Amerikai, "szigorúan titkos" háborús dokumentumok szivárogtak ki

Amerikai, "szigorúan titkos" háborús dokumentumok szivárogtak ki

A Telegramon és a Twitteren böngészhettek amerikai háborús dokumentumokat a felhasználók. A minősített háborús iratok kiszivárgásának körülményeit vizsgálja a Pentagon.

Azt egyelőre nem tudjuk, hogyan kerültek nyilvánosságra a dokumentumok, melyek az Egyesült Államok és a NATO titkos terveit részletezik az ukrán hadsereg felépítéséről, és az Oroszország elleni offenzíváról. Az esetről elsőként a New York Times számolt be, de a hírt gyorsan átvette a nyugati, az orosz és az ukrán sajtó is.

Katonai elemzők úgy vélik,  a dokumentumok bizonyos részei módosultak az eredeti formátumhoz képest, túlbecsülve az Egyesült Államok becsléseit az ukrán háborús halottak számáról, és alábecsülve az orosz katonák veszteségét.

Tisztában vagyunk a közösségi médiában megjelent bejegyzésekkel, és a minisztérium felülvizsgálja az ügyet”

– mondta Sabrina Singh, a Pentagon sajtótitkár-helyettese. Az Egyesült Államok tisztségviselői azon dolgoznak, hogy töröltessék ezeket a tartalmakat a platformokról, de ezzel már elkéstek.

A dokumentumok nem tartalmaznak konkrét harci terveket, például azt, hogy Ukrajna hogyan, mikor és hol szándékozik megindítani offenzíváját. És mivel a dokumentumok öt hetesek, pillanatképet adnak az időről, hogy mire lehet szükségük az ukrán csapatoknak a hadjárathoz.

Az orosz hírszerzésnek azonban a dokumentumok sok támpontot kínálnak. Szó esik bennük például az amerikai nagy mobilitású rakétatüzérségi rendszerek lőszerfelhasználási arányáról is, eddig erről nem volt hivatalos tájékoztatás.

Hírdetés

Oroszbarát és orosz kormányzati csatornák megosztották és terjesztik a tájékoztató diákat, mondták katonai elemzők. Lehet, hogy a kiszivárogtatással éppen ez volt a cél? A titkosszolgálati és dezinformációs játszmákat valós időben nagyon nehéz tettenérni, főként a sajtó korlátozott eszköztárával. Erre csak szintúgy titkosszolgálati eszközökkel van lehetőség.

Akár hitelesek ezek a dokumentumok, akár nem, az embereknek vigyázniuk kell mindenre, amit orosz források hoznak nyilvánosságra”

– mondta Michael Kofman, a virginiai állambeli arlingtoni kutatóintézet, a CNA orosz tanulmányokért felelős igazgatója.

Az egyik dokumentum szerint 16 000-17 500 orosz katona halt meg, Ukrajna vesztesége pedig 71 500 katona. A Pentagon és más elemzők becslései szerint Oroszország sokkal több áldozatot szenvedett, és mindkét oldalon közel 200 000 katona halt meg vagy sebesült meg.

Mindazonáltal elemzők szerint a dokumentumok egyes részei hitelesnek tűntek, és értékes információkkal szolgálnak Oroszországnak.

A „szigorúan titkos” megjelölésű dokumentum a „Konfliktus március 1-jei állapotát” tartalmazza. Azon a napon az ukrán tisztviselők a németországi weisbadeni amerikai támaszponton voltak, egy nappal később pedig Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, és Christopher Cavoli tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek, illetve a NATO európai egységeinek parancsnoka.

Egy másik dokumentum oszlopokat tartalmaz, amelyek az ukrán csapatok egységeit, felszerelését és kiképzését sorolják fel, januártól áprilisig terjedő ütemtervekkel. A dokumentum 12 összeállítás alatt álló dandár összefoglalóját tartalmazza.

A kiszivárogtatás az első orosz hírszerzési áttörés, amelyet nyilvánosságra hoztak a háború kezdete óta. A háború során az Egyesült Államok tájékoztatást adott Ukrajnának az orosz katonai vonalak parancsnoki állomásairól, lőszerraktárairól és más kulcsfontosságú csomópontjairól. Az ilyen valós idejű hírszerzés lehetővé tette az ukránok számára, hogy megtámadják az orosz erőket, megöljék a magas rangú tábornokokat, és távolabbra kényszerítsék a lőszerkészleteket az orosz frontvonaltól, bár amerikai tisztviselők szerint Ukrajna játszotta a döntő szerepet a csapások tervezésében és végrehajtásában.

Ám a háború korai szakaszában az ukrán tisztviselők haboztak megosztani haditerveiket az Egyesült Államokkal, mert tartottak a kiszivárogtatástól, mondták amerikai és európai tisztviselők. Az amerikai hírszerzés tisztviselői még késő nyáron azt mondták, hogy gyakran jobban értik Oroszország katonai terveit, mint Ukrajnáét.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »