A rétei Metzner Dóra, a pozsonyi Duna utcai MTGA elsős diákja Dsida Jenő: Az öreg óra énekel című versével nevezett be a Ma7 médiacsalád szavalóversenyébe. Dóra a középiskolások kategóriájában a különdíjat szerezte meg, amivel egy elektromos rollert és egy könyvutalványt nyert, illetve részvételi lehetőséget a Rákóczi Szövetség sátoraljaújhelyi nyári táborában. Felkészítő tanára Demcsák Edit, a pozsonyi Duna utcai MTGA pedagógusa volt.
„Nekem hat-hétéves koromtól az életem részét képezi a versmondás. Egy kis faluban, Rétén élek, ahol az olyan ünnepi megemlékezésekre, mint március 15-e vagy október 6-a, illetve az Anyák napja keresték a magyar gyerek versmondókat, és én nagyon szívesen vállaltam a szereplést” – fogalmazott portálunk ama kérdésére Dóra, hogy hogyan is került kapcsolatba a versmondással. Mint mondta, az alapiskola első-második osztályában aztán az osztályfőnökétől tudomást szerzett a Tompa Mihály szavalóversenyről, amelyen azóta rendszeresen részt vett minden évben, az ideit kivéve, amelyen betegség miatt nem tudott részt venni.
Mivel magam is írok verseket, a versmondás és a versek nagyon közel állnak a szívemhez”
– fűzte még hozzá Dóra.
Dóráék öreg órája
Dsida Jenő verse, amellyel Dóra benevezett a versenybe, nem éppen fiatalokhoz szóló témát boncolgat: az elmúlásról szól, a valaha volt szebb napokról, amihez leginkább az életük telén járó idősebbek szoktak vissza-visszatérni. De miért is választ egy tizenéves lány, ilyen – mondhatni – szomorú valóságról, az elmenetelről szóló verset?
Nekem ez a vers nagyon sokat jelent, mivel otthon nekünk is van egy öreg óránk, a videófelvételen látszik is, az előtt mondom a verset. És ennek az órának is van egy története.
Amikor négy éve meghalt a dédim, ránk hagyta ezt az órát, amit ő körülbelül 60 éve még egy födbirtokos családtól kapott. A szüleimmel időnként megállunk előtte, és elgondolkodunk azon, mennyi mindent láthatott is ez az óra, felcseperedni gyerekeket, kiszolgált több egymást váltó generációt” – mondta Dóra hozzátéve, a versválasztáshoz ezen kívül az is hozzájárult, hogy ő maga nem olyan fiatal kamasznak tartja magát, mint a korosztálya béliek. „Nagyon sokat vagyok a nagyszüleimmel is, nagyon szeretek az idősebbektől tanulni, mivel egyke vagyok, felnőttek közt nőttem fel, és az elmúlás téma sem áll tőlem ezért olyan távol, sokat foglalkozom ezzel a témával a verseimben és különböző elmélkedésekben is” – fűzte még hozzá.
Engem is meg kell érintenie a versnek
Azt mondja, a felkészülés egy-egy versmondásra nála hosszabb folyamat, ezért szereti jó előre tudni, ha szavalnia kell egy-egy rendezvényen, eseményen, hogy a vers érlelődni tudjon benne.
A verseket többnyire az interneten keresem, de előfordul, hogy a könyvtárból is kiveszek egy-egy verseskötetet. Mindenképpen olyan verset szoktam azonban választani, ami nem annyira elcsépelt, legyen inkább újhangzású, s az is jó, ha a fiatalokat megszólítja”
– mondta hozzátéve, persze az is kell hozzá, hogy őt magát megérintse a vers, hogy bele tudja magát élni.
S hogy mit tart az eddigi legnagyobb sikerének? „A Tompa Mihály versenyek országos elődöntőire eddig mindig kijutottam, de a rimaszombati országos fordulóra csak egyszer sikerült kijutnom, úgy 11-12 éves koromban, így talán ezt emelném ki a sikerek közül. Az egy óriási nagy ajándék volt számomra” – mondta.
Dóra sokoldalú tehetség a versmondáson kívül például kiválóan énekel is. A versek és a versmondás azonban minden valószínűség szerint a továbbiakban is életének egy részét képezi majd. „Sokan megkérdezték már tőlem, mivel szeretnék majd foglalkozni, ha befejezem az iskolát. Mindenkinek azt a választ adom erre a kérdésre, hogy azért jelentkeztem a gimnáziumba, hogy kiderítsem, mit szeretnék, mivel szerencsére több területen is otthonosan mozgok, legyen az a versmondás, az éneklés vagy akár a zenélés.
Nagyon sok minden érdekel, ezért meg szeretném találni azt az utat, amin aztán el tudok indulni.
De a versekkel, a versmondással valamilyen szinten biztosan kapcsolatban maradok, még ha nem is ez lesz a szakmám, mert meghatározó számomra” – mondta.
A ma7 szavalóversenyét Dóra egy remek lehetőségnek tartotta, ahol egy nagyobb közönség előtt is megmutathatja, mit tud. „Nagyon örülök a különdíjnak, igazából a nyereményeket először észre sem vettük, csak később láttuk, hogy a díjakhoz nyeremények is járnak, aminek nagyon megörültünk mindannyian. Olvasni nagyon szeretek, a könyv mindig jól jön, a táborozásnak is örülök, az elektromos roller meg az egész családnak jó lesz” – fűzte még hozzá Dóra, akinek ezúton is gratulálunk.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »