A Komáromi járás Városai és Falvai Társulásának meghívására augusztus 15-én Komáromba látogatott Horváth Mihály, az Ódor Lajos-féle szakértői kormány pénzügyminisztere. Előbb e járás polgármestereivel találkozott a Tiszti Pavilon dísztermében, ahol kiemelt témaként az önkormányzatok támogatása és az azok működését jelentős mértékben befolyásoló, várható pénzügyi helyzet került terítékre. Majd a tárcavezető Keszegh Bélával, Komárom polgármesterével és a ZOOK elnökével együtt magyar nyelvű sajtótájékoztatón számolt be a fontosabb részletekről, s a média képviselőinek kérdéseire is válaszoltak.
Keszegh Béla a sajtótájékoztató elején megköszönte, hogy a pénzügyminiszter elfogadta a ZOOK meghívását, s azt is, hogy az egész jelenlegi szakértői kormány konstruktívan viszonyul a felmerülő problémákhoz.
Elsősorban az volt a célunk, hogy a járásunk településeinek vezetői első kézből kapjanak információkat e nem könnyű időszakban, amikor minden önkormányzat problémákkal küzd, még az előző időszakok nehézségeit megörökölve.
Egyrészt arról egyeztettünk, hogy ezt a nehéz időszakot hogyan tudjuk átvészelni, másrészt arról, hogy a jövőben hogyan lehetne kiszámíthatóbb az önkormányzatok működése, hogy legyen egyfajta nyugalom e téren. Konkrét ötletekkel és adatokkal jött a pénzügyminiszter úr, bemutatni a valós helyzetet. Érzékelhető, hogy van egy választások előtti, felfokozott állapot, amikor az ígéretek száma végtelen. De mi is a valóság, mire számíthatunk, hiszen az önkormányzatoknak is elő kell készíteniük a saját költségvetésüket, miközben legjobban egyfajta biztonságra vágyunk…?“ – fogalmazott a házigazda, majd átadta a szót a vendégnek.
A tárcavezető megtiszteltetésnek nevezte, hogy meghívták őt Komáromba, s nagyon hasznos beszélgetést folytathatott a járás polgármestereivel.
Egyrészt megpróbáltam a települések vezetőinek bemutatni azt, hogyan látjuk Szlovákia jelenlegi és későbbi gazdasági helyzetét. Arról is beszéltünk, hogy a hazai közszféra pénzügyi helyzetét illetően még az idén néhány fontos tényezővel kell számolni.
Szerencsére, a világpiaci árak alakulásának köszönhetően az energiatámogatásra fordított összeg alacsonyabb, mint azt a költségvetésben eredetileg vártuk. Ugyanakkor a parlamentben az elmúlt félévben új törvények tömkelege született, melyek költségeit állnunk kell — azok is az állami költségvetés rovására mennek. Továbbá nehéz helyzetben van az egészségügy, ezért elkerülhetetlen, hogy e területre még az idén több pénzt szánjunk. Így az az összeg, amit az idén meg tudunk spórolni az energiaár-támogatással, el is megy az új célokra. Mivel a gazdaság helyzete várhatóan kissé rosszabbul alakul, s a munkapiac helyzete is gyengébb lesz, ezért az idei adóbevételek is a vártnál alacsonyabbak lesznek. Összességében tehát azt látjuk, hogy az államháztartás hiánya az idén valamivel magasabb lesz, mint akkor volt, amikor az állami költségvetést elfogadták…“ – magyarázta a tárcavezető.
Leszögezte: ez nem jelenti azt, hogy nem lesz pénz az önkormányzatok további energia- vagy másféle támogatására. „További támogatásokra akkor lesz lehetőség, hogyha egyéb tételek maguktól, szerencse folytán vagy más tényezők miatt jobban alakulnak. Az is szóba jöhet, hogy megszorító intézkedéseket kell hoznunk. Ha ugyanis tartani akarjuk a hiány nagyságát, s valakinek adunk, akkor valahol megszorításokra is szükség lehet. A helyzet a közpénzekben olyan, amilyen, s a kilátások sem túl rózsásak…“ – jegyezte meg. Hozzátette: kormányuk a ránk váró nehéz időszakra vonatkozó, szükséges intézkedéseket előkészíti, ám azok érvénybe léptetése majd a demokratikusan megválasztandó parlamenttől és kormánytól függ.
Mint mondta: a találkozón a városok és falvak pénzügyi helyzetét is megvitatták. Augusztus 18-án pedig nagyszabású találkozóra kerül sor Pozsonyban.
Nagyon fontos az, hogy mi az önkormányzatokra nem úgy tekintünk, mint egy tömegre – névtelen egységre, hanem az egyedi helyzeteket is figyeljük, s látjuk azt, hogy hol vannak a gondok.
Arra fókuszálunk, hogy kinek van igazán égető szüksége segítségre, s hol tudunk leghatékonyabban segíteni. Pénteken Ódor miniszterelnök úrral együtt majd Pozsonyban találkozunk az összes önkormányzat képviselőivel. Reméljük, hogy előre tudunk majd lépni, s a következő hetekben megoldjuk azokat a gondokat, amelyekre van keret“ – fejtette ki.
A továbbiakban Keszegh Béla megjegyezte: nem tartaná jónak azt, ha az önkormányzatok működése a parlamenti választások előtti irreális ígéretek, licitálások, szócséplések részévé válna.
„Az önkormányzatoknak nem erre, hanem arra van szüksége, hogy biztonságot tudjanak nyújtani a lakosoknak, s ehhez kell ismerni a valós helyzetet. Hiszen azt az elmúlt időszakban is láthattuk, hogy a parlamentben a felelőtlen költekezés oda vezetett, hogy még rosszabb helyzetben van az állami költségvetés — ez a pokolba vezető, lassú út… Mi a konkrét tárgyalásokban hiszünk, melyek során ma is elhangzottak konkrét javaslatok, például a projektek önfinanszírozásával kapcsolatban, ami e nehéz időkben, főleg a kistelepülések esetében már komoly kihívást jelent az önkormányzatok számára. Kértük, hogy az állam ahhoz előnyös hitelt biztosítson“ – hangzott el.
Komárom polgármestere azt is elmondta: a kívánságaikat 3 csoportba sorolták.
Legtöbben a direkt, közvetlen anyagi támogatásnak örülnének, de annak realitását az állami költségvetéshez és ahhoz kell mérni, hogy a parlament végső vergődésében több mint 1 milliárd eurót költött el.
Vannak közvetett támogatási rendszerek is, amelyek kapcsán, pályázatok útján tudunk támogatáshoz jutni, s azok mielőbbi kifizetéséhez a jelenlegi kormány segítséget nyújtott. Leginkább pedig az önkormányzatok kiadásainak enyhítését kérjük: a hulladékgazdálkodás vagy a szociális politika terén a törvényi kötelezettségeink későbbre halasztását vagy ideiglenesen felfüggesztését. Ez utóbbiakkal ugyanis nem növeljük az állami hiányt, de mi egy-két évig levegőhöz juthatunk, s így a helyi adók emelése nélkül is majd tartani tudjuk a lakosság életszínvonalát és a szolgáltatásaink díját. Ilyen lehetne akár az ún. Covid-kölcsönök elengedése is“ – sorolta a konkrétumokat.
Végül kijelentette: Ódor miniszterelnök és Horváth pénzügyminiszter úr is jó közgazdászok, s az önkormányzatok kéréseire eddig is pozitívan reagáltak: „Kérték, hogy reális számokkal dolgozzunk, s miután kiértékelik az első félévet, majd tovább lehet lépni…“.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »