A Felvidék Legszebb Birtokát keresik

A Felvidék Legszebb Birtokát keresik

A Felvidék Legszebb Birtokát keresik Jakubec Ágnes2023. 07. 23., v – 17:30 Dunaszerdahely |

Hetedik évadánál tart a Magyarország Legszebb Birtoka verseny, amely az egyik legjelentősebb magyarországi mezőgazdasági versennyé nőtte ki magát. A programot tavaly bővítették ki a Határon Túli Legszebb Birtok kategóriával, amelyben először Vajdaság mutathatta meg büszkeségeit, idén pedig Felvidékre esett a szervezők választása.

Három gazdaság került a jelöltek közé, a dunaszerdahelyi TopToma, a Csallóközaranyosi Mezőgazdasági Szövetkezet és a fűri Château Rúbaň. Ezeket a gazdaságokat látogatta meg és értékelte a mintegy 25 tagú zsűri a napokban. A dunaszerdahelyi TopToma üvegház volt az első helyszíne a dél-szlovákiai birtoklátogatásoknak. Megadva a tiszteletet a helynek és az eseménynek, Kis Pál egy vadászkürt szólammal nyitotta meg a birtokbejárást. Ez a díj a magyar agrárszektorban kiemelkedő fontosságú, nagy hangsúlyt helyez a családi és egyéb gazdaságokra, amelyek helyi élelmiszerekkel látják el a piacot. Az elismert magyarországi mezőgazdasági szakemberekből összeállított zsűri a két nap alatt minden jelölthöz ellátogatott. Hazai szakemberek közül jelen volt Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara elnöke is.

„A mezőgazdaságban igenis el kell ismerni azokat, akik elöl mennek és innovatívak, mind az anyaországban, mind a határon túli magyarlakta területeken” – nyilatkozta korábban Jakab István, a MAGOSZ (Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége) elnöke,a magyar Országgyűlés alelnöke, a díj fővédnöke. A verseny során a szakmai zsűrit Bindics Zsolt kategóriatámogató kalauzolta végig a birtoklátogatásokon.

A Csallóköz szívében található dunaszerdahelyi TopToma üvegházban 4,5 hektáron termesztenek cherry és koktélparadicsomot. A gazdaságot Hájas László kertész mutatta be, aki elmondta, hogy az üvegházakban hidropóniás termesztés folyik. A hidropónia egy olyan növénytermesztési módszer, amikor a tápanyagot nem a talaj közvetítésével, hanem tápoldat segítségével veszi fel a növény. A látogatás során többször elhangzott, hogy sokan a hidroponikus növényter-mesztést tartják a jövőnek. „Az üvegház öt évvel ezelőtt épült. A fűtés termálvíz alapú, próbáljuk minél jobban alkalmazni a megújuló energiákat. Évente egyszer cseréljük ki a palántákat, a termesztőközeget, eltávolítjük a maradék zöld részeket, fertőtlenítjük az üvegházat, ez általában decemberben történik. Az üvegházban januári kiültetés van, és így november elejéig visszük az állományt. Az első termés a kiültetéstől számítva 80 napon belül érik be. A szlovákiai piacot márciustól november végéig tudjuk ellátni friss paradicsommal. Ebben az üvegházban specialitásokat termelünk, úgy mint a mini szilva, cherry, mini és színes koktélparadicsomot, valamint 250 grammos, piros belsejű húsparadicsomot. Érdekesség továbbá a grillparadicsom, ami egy bordázott felületű paradicsom, és kimondottan grillezésre ajánlott” – osztotta meg Hájas László.

Hírdetés

A tulajdonosok elmondták, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a megelőzésre, figyelik a kártevőket, betegségeket. Mesterséges intelligenciát nem alkalmaznak, viszont az üvegházat egy számítógépes rendszer vezérli. Az időjárástól, a növény állapotától, az évszakoktól függően mindig más programot igényel a növény. Klímaberendezéssel, termálfűtéssel és zárt öntözőrendszerrel dolgoznak. A növényeket folyamatosan figyelik, hogy ha szükséges, időben tudjanak  beavatkozni. „Inkább vagyunk programozók, mint kertészek. Teljesen ki van centizve minden munkafolyamat, folyamatosan oda kell figyelnünk”– zárta a kertész.

A dunaszerdahelyi telepen 50 alkalmazottal dolgoznak. Itt egy steril és tökéletes közegben van a növény, szinte laboratóriumi körülmények között, ahol tökélyre finomították a körülményeket és a lehető legideálisabbak a feltételek. Tíz-tizenegy hónapon keresztül stabil minőséget, amit manapság a nagy üzletláncok elvárnak, csak így tudnak elérni a kertészetek.

A Felvidék Legszebb Birtoka címért további két jelölt verseng, mégpedig a Csallóközaranyosi Mezőgazdasági Szövetkezet és a fűri Château Rúbaň borászat. „A díj célja bemutatni hazánk mezőgazdasági szépségeit. Azokat a birtokokat, ahol az élelmiszerelőállítás alapja történik. Felhívni a figyelmet azokra a gazdákra, termelőkre, akik a profi szakmai munka mellett egy-egy birtok szépségeit is szem előtt tartják. Meggyőződésünk, hogy hazánk agrárkultúrája, szépségei és szakmai színvonala semmiben nem marad el az oly sokszor emlegetett nyugati birtokszépségektől” – nyilatkozta Mátrai Zoltán főszervező.

A zsűri látogatást tett a másik két birtokon is. A Csallóközaranyosi Mezőgazdasági Szövetkezet gyökerei az 1950-es évek elejéig nyúlnak vissza, azóta több átalakuláson átesve mára cégcsoporttá növekedett. Több mint 6000 hektáron gazdálkodnak Csallóközaranyos körül. Elsősorban búzát, árpát, repcét, kukoricát és napraforgót termesztenek, de a vetésforgóban többek között helyet kap a mák, borsó és zab is. A szövetkezetet Füsi Nagy László ügyvezető mutatta be. A fűri Château Rúbaň egy modern, a legújabb nemesítési eredményeket felhasználó borászat, amely azonban évszázados regionális hagyományokra épül. Csakis helyben termett, egészséges szőlőt dolgoznak fel, hangsúlyozva a dűlők, falvak jellegzetességeit. A borászatot Ollé Vladimíra tulajdonos és Ďörď László borász mutatták be.

A zsűri értékeli egyebek között az adott birtok technikai felszereltségét, innovativitását, fenntarthatóságát, szakmai színvonalát, átláthatóságát, higiéniai és munkabiztonsági szintjét, valamint természetesen a birtok szépségét. Döntésüket – a közönségszavazást követően – az augusztus 12-én, Etyeken megvalósuló díjátadó gálán hozzák majd nyilvánosságra.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »