Talán még mindig kevesen tudják közösségünkben, hogy milyen egyesületet takar a FEFOSZ mozaikszó, pedig létrehozóik nemes célokat tűztek zászlajukra. Tevékenységük fókuszában az önzetlen segítségnyújtás, az érdekképviselet és a közösségépítés áll azok számára, akiknek nem adatik meg az, ami másoknak teljesen természetes.
Elsősorban a szociális és jogi tanácsadásra kell gondolni. A FEFOSZ olyan politikamentes polgári társulás, amelynek a tevékenységét demokratikus elvekre és az önálló döntéshozatalra, egyenjogúságra, toleranciára és bizalomra alapozza és fejleszti. A társulás további célja az is, hogy olyan csoportokat alakítson ki, amelyek segíteni szeretnének az egészségkárosult személyeknek, a testileg és szociális téren hátrányos helyzetűeknek, továbbá biztosítani tudják ezeknek a személyeknek és hozzátartozóiknak a sport illetve a kultúra iránti igényeik kielégítését. Az egyesület fontos feladata az egészség védelme és támogatása a sport és kultúra területén különféle oktató-nevelő tevékenység segítségével, a szociális szolgáltatások területén való együttműködés ápolása más belföldi és külföldi, hasonló szolgáltatásokat nyújtó szervezetekkel, továbbá a nemzetiségek jogaival és azok érvényesítésével összefüggő propagációs és ismeretterjesztő, információs anyagok megjelentetése. A polgári társulás együttműködik városokkal, településekkel, állami szervekkel, illetve más jogi és természetes személyekkel, céljainak megvalósítása érdekében.
A FEFOSZ több rendezvényt szervez, illetve társszervezője, társrésztvevője bizonyos megmozdulásoknak. Egyik fő rendezvényünk a Csallóközi kupa, melyet idén ötödik alkalommal rendeztünk meg Dunaszerdahelyen. Ezenkívül érzékenyítő programjainkkal járjuk a Csallóköz falvait, a közeljövőben például Karcsára megyünk. Magyarországi partnerszervezeteinkkel nagyon jó a kapcsolatunk, említhetném a Győri Atlétikai Clubot, a Csepel-Szigeti Fogyatékosok Sportegyesületét, Tatabányáról a Humanitás SE-t, Tatáról Áhi Jógát. Ezenkívül számos csallóközi községben vannak 2-3 tagú csoportok, akik bekapcsolódnak a FEFOSZ tevékenységébe (megemlíthetném például Somorját, Nagymegyert, vagy Ekelt), összesen nagyjából százan lehetünk”,
mesélte Sárközi Tibor.
A FEFOSZ ötlete akkor pattant ki, amikor Nagypakán a Grace Mozgáskorlátozottak és Egészségkárosultak Egyesületének kupája zajlott. Ezen a rendezvényen többek között részt vett Csallóközcsütörtök polgármestere Őry Péter is.
Péternek mondtam, hogy jó lenne Felvidéken is a fogyatékkal élők számára alapítani egy szövetséget, amire rábólintott és azt mondta, hogy mindenképpen segít benne. Valójában ők finanszírozták a megalakulást, és az MKP akkori elnökével, Menyhárt Józseffel segítették, támogatták a munkánkat”,
tudtam meg a szövetség elnökétől. A FEFOSZ-nak ifjúsági csoportja is van, amelyet nemcsak fogyatékkal élők alkotnak, hanem olyan fiatal aktivisták is, akik önzetlenül segítik az egyesület munkáját.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »