Könnyű kitalálni, melyik magyar labdarúgó a legértékesebb jelenleg. De kik követik Szoboszlai Dominiket, és mennyit ér Marco Rossi ideális válogatottja?
A fociszurkolók többségének aligha kell bemutatni a Transfermarktot. A német weblap hatalmas internetes adatbázissal rendelkezik a labdarúgásról, különösen a statisztikákban és a játékosok piaci értékének meghatározásában megkerülhetetlen. Lehet persze arról vitatkozni, hogy a becslések – merthogy azokról van szó – mennyiben tükrözik a valóságot, mindenesetre jó kapaszkodóként szolgálnak, és ritkán téved az oldal. Az Európa-bajnoki selejtezők első két köre után frissítette az adatbázisát, és a magyar labdarúgók piaci értékében is történtek elmozdulások, változások.
A legtöbbre értékelt magyar focista továbbra is a válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik, akinek 5 millió euróval ugrott meg az ára, 35 millióról 40 millió euróra.
Ár vagy érték?
Összehasonlításképpen a szlovák élvonal, vagyis a Fortuna Liga tizenkét csapatának piaci értékét nagyjából 76 millió euróra becsüli az oldal, ez 310 játékost jelent. Két Szoboszlai gyakorlatilag többet ér a teljes szlovák első osztálynál, a leggazdagabb nyugat-európai klubok számára lényegében felesleges követni a profi szlovák ligát.
A pozsonyi Slovan huszonhat játékosból álló kerete 16,5 millió eurót, míg a DAC huszonnyolc fős gárdája 11,6 milliót ér.
Nézzük az NB I.-et: a tizenkét csapatot számláló OTP Bank Liga 140 millió euróra rúg, ez 336 focistát jelent, a Ferencváros majdnem 44 milliót szakít ki ebből, a Fehérvár 16 milliót, és a bajnokság második helyén álló Kecskemét mindössze 6 millió eurót, az egész mezőnyből a legkevesebbet.
Az első helyre a Bayernben játszó Jamal Musialát teszik 110 millió eurós piaci értékkel, őt a Leverkusenben focizó Florian Wirtz követi 85 millió euróval, magyarán kissé „németesre” sikerült kihozni a legjobbakat. A 2000-ben született játékosok között Erling Haaland áll az élen 170 milliós értékkel – a norvég középcsatár a világ második legtöbbet érő focistája a francia Kylian Mbappé után, aki 180 milliót ér –, a harmincszoros magyar válogatott ezen a listán a tizenhatodik pozíciót foglalja el.
Kik követik Szoboszlait a magyarok között?
A hatodik helyen a sérült Gulácsi Péter és Gazdag Dániel foglalnak helyet, a lipcsei kapus és a philadelphiai támadó középpályás egyaránt 6 millió eurós piaci értékkel bír. A nyolcadik és a kilencedik helyen az ötmilliós Sallói Dánielt (Kansas City) és Schäfer Andrást (Union Berlin) találjuk. A tizedik legértékesebb magyar játékos a Millwall középpályása, a 3,5 millió euróra taksált Callum Styles. Az őt követő Dibusz Dénes 2,8 milliót ér, a ferencvárosi kapus ezzel a legértékesebb magyar focista az NB I.-ben, összességében a harmadik a teljes mezőnyben.
Felmerülhet a kérdés, hogy vajon a legjobb magyar játékosok piaci értéke többet érne-e, ha más ország állampolgárai volnának. Mivel a magyar labdarúgás az elmúlt évtizedekben nem rendelkezett meghatározó játékosokkal a legjobb európai bajnokságokban, ez visszaköszön a jelenkor focistáinak a rangsorolásában is. Vagyis Szoboszlai valószínűleg néhány millió euróval többet érne, ha angol, belga, dán, német, olasz vagy portugál nemzetiségű lenne.
A magyarok rendelkeztek a legkevesebbre tartott kerettel a Nemzetek Ligája A csoportjában. Az Eb-selejtezők G csoportjában Szerbia 344 milliós kerettel bír, a FIFA-világranglista huszonkilencedik helyét elfoglalva. Montenegró 46 milliós kerettel rendelkezik, és hatvankilencedik a FIFA-világranglistán. Bulgária kerete 23 millió eurót ér, és a hetven-egyedik ugyanezen a ranglistán. Litvánia 7 milliós kerete a száznegyvennegyedik helyre elegendő.
Egy biztos, a magyar futballnak jót tenne, ha még néhány játékos bejutna a 10 milliósok közé.
Megjelent a Magyar7 2023/15. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »