Kompromisszum: Pushback – jogsértés és erőszak az Európai Unió külhatárain

Kompromisszum: Pushback – jogsértés és erőszak az Európai Unió külhatárain

Kompromisszum: Pushback – jogsértés és erőszak az Európai Unió külhatárain Csóka Zsófi2023. 07. 13., cs – 18:34

Fél hatkor a Restitetőn a Kompromisszum szervezésében Gaál Balázs, a Magyar Helsinki Bizottság érdekérvényesítési asszisztense és Pollák Philip, a Kompromisszum szerkesztője beszélget a Magyarországon történő illegális menekültvisszatérítésről.

A Helsinki Bizottság 1989 óta foglalkozik a menekültek ügyeivel, de főként a Magyarországot 2015-ben elérő szíriaimenekült-válság miatt váltak közismertté.

Hírdetés

A menekültvisszatérítés vagy pushback fogalma szintén a 2015-ös szíriaimenekült-válságra vezethető vissza, melyre a magyar kormány Gaál Balázs szerint hihetetlenül gyorsan reagált: „a nyár végére felépítették a kerítést a határon, ami egy fizikai határzár. Ezt arra találták ki, hogy ellehetetlenítsék a balkáni migrációs vonalon a Magyarországra igyekvő menedékkérők útját.“

„A fizikai határfalat jogi falak is követték, Magyarország teljesen átalakította a menekültügyi rendszerét“ – folytatta a szakértő. Hozzátette: ezek után a kormány előszeretettel használta a – politikai szempontból is legitimált – elrettentés módszerét, ami a leginkább a határvadászok erőszakos cselekedeteiben nyilvánult meg.

„A visszakényszerítés során“ – magyarázza a szakértő – „a furgonokban érkező menekülteket a helyzetük és társadalmi helyezetük mérlegelése nélkül egy rendőrautóba terelik, majd átkísérik Szerbiába. Ezzel a fő probléma az, hogy a módszer olyan nemzetközi egyezményben megállapított jogokat sért, mely egyezményekhez Magyarország önként csatlakozott.”


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »