Ellenségként tekint Amerikára Magyarország? Mi áll a kiszivárgott amerikai iratokban?

Ellenségként tekint Amerikára Magyarország? Mi áll a kiszivárgott amerikai iratokban?

Akciófilmbe illő külsőségek között fogták el az amerikai hatóságok Jack Teixeirát. A 21 éves férfi a Nemzeti Gárda légierejének hírszerző egységénél dolgozott, hozzáférhetett a kiszivárogtatott iratokhoz.

Az Egyesült Államok haderejét a hadsereg, a tengerészgyalogság, a haditengerészet, a légierő, az űrerő, a parti őrség és a Nemzeti Gárda alkotja. Ez utóbbi 1636 óta képezi különböző alakváltozataiban az amerikai haderő részét, jogállása az USA Alkotmányában is rögzítve van. A Nemzeti Gárda katonáinak egy részét „részmunkaidős” katonák képezik, akiknek van polgári foglalkozásuk, s mellette bizonyos időt katonai szolgálattal töltenek, ezért nevezik őket alkalmanként, némi malíciával „hétvégi harcosoknak”. Mellettük viszont a Nemzeti Gárdának van hivatásos állománya is.

Korábban írtunk róla, hogy a kiszivárgott dokumentumok (a cikk megjelenése idején még csak) valószínűleg (most már biztosan), a J-2 hírszerző egységtől szivárogtak ki. Az USA Hírszerző Közösségét összesen 17 szerv alkotja. Ebből 9 tartozik a Védelmi Minisztérium kötelékébe. Külön hírszerzése van a haditengerészetnek, a hadseregnek, a tengerészgyalogságnak. De az Igazságügyi Minisztérium alá is tartozik két, titkosszolgálati jogkörökkel bíró szervezet, ahogy az Energetikai Minisztérium alá is, az OICI. A Belbiztonsági Minisztérium kötelékébe tartozó parti őrségnek is saját hírszerzése van, a Coast Guard Intelligence.

Ember legyen a talpán, aki ezt az egészet átlátja, egyébként is, a Washington Post egy 2010-es cikke szerint 1271 kormányzati szervezet, és 1931 magáncég foglalkozott terrorelhárítással és/vagy hírszerzéssel. A 17 szerv között viszont a J-2 nevű alakulatot nem találjuk.

Ez ugyanis a Nemzeti Gárda szervezetén belüli 8+2 igazgatóság közül az egyik, amely gárdán belül foglalkozik a hírszerzéssel, igaz, az munkaköri leírásában benne van, hogy a Nemzeti Gárda mellett együttműködik más katonai és polgári hírszerző ügynökségekkel. Így juthat hozzá a szigorúan titkos iratokhoz, melyek, ahogy korábban is írtuk, több száz ember kezén mennek át. A Pentagon a történtek után ezt igyekszik korlátozni, ez viszont a hírszerzés hatékonyságát veszélyeztetheti.

Hírdetés

Hogy Jack Teixeira milyen indíttatásból szivárogtatta ki az iratokat, hamarosan ki fog szivárogni a sajtóba. Az információknak az oroszok biztosan örültek, bár feltételezhetjük, hogy egy részével rendelkeztek, a szövetséges erőtérben viszont bizonyos vonatkozásokban zavart kelthetett. A Politico gyűjtötte össze, mi mindent írtak az egyes európai országokról. Fontos hangsúlyozni, egyelőre nem tudjuk, hogy a kiszivárogtatott, nagy mennyiségű dokumentumból mennyi hiteles valóban, mennyi volt benne a kiszivárogtatás „első hullámában”, és közülük mennyit módosítottak utólag, mivel a Discordra felkerült, és utóbb a Twitteren és a Telegramon is terjedő dokumentumok között eltérések vannak. Továbbá ezeket az állításokat rendkívül nehéz független forrásokból ellenőrizni, így az alábbiakat ne feltétlenül vegyék készpénznek.

A dokumentumok szerint Ukrajnában működik egy EU/NATO különleges alakulat. Nem nagy létszámú, 97 fős, amelyből 50 főt Nagy-Britannia, 17-et Lettország, 15-öt Franciaország, 14-et az USA, és egy főt Hollandia ad. Az nem derül ki, hogy ez az egység hol helyezkedik el Ukrajnában, és milyen tevékenységet folytat. Ezen felül az USA-nak 100 tagú állománya van Ukrajnában. Korábban „kis számú katonai jelenlétet” ismert be a kijevi nagykövetségen, Franciaország pedig kategorikusan tagadta, hogy hadereje részt venne az ukrajnai hadműveletekben. A többi ország nem kívánta kommentálni az értesülést.

Ami az Ukrajnának beígért tankadományokat illeti, a titkos iratok szerint messze nem haladnak olyan jól, mint a kommunikációjuk. Télen valószínűleg az egész világ megtanulta a NATO fontosabb páncélosainak neveit, az egyes tagországok egymásra licitálva jelentették be, ki mennyit ad, míg összejött az a kétszáz darab, amit az USA szövetségesei beígértek, bár ez még mindig 53-mal kevesebb, mint amennyire Ukrajnának a tavaszi offenzívához szüksége lenne. Ennek a felét Lengyelország és Szlovénia adná, az Egyesült Királyság is 14-et. Berlin azt közölte, 18 Leopardot szállít le, ebből egyelőre kettőt sikerüt ténylegesen a dokumentumok szerint.

Az Egyesült Államok 31 modern harckocsit ígért, de ezek csak ősszel érkezhetnek.

A dokumentumok szerint Magyarország ellenségnek tekinti Amerikát. A Politico szerint Magyarország „rendszeresen megzavarja szövetségeseit”. Egy március 2-ai keltezésű, szigorúan titkos CIA-dokumentum szerint Orbán Viktor február 22-én, egy politikai stratégiai ülésen pártja egyik legnagyobb ellenfelének nevezte az Egyesült Államokat. A kiszivárgott dokumentumok szerint Magyarország lehetővé tette, hogy a Horvátország által Ukrajnának adományozott helikopterek a magyar légtéren keresztük kerüljenek Ukrajnába. Az információt egyik fél sem kívánta kommentálni.

Törökország békéltetőként tüntette fel magát Ukrajna és Oroszország között, segíti a tárgyalásokat a gabonaszállítmányok Fekete-tengeren való átáramlásának fenntartásáról, valamint diplomáciai kapcsolatokat ápol Oroszországgal, miközben Ukrajnát drónokkal látja el. A kiszivárgott titkos amerikai hírszerzési jelentések azonban egy sötétebb oldalát mutatják Törökország közvetítői pozíciójának, amely kifejezetten Oroszországot támogatja. Említést tesznek török képviselők és a Wagner-csoport között történt egyeztetésekről is. Jevgenyij Prigozsin magánhadserege fegyvert és felszerelést akart vásárolni a törököktől, melyeket Maliban és Ukrajnában szeretne felhasználni.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »