Plenáris előadásokkal, pódiumbeszélgetéssel, majd Czabán Samu szobrának megkoszorúzásával véget ért vasárnap a Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXVIII. Országos Találkozója Rozsnyón.
A szakmai konferencia második napjának délelőttjén a plenáris előadások során Kovács Zsuzsa az innovatív pedagógus motivációiról és szakmaiságáról adott elő, Fazekas Ágnes pedig a helyi innovációk keletkezéséről, terjedéséről és rendszerszintű hatásairól beszélt, majd pódiumbeszélgetés következett „A változás elkerülhetetlen. A fejlődés választható” címmel, Kovács Ibolya, a szilicei alapiskola igazgatója, Matus Mónika, a szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója, Morvay Katalin, a pozsonyi Duna Utcai Magyar Tannyelvu Alapiskola és Gimnázium igazgatója és Szabó Edit, a szenci Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola tanára részvételével, Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója moderálása mellett.
Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy az idei pedagógustalálkozó megvalósulhatott.
Tamás Erzsébet, az SZMPSZ Rozsnyói Területi Választmányának elnöke zárszavában a ceruzáról beszélt, amely több dologban is hasonlít az emberekre. Mint kifejtette, először is ahhoz, hogy a ceruza hasznos legyen, időnként meg kell hegyezni, ami, ha ez az élettelen tárgy érezne, fájdalmas lenne. „Az emberi élet is hasonló, a fájdalmas tapasztalatok és kihívások egyikünket sem kímélik, de épp ezek azok a helyzetek, amelyek kibontakoztatják az emberi jellemet, tőlük tudunk naggyá válni. A pedagógus élete is hasonló” – mondta.
A második hasonlóságot a ceruza végén található radír jelenti, ugyanis bennünk is megvan annak a lehetősége, hogy helyrehozzuk hibáinkat. Mint megjegyezte, a hiba olyan, mint egy tanulságos lecke, amin át kell esnünk ahhoz, hogy legközelebb valamit másképpen, sokkal jobban csináljunk, és ezt a lehetőséget kell megadni a diákoknak is. Hozzáfűzte, a harmadik hasonlóság, hogy mi is nyomokat hagyunk magunk után, egy pedagógus pedig akkor lesz igazán boldog, ha sikerül beírnia magát diákjai életébe, ha még hosszú évek elmúltával is szeretettel és hálával gondolnak rá.
És mi a negyedik összefüggés? Ez a legeslegfontosabb. Tudni azt és emlékezni arra, mi van ott, legbelül. Amennyire fontos a ceruzában a grafit, ami nélkül minden, ami eddig elhangzott, fölösleges volna, olyan fontos az ember szíve. A szív, amit naponta szétosztunk diákjaink között, éreztetve mindnyájyukkal, mennyire fontosak számunkra. A szív és a lélek, amit beléjük nevelünk azzal a reménnyel, hogy valaha majd ők maguk is ceruzává válhassanak, folytassák annak életútját”
– fogalmazott Tamás Erzsébet. Egyúttal köszönetet mondott mindenkinek, akik 2023 áprilisában újra eljöttek Rozsnyóra, akik fontosnak érezték a közös szakmai és baráti együttlétet.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozója, már hagyományosan, Czabán Samu szobrának megkoszorúzásával ért véget.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »