A Politico portálnak adott interjújában az oroszbarát propagandát és annak következményeként az Orbán Viktor vezette Magyarország problémás uniós viszonyát kötötte össze a szlovák köztársasági elnök. A populista pártok győzelme esetén szerinte Orbán Viktor hozzáállását követné Szlovákia.
Szlovákia Magyarországot követheti, ezzel pedig az Európai Unió problémás gyerekévé válhat
– figyelmeztett Zuzana Čaputová a Politicón megjelent beszélgetésben.
Az őszi parlamenti választások kapcsán a köztársasági elnök tart a félretájékoztatástól, mert az szerinte aláásná Szlovákia eddigi Ukrajnával szembeni magatartását.
Čaputová óva intett:
ha az előrehozott választást követően a populista pártok jutnak hatalomra, Szlovákia álláspontja „talán jobban hasonlít majd Orbán Viktor magyar miniszterelnök külpolitikájához“.
Szlovákia eddig ugyanis folyamatosan bizonyította, mennyire erős támogatója Ukrajnának, hisz átadta MiG-29-es vadászgépeit is a szomszéd országnak. „Az őszi választások kimenetelét firtató előrejelzések szerint a Smer-SD – élén az ellentmondásos volt miniszterelnökkel, Robert Ficóval – vezet, aki Ukrajna támogatásának megszüntetését szorgalmazza“ – írja a Politico.
A portál arra is rámutat, hogy a Globsec civil szervezet felmérése szerint
a szlovákiai polgárok mindössze 40 százaléka teszi a háború közvetlen felelősévé Oroszországot, míg Lengyelországban ez a számarány 85%.
Ebből kiindulva a köztársasági elnök megjegyezte: Szlovákia jelenleg nagyon összetett időszakot él át. Úgy látja, hogy az országa, mint fiatal demokrácia, sokkal inkább ki van téve az orosz dezinformációs kampánynak. Gondolatmenetéhez azt is hozzátette, hogy egyes szlovák politikusok is szerepet játszanak a téves információk terjesztésében.
Ugyanakkor úgy véli, hogy
a szlovákság egy részénél a közös szláv gyökerekhez való pozitív hozzállás, egy bizonyos történelemfelfogás is hozzátesz a félretájékoztatás elfogadásához.
Emellett úgy látja, a demokratikus politikai vezetők hibás kommunikációja is okolható a lakosság ezen látásmódjáért.
Čaputová az elmúlt időszak folyamatos kríziseit is az emberek dühének és frusztráltáságának okaként sorolta fel.
Ugyanakkor egy NATO-felmérés szerint a szlovákság csupán 51 százaléka támogatja a szövetségben maradást, míg a válaszadók közel fele ellenzi az ukrajnai segélyek folytatását.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »