A Szövetség listáján 149. számmal induló Gyimesi György volt a közszolgálati Szlovák Televízió választási műsorának vendége. A politikus elmondta: az államnak törekedni kell a kiegyensúlyozott költségvetésre, de ez nem történhet a családok kárára.
Gyimesi Jaroslav Naďgyal (Demokrati) és Erika Jurinovával (OĽANO) vitázott, azaz korábbi párttársaival, év elején még mindhárman az OĽANO-ban politizáltak.
Abban mindhárom politikus egyetértett, hogy a szeptember 30-ai előrehozott választás útkereszteződést jelent Szlovákia számára. Gyimesi szerint arról is döntünk, hogy Szlovákia önálló, szuverén ország lesz-e, vagy folytatjuk a hajbókolást a nagyhatalmaknak.
Naď attól óvott, nehogy az ország Oroszország vazallusa legyen, Jurinová pedig a közélet további megtisztítását ígérte.
Gyimesit a Szövetség Most-Híd platformján belüli szakadásról is kérdezték, ő azonban határozottan visszautasította, hogy szakadás történt volna.
Három, alkalmazkodni képtelen személy távozott, akiknek most önálló pártja sincs, Dzurindáékkal alkotnak egy pártot. Annyi a felhajtóerejük, mint egy buboréknak egy pohár szódában. Ők okozták a párton belüli feszültséget, amióta elmentek, a párt preferenciái emelkedtek. Természetesen a liberális sajtón keresztül ezt próbálták pártszakadásként eladni, de nem ez történt”
– mondta Gyimesi.
Kedden Szijjártó Péter magyar külügyminiszter átadja a Nagygéres és Nagyrozvágy közötti határátkelőt. Ennek kapcsán a politikusokat arról kérdezték, ez beavatkozás-e Szlovákia belügyeibe és a választási kampányba. Naď és Jurinová szerint ezt beavatkozás, Gyimesi György viszont erre egy új kapcsolatként tekint a két ország között. Emlékeztetett: az útépítést a korábbi kormány is jóváhagyta. Egyben megköszönte az OĽANO-nak, hogy lemondott a magyar témákról, átengedve azt a Szövetségnek.
Naď a védelmi kiadások lefaragásának szándékát élesen bírálta.
A műsorban téma volt az egészségügy helyzete is. Abban mindhárom politikus egyetértett, hogy ez egy régóta problematikus terület, és csak a hosszútávú megoltások lehetnek működőképesek. Ilyen például az orvosok anyagi megbecsülése mellett az oktatás és képzés kérdése is. Gyimesi György szerint a komáromi Selye János Egyetemet orvosi karral is lehetne bővíteni.
Gyimesi ennek kapcsán elmondta, parlamenti képviselő korában egy ügyvéd kereste meg, aki hét személyt képviselt. A földjeiket a Beneš-dekrétumok alapján el szerették volna kobozni. Amikor utánajárt, a Szlovák Földalapnál mintegy 700 olyan nyitott ügyet talált, amikor a Beneš-dekrétumokra hivatkozva akartak földeket elkobozni, tehát nem egy történelmi, hanem egy nagyon is élő, napjainkat is érintő jogi dokumentumról van szó.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »