A cukorbetegség szokatlan tünetei

A cukorbetegség szokatlan tünetei

A cukorbetegség szokatlan tünetei Mészáros Richárd2023. 02. 13., h – 19:27

A fokozott szomjúság, éhség és vizelés a cukorbetegség leggyakoribb tünetei, de sok más tünet is előfordulhat, például a fogínybetegség, a sötét bőrfoltok és a fertőzések számának növekedése.

A lehető legkorábbi diagnózis előnye, hogy hamarabb lehet elkezdeni a kezelést, csökkenteni a szövődmények kockázatát. Hagyományos tünet a fáradtság, a fokozott vizeletürítés, valamint a túlzott szomjúság és éhség. A cukorbetegségnek azonban számos egyéb tünete is lehet.

Parodontitis

Az ínybetegség súlyos formája, amikor az íny lehúzódik a fogtól. Ez a fogak kilazulását vagy kiesését okozhatja. Két-háromszor gyakoribb a cukorbetegeknél, mint másoknál. Az ínybetegség nemcsak gyakoribb, de valószínűleg gyorsabban is alakul ki, és súlyosabb lesz a cukorbetegek körében. A kapcsolat kétirányú: a cukorbetegség súlyosbíthatja a fogágygyulladást, a parodontitis pedig a magas vércukorszint (hiperglikémia) kockázati tényezője lehet. A parodontitis magasabb A1Cszinttel jár együtt (az elmúlt három hónap átlagos vércukorszintjét mutatja). A cukorbetegségben fellépő gyulladás csontvesztéssel jár, ez a parodontitis legsúlyosabb stádiuma, amikor a fogak kilazulhatnak vagy kieshetnek.

Bőrelváltozások

Bizonyos bőrbetegségek a cukorbetegség első jelei lehetnek. Ilyen például az acanthosis nigricans. Ez egy bársonyos, sötét, gyakran vastag folt a bőrön, amely általában a bőr ráncaiban vagy redőiben alakul ki, például a nyak hátsó részén, a hónaljban (ahol a kar a vállhoz kapcsolódik) és az ágyékban. Ezek a foltok a kezeken, lábakon, könyökökön és térdeken is előfordulhatnak. Az inzulinszint emelkedése acanthosis nigricanst okozhat. Néha a sejtek ellenállnak az inzulinnak, és válaszul több inzulin termelődik. A megnövekedett inzulinszint az inzulinrezisztenciát jelzi, amely a prediabetes és a 2-es típusú cukorbetegség előfutára.

Egyéb bőrbetegségek

• Digitális szklerózis: Ez vastag foltként jelenik meg, amely merevvé teszi a bőrt. Leggyakrabban a kéz hátsó részén alakul ki, de lehet a homlokon, a lábfejen és az ujjakon is. Az 1-es típusú cukorbetegek körülbelül egyharmadánál jelenik meg.

Hírdetés

• Eruptív xantomatózis: Ezek a dudorok keménynek, sárgának és borsószerűnek tűnnek. Vörös glóriájuk van és viszkethetnek. Gyakran megjelennek a lábakon, a karokon, a fenéken és a kézháton. Az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő férfiak körében gyakori.

• Diabéteszes hólyagok: ritkák, és égési hólyagnak tűnnek, de általában nem okoznak fájdalmat. A hólyagok az ujjakon, kézen, lábujjakon, lábfejen és néha az alkaron is kialakulhatnak. Néhány hét alatt kitisztulnak, jellemzően hegesedés nélkül.

• Necrobiosis lipoidica diabeticorum: Ezek a sebek általában nagyok, mélyek, fájdalmasak és viszketnek. Kis, megemelkedett vörös csomóként kezdődnek, amely ibolyakék szegéllyel rendelkező, fényes hegként jelenhet meg. Az állapot – amelyet az érelváltozások okoznak – ritka, cukorbeteg nőknél a leggyakoribb.

Gyakori fertőzések

A cukorbetegeknél fokozott a fertőzések kialakulásának kockázata. Ez magában foglalhatja a bakteriális fertőzéseket, például a körmök körül vagy a szőrtüszőkben fellépő fertőzéseket, valamint a keléseket és az árpát. Különböző baktériumok okozhatják ezeket a fertőzéseket, de a leggyakoribb a Staphylococcus. A cukorbetegség egyik leggyakoribb fertőzési helye a húgyutak. Ennek oka lehet az, hogy a cukorbetegség károsítja az immunrendszert, vagy azért, mert a cukorbetegség olyan mértékben érintette az idegeket, hogy a hólyag már nem ürül ki teljesen.

Látásromlás

Bizonyos látásváltozások a vércukorszint emelkedésének jelei lehetnek. A túl sok cukor károsíthatja a szem kis ereit, és folyadékszivárgást okozhat, ami befolyásolja a látás tisztaságát. A legkorábbi látásváltozások közé tartozik a homályos látás vagy a távoli tárgyak olvasásának vagy látásának nehézségei. Ha nem kezelik, a látásváltozások rosszabbodhatnak, és sötét, lebegő foltok vagy csíkok jelennek meg.

Halláscsökkenés

A cukorbetegség megkétszerezi a halláskárosodás kockázatát. Ennek oka a hallóideg- károsodás, amelyet a magas vagy alacsony vércukorszint okozhat. A tartósan magas vércukorszint károsíthatja a belső fülben lévő kis ereket és idegeket. A tartósan alacsony vércukorszint károsíthatja az idegi jelek továbbítását a belső fülből az agyba.

(informed)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »