Huszonegyedik századi főpályaudvart Pozsonynak!

Huszonegyedik századi főpályaudvart Pozsonynak!

Zöldebb, fenntarthatóbb és a lehető legrövidebb átszállási és ingázási távolságokkal megközelíthető lesz a megújuló pozsonyi főpályaudvar – ígérik a Pozsonyi Fővárosi Intézet (Metropolitan Institute) dokumentumai, amelyek annak a városi-építészeti-közlekedési nagy versenypályázatnak az alapjául szolgálnak, amely a főpályaudvart és környékét lenne hivatott megújítani.

„Az a szándék, hogy a főpályaudvar olyan színvonalon újuljon meg, hogy összehasonlítható legyen más európai nagyvárosok 21. századi főpályaudvaraival” – olvasható a dokumentumban.

Ugyanakkor egy olyan modern közlekedési csomóponttá kellene válnia, amely összeköti az európai és országos vasúthálózatot, valamint a városi közlekedés minden formáját.

A revitalizáció után a pályaudvarnak és a környékének ezenkívül biztonságosabbnak kellene lennie. Egyszerű tájékozódási rendszer és a lehető legkisebb magasságkülönbség a peronok és a szomszédos tömegközlekedési megállók, parkolók, kerékpárutak vagy gyalogos utak között – ezek lennének az új főpályaudvar további főbb jellemzői.

A Pozsonyi Fővárosi Intézet dokumentumai szerint az állomáson áthaladó utasok száma a jelenlegi 70 ezer körüliről 2040-re várhatóan mintegy 160 ezerre növekszik.

A jelenlegi előzetes piaci egyeztetésekkel az Intézet a követelmények valóságtartalmát, objektivitását és megfelelőségét kívánja ellenőrizni. „Azért, hogy az ezt követő közbeszerzés a nyílt gazdasági versenyt támogassa” – fogalmazott a Közbeszerzési Hivatal a közleményében, amely egyúttal ezek alapján kívánja meghatározni a megrendelés feltételezett értékét és a megvalósításhoz szükséges időtartamot.

Továbbra sincs pénz a felújításra

Abban mindenki egyetért, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan és méltatlan a szlovák fővároshoz. A felújításra tehát égetően szükség volna, és a tervek is hangzatosak, de azt még mindig nem tudni, honnan lesz pénz rá.

Tavaly Andrej Doležal közlekedési miniszter, Matúš Vallo pozsonyi főpolgármester és Miloslav Havrila, a Szlovák Államvasutak vezérigazgatója közös memorandumot írt alá a pozsonyi főpályaudvar felújításáról.

A közlekedési miniszter akkor kijelentette, egy hosszú távú tervről van szó, amely magában foglalja az állomásépület és a környező terület átfogó felújítását. Amint azt akkor elmondta, a főpályaudvar jelenlegi állapota annak a következménye, hogy az államnak nem volt és nem is lesz pénze a komplex rekonstrukcióra. „Az Államvasutak, a város, a közlekedési minisztérium és egy magánbefektető együttműködésére vagyunk ítélve” – mutatott rá tavaly a miniszter.

Évekig is eltarthat

Egy ekkora beruházás megvalósítása akkor sem megy egyik napról a másikra, ha van rá fedezet. Pillanatnyilag még nem tudni, mikorra készül el Pozsony 21. századi, méltó főpályaudvara.

A kérdés kapcsán társadalmi vita is elindult. Nagy vitát váltott ki például tavaly év végén a Pénzügyminisztérium Értéket az Árért osztályának ezzel kapcsolatos egyik bejegyzése a közösségi hálón, amely egyebek mellett

Hírdetés

azt javasolta, kapacitásának növelése érdekében módosítani kell az új pozsonyi főpályaudvar tervét.

Mivel ellentmondást lát abban, hogy az Államvasutak minden tervváltozatban a főpályaudvar kapacitásának csökkentését javasolják, miközben a jövőben jelentős vonatszám-növekedést várnak.

A megoldás a vágányok bővítése lenne a jelenlegi állomásépület helyén ahogyan azt a Pozsonyi Fővárosi Intézet is javasolta. További lehetőség az állomás keletebbre helyezése vagy az állomás kikerülése a tehervonatokkal”

– írta bejegyzésében az Értéket az Árért.

Nem adjuk a történelmi állomásépületet!

Ez a javaslat azonnal nagy felháborodást váltott ki a közösségi oldalakon. „A pozsonyi főpályaudvar épülete minden bizonnyal nem tartozik Pozsony legszebb helyei közé, ami elsősorban az 1989-es „ideiglenes” bővítésnek és a hosszú távon nem éppen vonzó környezetnek köszönhető. Ennek ellenére a ráépítés mögött Feigler Ignác 1871-ből származó történelmi épülete áll.

Az épületet többször is átépítették, de megvan a maga varázsa, ami kívülről sajnos szinte láthatatlan, mivel a hozzáépített rész eltakarja.

A történelmi állomásépület a főváros műemlékeként van nyilvántartva. Olyan műalkotásokat tartalmaz, mint František Gajdoš 1960-ból származó freskója vagy Helena Mandičová-Šinályová 1939-es szárnyas gömbszobra.

Mindezek ellenére a tervek szerint ezt a 150 éves épületet le kellene bontani és a helyén kiszélesíteni a síneket.

Ilyen érzéketlen megoldást és Pozsony egyik történelmi értékének felszámolását csak egy barbár javasolhat és hagyhat jóvá”

– áll az Emberi Érték (Ľudská mierka) nevű civil kezdeményezés témával foglalkozó bejegyzésében.

De a történelmi állomásépületen kívül több más műemlékjellegű épület is található a főpályaudvar környékén. Ott van például az Első Főpályaudvar épülete a Liszt Ferenc téren a Prágai és a Sánc utca sarkán, vagy az egykori gőzvasút sínei és raktárai, amelyek ma a Közlekedési Múzeumnak adnak otthont, a Palugyay-palota, illetve a Sánc utcai bérházak. De a műemlékjelleg ott rejtőzik az egyik vasúti hídban, illetve egy további raktárban is. Sőt, elméletileg vonatkozik a  Žabot utcai egykori járóbeteg-rendelő leromlott épületére is, bár ennek már nem tudnak megfelelő védelmet biztosítani, mivel az épület katasztrofális állapotban van.

Az egész terület a pozsonyi műemlékvédelmi övezet része.

A közlekedési tárca szerint a történelmi épületet nem szándékoznak lebontani. „A történelmi épületrésznek meg kell maradnia, de minden más a tanulmány javaslatán és megoldásain, illetve az építészeken múlik. Az egésznek azonban üzleti értelme is kell, hogy legyen” – magyarázta a közlekedési miniszter, a felújítás pontos dátumát azonban nem tudta megmondani.

Ha meglesz majd a nyertes pályázat, a megvalósítás akkor is még évekig eltarthat.

Matúš Vallo főpolgármester szerint a főváros azonban már most készen áll a pályaudvar előtti tér fejlesztésére. Több fejlesztést is terveznek, ezek között szerepel többek közt a zöldterület kialakítása és a világítás helyreállítása is.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »