Tavaly novemberben számoltunk be arról, hogy Megjelent Méry Rebeka első dala és videóklipje, A Messzire. A napokban rukkolt elő első népzenei albumával a somorjai származású énekes, melynek címe: Ha én énekelek, mely a korábbi dream-folk kislemezei után most egy autentikus népzenei lemez.
Korábban már elmondtad, hogy felvidéki magyarként szinte természetszerűen a felvidéki magyar népzenei hagyományból válogattál népdalokat. Miért?
Ez egyfajta tisztelgés a felmenők előtt, akiknek a szülőföld, haza szeretete nagyon fontos volt, ráadásul sokakat megfosztottak ettől, kitelepítették őket, vagy csak egyszerűen a határok által hirtelen máshol találták magukat és az otthon és haza fogalma számukra még inkább egy belső értékké formálódott.
Felvidéki magyarként hivatásomnak élem meg, hogy ahonnan származom, a kapott értékeket tovább ápoljam.
Ez erősíti gyökereimet, értéket ad életemnek, ezért is fontosnak találom megőrizni, ápolni és érdemesnek találom a kulturális, zenei munkásságomat is erre építeni. Első önálló népzenei lemezemként, pedig valahogy egyértelmű volt, hogy egy felvidéki népzenei lemezt szeretnék létrehozni, amely felföldi népzenei tájegység vokális hagyományából merítkezik. Szerettem volna főként a felvidéki népzene régi stílusának sokszínűségét megjeleníteni, például sok összeállításban az archaikusabb hangzásvilágú duda és hegedűduda kíséret szerepel, de ilyen jellegűek dallamvilágukban az ipoly-menti menyasszonybúcsúztatók, vagy a Vétessék ki szóló szívem ballada, és sok zoborvidéki dallam is. A hangszerelésben az adott tájegységeken hagyományosan használt hangszerek szerepeltetésével igyekeztem az autentikusságra törekedni.
Kik vettek még részt a munkában?
A lemez zenei anyagának közreműködői Takács Borbála hegedűn, Böröcz Ákos brácsán és bőgőn, Félegyházi Miklós dudán, Fehér Zsombor furulyán, és egy ének-duóban a szintén felvidéki származású Korpás Réka is. A zenei és szakmai munkálatokban kiemelném Takács Borbálát, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének hallgatójaként sok hasznos szakmai tanácsot adott, a stúdiózások alkalmával pedig mindenképp megemlíteném Dióssy Ákos és Sohajda Péter hangmérnököket, akikkel mindig élmény együtt dolgozni. A grafikai munkákat pedig nővéremnek, Méry Beátának köszönhetem, aki Szűcs Ágnes által készített fotósorozatból kreálta meg a lemez borítóját az online és a CD formátumra is. Akik nélkül azonban nem valósulhatott volna meg a nagylemez, az Hecht Évi, aki már régóta biztatott és támogatott egy ilyen anyag elkészítésére és rengeteget segített a szervezési munkálatokban, továbbá férjem, Fehér Viktor, aki a producere volt a lemeznek, valamint a felvételek során, szervezési munkálatokban, az online megjelenésekben és a mindennapokban támogatott.
Milyen gyűjtésekből dolgoztál?
Szerettem volna egy főként a vokális hagyományt felölelő színes felvidéki válogatás létrehozni, amiben nem a legismertebb és leggyakrabban feldolgozott népdalok kapnak helyet, másrészt pedig a tájegység régi stílusának színességét szerettem volna kihangsúlyozni.
Az összeállítások többek között Kodály Zoltán és Ág Tibor gyűjtéseiből valók, és szinte a teljes Felvidékre kiterjednek a Zoborvidéktől Ipolymentén át egészen Gömörig.
Kik támogatták a lemez létrejöttét?
A nagylemez a szlovákiai Kultminor támogatásából jött létre a Csalló Zenekar Kulturális Társuláson keresztül. A népzenei portfólió kialakítása pedig Halmos Béla Program támogatásával jöhetett létre. Mindezek mellett, ahogy már említettem, hálával tartozom Hecht Évának, a férjemnek Fehér Viktornak, a családomnak, férjem családjának és a barátaimnak is, hiszen ők állnak mindig mellettem, és támogatnak művészeti tevékenységemben.
Milyen dalokkal, felvételekkel készülsz?
A népzenei vonalon tervben van egy egyházi, vallásos népzenei portfólió kialakítása is. A tavaly elindított másik zenei vonalon pedig ismét tervezem további kislemezek megjelentetését, amik főként saját dalok lesznek, illetve népdalok továbbdúdolásai, továbbá versmegzenésítésekkel is készülök stúdiózni.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »