A 2022-ben a Magyarország Legszebb Borbirtoka címet elhódító Etyeki Kúria borászat pavilonjában 2023. augusztus 12-én zajlott a Magyarország Legszebb Birtoka verseny díjátadó gálája, amelyen a Felvidék Legszebb Birtokának díját is átadták. A szakmai zsűri döntése alapján a fűri Château Rúbaň szerezte meg az első helyet, a Csallóközaranyosi Mezőgazdasági Szövetkezet pedig a kategória közönségdíjasa címmel büszkélkedhet.
Július 20-án és 21-én, a Magyarország Legszebb Birtoka verseny ötletgazdája és fő szervezője Mátrai Zoltán, továbbá a magyarországi mezőgazdasági szakemberekből álló zsűri meglátogatta és értékelte a határon túli kategória jelöltjeit, ami ebben az évben felvidéki birtokokat jelentett. A versenybe a dunaszerdahelyi TopToma paradicsomtermesztő üvegház, a Csallóközaranyosi Mezőgazdasági Szövetkezetet és a fűri Château Rúbaň borászat kapott meghívást. A birtoklátogatások lezárultával elindult a közönségszavazás, a zsűrinek pedig nem maradt más dolga, mint hogy a díjátadó gáláig kiválassza a kategória győztesét.
Mátrai Zoltán a birtoklátogatások során elmondta, hogy ugyan számtalan jó birtokot ismertek, de ezek közül szerették volna megkeresni a legjobbakat, azokat, amelyek bemutathatók a nagyközönség előtt is. Az ilyen birtoknak nemcsak jól termelőnek, hanem esztétikusnak, szépnek is kell lennie. A díj célja továbbá felhívni a figyelmet azokra a gazdákra, termelőkre, akik a profi szakmai munka mellett egy-egy birtok szépségeit is szem előtt tartják.
Meggyőződésünk, hogy hazánk agrárkultúrája, szépségei és szakmai színvonala semmiben nem marad el az oly sokszor emlegetett nyugati birtokszépségektől. Olyan szép birtokokat keresünk, amelyek jól működnek, és a szépséget – ami alapvetően szubjektív kategória – úgy tettük objektívvé, hogy 13 szempont szerint zsűrizünk, amelybe beletartozik például a szomszédokkal való viszony is.
A zsűri minden birtokon egy értékelő lapot tölt ki, és az átlagpontszámokat összesítve hirdetünk eredményt. Kifejezetten szeretjük, ha a gazdálkodásban van valamilyen fenntartható elem. Elsősorban a szűkített vagy integrált növényvédelemre vagy az energiaellátásra (például termálvízzel való gazdálkodás) gondolunk, de fontos a higiénia, egy birtok megközelíthetősége is. Olyan birtokokat keresünk, amelyek később diákoknak, szakmai grémiumnak bemutathatók lesznek” – mondta júliusban Mátrai Zoltán fő szervező, aki az etyeki díjátadó gálát is megnyitotta.
A résztvevőket Zászlós Tibor, a magyarországi Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke, Gál Beáta a magyarországi Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének kommunikációs igazgatója, dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere, továbbá Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke, a díj fővédnöke köszöntötte.
Juhász Gergely, az akció sajtófelelőse, a GreenCoop menedzsere kérdésemre elmondta, hogy a fűri helyszínen kiemelték a birtoknak mint területnek a szépségét. (A helyszínen található egy kastélyépület, amelynek a felújítása folyamatban van. Kívülről már restaurálták, de rendezvényhelyszínként még nincs teljesen kész állapotban.) A bor minősége ugyan nem tartozott az értékelési kritériumok közé, de azt is pozitívan értékelte a zsűri, továbbá azt az 55 szőlőből álló gyűjteményt, amelyet a híres szőlész és bornemesítő, Korpás András mérnök úr segítségével hoztak létre a helyszínen, melyek között új nemesítések és régi, klasszikus fajták is megtalálhatók. A helyi tradíciók megőrzése, továbbvitele, kibővítése, az értékmentés, az együttműködés további helyi szervezetekkel, és a helyi szőlészek támogatása is sokat nyomott a latban a döntés meghozatalakor, mesélte Juhász Gergely. Mindhárom birtokra jellemző az innovatív és precíziós gazdálkodás irányába való elmozdulás, ami szintén fontos szempont volt a birtokok kiválasztásánál.
A verseny magyarországi kategóriáinak díjazása a következőképp alakult:
A versenyről további információk olvashatók a szervező weboldalán, ahol a birtokbejárások során készült videók és képek is megtekinthetők: https://magyarorszaglegszebbbirtoka.hu/
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »