Az uniós átlag 90 százalékát közelítették a magyarországi élelmiszerárak tavaly az Eurostat kimutatása szerint. Romániában és Lengyelországban lényegesen olcsóbban, Szlovákiában viszont drágábban adták a termékeket, mint nálunk. A GKI úgy számol, már csak a bolgárok életszínvonala rosszabb a magyarokénál az unióban.
Alapvető élelmiszerek hizlalták legjobban az inflációt Magyarországon. A vajért több mint kétszer annyit, a kenyérért pedig majdnem kétszer annyit kértek tavaly év végén, mint év elején. Már 12. hónapja, hogy nálunk drágul legjobban az élelem az unióban.
2022-ben 4,4 százalékponttal, az uniós átlag 89,9 százalékára emelkedtek az élelmiszerárak Magyarországon az Eurostat szerint. Miközben Ausztriában 107, Szlovákiában pedig nagyjából 102 százalékra rúgott az árszínvonal, Lengyelországban a 74, Romániában pedig a 72 százalékát sem ért el a tagállamok átlagának.
A gazdaságfejlesztési minisztérium két helyettes államtitkára tavaly decemberben cikket írt a Portfólión. Elismerték, hogy felerészt belső tényezők okozták a kiugró drágulást Magyarországon, főleg a forintgyengülésre hivatkoztak. És azt írták, a bérek felzárkózásával párhuzamosan a fogyasztói árak is konvergálnak. Vagyis egyre közelítenek az uniós átlaghoz. A GKI szerint azonban
– Míg Románia messze volt mögöttünk 2010-ben, 2022-ben már a kereseti színvonalban előzte a magyarokat, idén már eléggé látványosan. És ugyanez igaz a lengyelekre is. Magyarország itt a sereghajtó – mondja Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
Egy átlagos magyar tavaly az uniós átlag 72 százalékát költötte fogyasztásra, 16 százalékponttal kevesebbet, mint egy átlagos román, az Eurostat eltérő árszínvonal figyelembevételével készült kimutatása szerint.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »