt ne kényszerüljenek arra, hogy el kelljen költözniük őseik földjéről, mert meggyőyődése, hogy az ország keleti régiójában van potenciál, erő.
A baromfi kapcsán zárszavában az elnök úrnak eszébe jutott Petőfi Anyám tyúkja című verse is, de a költő Nemzeti dalából vett sorával biztatott mindet a szombati jó döntésünk meghozatalára:
Talpra magyar! Majd még hozzátette: Csináljuk meg!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »